Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Сон, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Сон, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сон" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6 7 8
Перейти на сторінку:
Я ди­вив­ся i ду­мав: "Для ко­го во­ни? Хто ни­ми поїде? Во­ни спи­са­ли синє по­лот­но мо­ря, як дав­нi iєрог­лi­фи, а хто про­чи­тає те таємне письмо?" Я весь був як пiс­ня, як акорд су­му, що злив­ся з пiс­нею мо­ря, сон­ця i скель.

Раптом зза­ду я по­чув го­лос, чис­тий i гар­мо­нiй­ний, на­че ро­див­ся з теп­ла бла­ки­тi:


- Не мог­ли б ви ска­за­ти, що зна­чить те див­не письмо?


Я озир­нув­ся.


На ске­лях сто­яла жiн­ка з блi­дим об­лич­чям в зо­ло­тiй ра­мi во­лос­ся. Во­на прос­тяг­ла ру­ку на мо­ре, а по­лин гап­ту­вав на її чор­нiй оде­жi срiб­нi ма­люн­ки. В дру­гiй ру­цi па­ла­ли ма­ки.


В обох нас во­ру­ши­лось од­но i те са­ме пи­тан­ня, i я од­по­вiв:


- То за­пи­си щас­тя.


Вона по­ди­ви­лась на ме­не.


- Можливо. Дих­не лег­кий вiт­рець i ра­нi­ше зiт­ре за­пи­си щас­тя, нiж встиг­неш їх про­чи­та­ти.


I по­нес­ла до ме­не вi­нок зо­ло­то­го во­лос­ся, важ­ке срiб­ло по­ли­нiв на оде­жi, ма­ки i ще щось: очi - два озер­ця морської во­ди.


- Ого! - зас­мi­яла­ся Мар­та.


- Не за­ва­жай. Ми сi­ли, як дав­нi знай­омi, на теп­лу кам'яну лав­ку. Я не ди­вив­ся на неї, а ба­чив, як в лег­кiм ди­хан­нi по­вiт­ря трем­тi­ли над чо­лом тон­кi во­ло­син­ки у неї, не­мов язич­ки вог­ня­нi, а в озе­рi ока пе­ре­ли­ва­лась теп­ла бла­кить.


Мовчки ди­ви­лись на мо­ре. Те­пер на мо­ре на­лi­та­ли бi­лi вiт­ри­ла, як рiй ме­те­лiв. Бог знає звiд­ки з'являв­ся на мо­рi чо­вен, пе­ре­би­рав лап­ка­ми ве­сел, на­че му­раш­ка по ска­тер­ти­нi, i враз розц­вi­тав­ся бi­лим вiт­ри­лом, як з пуп'янка квiт­ка. Ля­гав бо­ком i трем­тiв на бла­кит­но­му по­лi.


В ли­це нам теп­ло дих­ну­ло по­вiт­ря. Раз, дру­гий. То вi­тер бу­див­ся, i до­ро­ги по­во­лi ще­за­ли. Пiд бе­ре­га­ми мо­ре по­чи­на­ло го­рi­ти.


- Вам не здається, - обiз­ва­лась су­сiд­ка, - що те­пер мо­ре як си­нiй птах щас­тя: за­ну­ри­ло го­ло­ву в бла­кит­ний ту­ман i роз­пус­ти­ло па­ви­ний хвiст пiд са­мi ске­лi, де кож­не оч­ко го­рить синьо-зе­ле­ним вог­нем. Ось по­ди­вiться!


Ми на­хи­ли­ли на­шi об­лич­чя над ур­ви­щем вниз, i ко­ли очi на­шi до­бiг­ли, ми­на­ючи ха­ос по­ла­ма­них скель та ди­ких рос­лин, до бе­ре­га мо­ря, ми узд­рi­ли, як во­но трi­па­лось ти­хо в сiт­цi яск­ра­вих блi­кiв, на­че злов­ле­не в не­вiд з си­нiх, зе­ле­них i ро­же­вих мо­ту­зок, а крiзь ту сiт­ку на нас ди­ви­лась мо­заїка дна: фi­оле­то­вi пля­ми гус­тих во­до­рос­тей, бла­кит­нi очi пiд­вод­них пiс­кiв, ста­ра брон­за i тем­но-си­ня емаль, що зли­ва­лись в один вог­ня­ний сплав.


