Книги Українською Мовою » 💙 Зарубіжна література » Я прийшов дати вам волю, Шукшин Василь 📚 - Українською

Читати книгу - "Я прийшов дати вам волю, Шукшин Василь"

276
0
03.06.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Я прийшов дати вам волю" автора Шукшин Василь. Жанр книги: 💙 Зарубіжна література. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 30 31 32 ... 68
Перейти на сторінку:

— проказав Степан.

— Нічого! — підбадьорила Олена.

Ще якийсь час веслував Степан. Тоді кинув весла, прислухався. І сказав, задоволений:

— А-а! Зажди, Олено... хай ними чорти гребуть.

І спрямував човника до степового берега.

— Стьопо!.. — злякалась Олена.

— Нерозумну ти думку нарадила мені,— мовив Степан.— І я теж — погодився.

Човник ткнувся в берег. Степан вистрибнув на сухе, сказав:

— Посидь трохи, я швидко.

І зник. З води з-за берега не видно було, куди він пішов. Тільки через якийсь час почула Олена його глухуватий, густий голос: "Тпр-р, стій!" І зрозуміла: коней ловить Степан. На острові коням не вистачало корму, і козаки на ніч перепливали з ними на степовий берег, і коні паслися там під наглядом двох-трьох козаків. Та вартових козаків щось не було чути — не озивалися. Сплять, напевно.

Незабаром на березі залунав дрібний тупіт пари коней. Кінські морди й Степанова голова показалися над кручею.

— Вилазь. Витягни човника, щоб не знесло.

Олена вистрибнула з човна, підтягла його ближче до

кручі, насилу видерлася на берег, невисокий, але стрімкий.

Степан оглядав степ. Вартових не видно, вогника ніде немає.

— Сплять, окаянні. Сідай-но... Жди, я проїду берегом,— сказав Степан.

— Та хто б тут був!..— почала було Олена, але Степан уже підстьобнув свого коня й скакав уздовж берега назад.

Олена сіла на теплу кінську спину, згадала про своє убрання, та махнула рукою — дідько з ним, з тим убранням. Важливо, що бажання її здійснюється.

Степан од'їхав далеченько, зупинився, голосно гукнув:

— Агей!.. Хто тут?

Ніхто не відгукнувся. Тільки по воді, чутно, прокотилося: "У-у-у!"

Степан вернувся. Сердитий.

— Стьопо, та біс із ними, з вартовими!..— мовила Олена, та Степан не дав їй говорити.

— Досить! — І, помовчавши, відхідливо вже сказав: — Ну, їдьмо, чи що.

— їдьмо.

"От розпалилася молодиця! — подумав Степан, позираючи збоку на дружину; Олена ліадно сиділа на коні, і якби не блищали під місяцем її голі коліна, то й не зразу вгадаєш: козак чи козачка скаче.— Які ж різні вони! Але — різні-то вони різні, а в усіх у голові — сама тільки любов, більше нічогісінько немає". Не знав Степан своєї дружини, погано знав. Не тільки сама любов була в голові в Олени. І любов, звичайно, але не сама тільки любов. Не знав він, що Олена днем раніше посилала вірного козака до Корнія Яковлєва, і той передав їй козаком: "Хай приїздять... Хай вона його як-небудь закличе до мене,— мо', й умовимо якось. Хоч спробуємо".

Коли Олена від'їздила до Степана в Кагальник, була в них з Корнієм розмова: усі сили покласти, а не допустити, щоб донська голота, особливо ж расєйські головорізи підбили доброго отамана на гріх і різанину. Ба-течка-отамана, заступника, чекали, не приховували цього. І звичайно, як він прийде, говорили між собою Корній та Олена, першими до нього проб'ються голодранці, і вже вони постараються — натуркочуть у вуха. Отаман добрий до глупоти, ладен усіх радо прийняти, а вони — гольтіпаки, сволота — кинуться зі скаргами.

— Наше, наше з тобою, Олено, найперше діло — не допустити лиха,— казав Корній, ніби щиро стурбований.— Перед богом і царем відповідатимемо, Оленоч-ко. Ти йому найближча, тому й спитають із тебе найбільше. А спитають як: кров проллється, а гріх — на твою неповинну душу впаде: могла втримати, а не втримала. Отак спитають. Чому він козаків не хоче розпускати? Що задумав? Мир стоїть до раті, а рать — до миру. Ох, Олено...

— Та як же його втримати? Як? Чи ти не знаєш його? — Олена вся тремтіла, лякалась.

— Знаю. А як утримати — не знаю. І порадити — не знаю як. Знаю одне: лиха не минути. Чого він війська не хоче розпускати? На кого тримає?.. Ти довідайся хоч про це.

Та тільки правий був і Степан: жила в Олені велика, всепоглинаюча любов, і якби не було її, цієї любові, ніякому Корнієві, хоч би був він тричі досвідчений і хитрий, не вплинути б на неї. Олена хотіла втримати Степана біля себе, для себе, для щасливого, спокійного життя. Заради цього вона пішла б і не на таку змову. І коли сьогодні вирішила вона зазвати Степана в Черкеськ, то в ній справді зродилося таке непереборне бажання: пройтись вулицею, постояти біля воріт. Бажання це все росло й росло і виросло в нездоланну пристрасть, вона часом стала забувати, навіщо везе чоловіка в Черкеськ, до кого. До себе вона везла його, дб себе — до молодої, закоханої. У ту давню-предавню пору везла і його, й себе, коли вона, визволена з дитиною з ненависного полону, ждала біля тих самих воріт, біля вереї, свого рятівника й чоловіка, якого обожнювала, цілувала сліди його ніг. Ждала з походу чи з гулянки, захмелілого, ждала й завмирала від кохання й страху — коли б тільки з ним не скоїлося ніякого лиха. Шалений він напідпитку, а в поході про себе не думає. Туди везла його тепер Олена, в ту жадану пору: не забув же він усього на світі в отих проклятих походах, на війні. А як забув, то нехай пригадає. А Корній... Корній своє діло зробить — він розумний. Так і треба: з усіх боків слід обкладати невгамовного отамана, щоб він, куди не повернувся, скрізь бачив: його люблять, він у пошані, у славі... Чого ж іще? Він буде військовим отаманом — хто ж інший? Він багатий... Та хіба можна дати голодранцям збити його на шлях лихий, погибельний?..

Місяць зійшов над степом і висів на диво близько: у Степана раз-другий виникло теж дивне бажання: повернути до нього коня й скакати, скакати — до хрипу кінського, до нестями — і шмагонути його канчуком, місяць. Він засміявся. Олена глянула на чоловіка:

— Ти чого, Степанку?

— Подивитися на нас із тобою цієї ночі збоку — два ушкуйники: човен кинули, взяли коней і при нічному сонечку — в городок, красти. А що найсмішніше — молодиця навчила!

— Украла б я тепер одного чоловіка,— серйозно мовила Олена.— Украла б та сховала якнайдалі... Ото б украла!

Степан не зрозумів.

— Кого?

— Козака одного... Степана Разіна.

У Черкеськ прискакали до третіх півнів. Лишили

коней за городком, на березі.

— Ну? — спитав Степан.— Куди? — І сам, дивлячись на сонний, знайомий до болю, чужий тепер городок, відчув рідкісне хвилювання. Жалко чогось стало: чи то прожитих літ, чи то... Тужно якось стало.— Ходімо. Я лаз знаю — жоден біс не побачить і не почує.

Зайшли із степової сторони, там стіна місцями добряче продірявилась, пролізли, де на животі, де рачки,— опинилися в городку. Олена вийшла вперед і повела тепер сама: звернула ліворуч, перейшли низовинку, вогку, порослу лопухом, вийшли на вулицю... Дорога, пилюга на дорозі, тьмяно сріблилася при місяці, ніде ані душі. Навіть собаки чомусь мовчали.

— Куди ти? — спитав Степан.

— Іди,— звеліла Олена.

Олена теж переживала щемке почуття смутку, любові... І вела її ота сама любов, за яку, вона розуміла, настала пора заступитися, яку треба відбити за всяку ціну. Про Корнія вона поки що не думала; вона думала, що зараз вони зайдуть у церкву і там... обвінчаються.