- А ви не по­мi­чаєте, - обiз­вав­ся я, гля­нув­ши в мо­ре та по­ка­зав­ши їй ру­хом ру­ки на бi­лi вiл­ли, за­ли­тi сон­цем, - вам не по­мiт­но, що ми пли­ве­мо? Ост­рiв, як спрут, за­ну­рив у мо­ре шер­ша­вi ла­би, прис­сав­ся до нього, на­че хо­че спи­ни­тись. Але не мо­же. Пли­ве. Вiч­но пли­ве, ку­ди - не знав, в теп­лi i сон­цi, у бла­кит­нiм ту­ма­нi. Роз­ту­лив па­щу ши­ро­ким от­во­ром пiв­ко­ла i виш­кi­ряє здо­ро­вi зу­би, на­че смiється ря­да­ми бi­лих до­кiв.


Антiн по­тер чо­ло i го­во­рив ти­хi­ше:


- Не знаю, чи ми роз­мов­ля­ли на­го­лос, чи мовч­ки, але ми пли­ли в ши­ро­кiм прос­то­рi ря­дом, пле­че з пле­чем, i вся ма­са морсько­го по­вiт­ря, весь за­пах со­лi, по­ли­нiв, сон­ця - про­хо­див крiзь нас. Ми бу­ли чис­тi, мiц­нi, як ко­ра­бельнi ка­на­ти, i, пев­но, свi­ти­лись.


- До мо­ря! На бе­рег! Швид­ше!


Вона скрик­ну­ла так, на­че ма­ла вла­ду на­дi мною, i плес­ну­ла в до­ло­нi, аж чер­во­нi пла­точ­ки ди­ко­го ма­ку об­ле­тi­ли їй на спiд­ни­цю. Один хо­лод­ком до­торк­нув­ся моєї ру­ки.


Ми спус­ка­ли­ся вниз.


Тепер ске­лi рос­ли пе­ред на­ми, теп­лi, на­вiть га­ря­чi, так на­че в їх кам'яних жи­лах тек­ла жи­ва кров. Се­ред мо­заїки змор­щок й за­ло­мiв ся­ло ча­сом зо­ло­то дро­ку, бли­щав срiб­ний по­лин або п'яли­ся мир­ти в своїм ве­сiльнiм уб­ран­нi. То зно­ву з-пiд нiг стрiм­ко здiй­ма­ла ске­ля мiц­нi i го­лi гру­ди, на якiй око скуч­но спо­чи­ва­ло од фарб. За­те як ра­дiс­но бу­ло, ко­ли ми там одк­ри­ва­ли ми­лу бла­кит­ну квiт­ку, що при­лi­пи­лась до ске­лi, на­че сi­ла на хви­ли­ну спо­чи­ти. Чим во­на жи­ла? Пев­но, пи­ла що­ран­ку бла­кит­нi ту­ма­ни мо­ря. Я не знав, як її зва­ти, - i вiд то­го во­на двi­чi ме­нi ми­лi­ша.


- Правда, во­на виг­ля­дає, як гнiз­до аме­тис­тiв на сi­рiй ске­лi?


Правда, во­на виг­ля­да­ла, як гнiз­до аме­тис­тiв.


З пра­во­го бо­ку збi­га­ла вниз з на­ми те­чiй­ка кри­ва­вих ма­кiв, а злi­ва, на кож­нiм зак­ру­тi стеж­ки, ос­мi­ха­ло­ся мо­ре. Да­ле­кi ске­лi, всi у за­ло­мах, м'яко уб­ра­лись в зе­лень i виг­ля­да­ли, на­че ста­рий, по­тер­тий мiс­ця­ми ок­са­мит.


Ставало душ­нi­ше. Го­рi­ли ске­лi, до­ро­га, пил пiд но­га­ми, па­ла­ли по­вiт­ря i мо­ре. Ми теж па­шi­ли жа­ром.