Коли Степан одбив у татар Олену і зробив її своєю дружиною, зайшлося про те, щоб повінчатися. Та батюшка черкаський запротивився:

— Не вінчатиму. Вона хрещена? Вона ж не пам'ятає.

Олена не знала, хрещена вона чи ні: в полон її вивезли маленькою. Попові всі казали, що — як же інакше? — хрещена. Вона ж росіянка! Піп уперся: не буду вінчати! Такий упертий був піп.

— Ану як не хрещена, тоді — гріх, страшний гріх. Де хочете, дізнавайтеся: гріх.

Степанова мати слізно благала батюшку, Олена побивалася. Тимофій Разя теж говорив з попом:

— Як же ти так — не розумієш: молодиця до своїх попала, до росіян, а ти... Вона й так намучилася, її пригріти треба, а ти...

— Ні,— твердо стояв на своєму піп.

— Ну, то візьми охрести, раз таке діло.

— Не можна. Ми ж не знаємо,— мо', вони її там у свою віру навернули.

— Вона ж каже!..

— Ну, каже!.. Хочеться у своїх жити, от і каже. Вона накаже.

— Ну, гад повзучий, гляди! — спересердя сказав тоді Степан попові.— Я тобі пригадаю!

Але піп той помер, з новим розмови цієї не затіяли — час минув. І лишилися Олена із Степаном невінчані. Та коли Степан і зовсім забув про це, а в останні роки в нього взагалі круто змінився погляд на попів, то Олена все думала, що от — невінчані.

Підійшли до церкви.

— Ну? — спитав Степан.

— Ходімо.— Олена йшла попереду.

— Куди?

— У церкву.

— Вона ж зачинена!

— Там замок без ключа... Сіпни добряче, він одім-кнеться. Ходімо, Стьопо.

— Та навіщо? — не розумів Степан, піднімаючись, однак, східцями до широких церковних дверей.— Що ж там робити?

— Помолимося. Дамо непорушну клятву перед Божою Матір'ю, що ніколи-ніколи не забудемо одне одного. Вічно любитимемо й пам'ятатимемо... Степане, ти ж погодився робити сьогодні, як я прошу. Ради Христа, Стьопо...

"Химерує молодиця,— подумав Степан.— Гедзь укусив".

— Сіпай,— звеліла Олена.

Степан без зусилля розімкнув великий іржавий замок... Вони увійшли в церкву. З верхніх вузьких вікон лилося місячне сяйво, світлими мечами розсікаючи темну, жахну порожнечу храму. Один такий промінь падав на іконостас, на ікону Божої Матері з Ісусом на руках. Олена раптом придушено скрикнула і впала навколішки перед освітленою іконою. Степан мимоволі здригнувся од її скрику.

— Ставай навколішки, Степаночку!—голосним шепотом, знетямлено, проказала Олена.— Світиться матінка! Ой, як світиться! Кажи за мною: матінко, царице небесна!.. Стьопо, стань навколішки, ради Христа! Ради мене... Ради всіх...

Степан опустився на коліна, чудуючись, до яких химер може вдатися молодиця.

— Кажи: матінко, царице небесна...

— Я подумки буду.

— Не треба подумки. Кажи за мною: матінко, царице небесна, як ти любиш своє дитятко, так і я буду...

— Олено! — заперечив Степан.— Усі ці клятви у мене в голові. Я їх знаю... Пам'ятаю.

— Стьопо, кажи...— Олена заплакала:— Як ти любиш своє дитятко, так я любитиму близьких своїх, ніколи їх не забуду...

— Я й так не забуду! — розсердився Степан. І підвівся.— Не реви! Причинна якась... Що з тобою сьогодні?

— Поклянись, Степаночку, поклянись, поклянись! Вона поможе нам, матінка...

— Клянусь,— сказав Степан.— Що це з тобою робиться?..

— Не забуду батьківщини своєї, не забуду близьких своїх...

— Куди я, до турків, чи що, побіжу? Та що з тобою?

— Дружину свою не забуду й не покину. Не проміняю ні на кого...

— Не проміняю.

1 ... 30 31 32 ... 68
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Я прийшов дати вам волю, Шукшин Василь», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Я прийшов дати вам волю, Шукшин Василь» жанру - 💙 Зарубіжна література:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Я прийшов дати вам волю, Шукшин Василь"