Ящiрки раз у раз пе­ре­ти­на­ли на­шу до­ро­гу. Роз­пе­че­нi ске­лi двиг­тi­ли, зда­ва­лось, од їх бе­зу­пин­них хви­ляс­тих ру­хiв. Миг­не тiльки ря­бенька спин­ка або гост­рий шпи­час­тий хвос­тик - i зник­не. I зно­ву звiд­кись во­на з'явля­лась, прип­лю­ще­на жа­ром, на кри­вих нiж­ках. Спи­ни­лась, пiд­ня­ла га­дю­чу го­лов­ку i сто­рож­ко во­дить круг­лим, пiдк­рес­ле­ним оком. Вид­ко, як пiд то­ненькою шкур­кою збо­ку ка­ла­тає сер­це. Але тiльки тiнь впа­ла або ше­берх­ну­ло щось - вже во­на зник­ла у не­по­мiт­нiй шпар­цi, на­че влiз­ла прос­то у ка­мiнь.


Не знаю, хто з нас наз­вав ящiр­ку ду­шею ка­мiн­ня, жив­чи­ком, що вiч­но б'ється в важ­кiй i не­ру­хо­мiй ма­сi.


Нарештi дих­ну­ло мо­ре. I ми дих­ну­ли. Здається, по­чи­нав­ся си­ро­ко.


- Берег! - лег­ко зiтх­ну­ла моя су­сiд­ка, по­ба­чив­ши сi­рi пiс­ки. I ко­ли во­на бiг­ла до нього, я лю­бу­вав­ся, як на тлi мо­ря свi­тив­ся нiмб зо­ло­то­го во­лос­ся.


Море нес­ло на со­бi хви­лю i, до­ко­тив­ши, ко­рот­ким на­вик­лим ру­хом ски­да­ло її на бе­рег, не­на­че кар­ти зда­ва­ло.


На Pic­co­la Ma­ri­na са­ме ку­па­лись. Ми про­ми­ну­ли той со­няч­ний смiх, вип­лес­ки тi­ла, зе­ле­ний фос­фор йо­го в во­дi i при­мос­ти­лись в без­люд­нiм ку­точ­ку. Мо­ре слi­пи­ло. Во­но все розц­вi­та­лось срiб­ни­ми квiт­ка­ми. I хоч вiк їх був ко­ро­тенький, усього мент, але в той са­мий мент за­мiсть зiв'ялої квiт­ки роз­пус­ка­ла­ся сот­ня но­вих. Блис­не слi­пу­че, як срiб­на зiр­ка, i зги­не. А на бла­ки­тi но­вi.


Ми ба­чи­ли звiд­си ост­рiв од мо­ря аж до верш­кiв. Хви­лi би­лись i роз­би­ва­лись об стрiм­кi ске­лi Мон­те-Со­ля­ро, об фа­ральони. Ост­рiв ши­пiв, як роз­пе­че­ний ка­мiнь, ки­ну­тий в во­ду, i круг нього ки­пi­ла во­да.


Ми мовч­ки си­дi­ли, роз­пу­ще­нi на­че в бла­ки­тi, i слу­ха­ли мо­ря.


Врештi я пос­пи­тав:


- Про що ви ду­ма­ли за­раз?


Вона об­ня­ла ме­не очи­ма - а в них я по­ба­чив все мо­ре i цi­ле не­бо - i од­по­вi­ла ти­хо:


- Дивлюсь на пiв­день, на без­ко­неч­не мо­ре. Си­ро­ко при­но­сить до ме­не з Аф­ри­ки спе­ку i аро­ма­ти Єгип­ту, а я мрiю про край бi­лих пiс­кiв i чор­них лю­дей, про как­ту­си, пальми i пi­ра­мi­ди. Ко­титься з Аф­ри­ки хви­ля i, як да­ле­кий бра­терський при­вiт, цi­лує ске­лi. I мо­же, та хви­ля, що ми­ла но­ги ара­ба, на­бi­гає те­пер на

1 2 3 4 5 6 7 8
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сон, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сон, Коцюбинський"