Читати книгу - "Похід українських армій на Київ-Одесу 1919, Микола Капустянський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Витяг з доповіді комгрупи Запорізької від 7.VI. ч. 0929/а.
6-а дивізія 3.VІ повела наступ на Чорний Острів зі сходу і заходу і після жорстокого і упертого бою Дорошенківцями було здобуте це місто. Ворог в паніці тікав на переправу, кидався в озеро, де багато його потонуло під нашим кулеметним вогнем. Надзвичайно перешкоджали наступу дивізії 3 ворожі панцерники, що зосередили вогонь по місту, але вони не були в силах зупинити славних Дорошенківців. Наступ на ст. Чорний Острів затягався, і на другий день ст. було взято. 6-та дивізія в цей день ліквідувала недобитого ворога.
В цьому районі з боку ворога вели бій: інтернаціональний полк, що прибув з Києва, 5-й запасовий совєтський полк, частини 6-го совєтського пішого полку і 15-й кордонний полк.
4.VI. 7-а дивізія вела наступ на м. Проскурів з півночі. Бій почався наступом переважних сил ворога, якого було відбито. Перейшовши в контрнаступ, частини 7-ї дивізії на плечах ворога вскочили в саме місто і на станцію; але в той сам час висіло 2 ворожі ешелони на сх. від ст. Проскурів і обійшли ліве крило 7-ї дивізії. З приводу цього її змушено відійти на лінію Калинівка-Черепова, де її змінила 8-а див. 7-му див. для відпочинку було відтягнуто до м. Миколаєва. 5-го червня 6-у див. було відтягнуто в район сс. Мацківці-Шаровочка з метою захопити Проскурів з півдня.
8-а див. обсадила сильною розвідкою лінію Олешин-Гринівці Лісові, вся артилєрія 7-ї див. стала на позицію і готовилася до наступу. 6.VI. 7-а див. відпочивала в Миколаєві, а вночі було її відтягнуто в район Калинівка-Пашківці.
6-го червня 6-а див. О 5-й год. ранку розпочала наступ і атакувала ворожі лави на південній окраїні Проскурова і після 3-х годинного бою захопила м. і ст. Проскурів.
Ворожі лави в великому безладді відійшли вздовж залізниці на схід, потім на північ, в район Лезнево, і на південь, в район Шумівці. Бій був жорстокий; батареї двічі міняли свої позиції для боротьби з двома ворожими бронепотягами.
З боку Кам'янця-Под. загін Кобзи теж вів боротьбу з ворожим бронепотягом, якому було перерізано за допомогою селян шлях з двох боків, алеж врешті йому вдалося втекти в напрямку на Кам'янець Под. Коли розвідка 8-ї див. підійшла до Проскурова, то його вже було зайнято і тоді 8-у див. було повернуто фронтом на схід і таким чином частини групи обсадили лінію село Пашківці, Гринівці Лісові, Лезнево, Дубові Хутори, Ружична, Н. Волківці.
Витяг з докладу Начальника Постачання від 9.VI. ч. 7.
(До характеристики стану Української Наддніпрянської Армії у червні 1919 р.)
Становище всіх відділів постачання скрутне.
Грошей залишилося всього біля 50 мільйонів карбованців. Набоїв як гарматних, так рушничних в запасах нема; нема також санітарних, ветеринарних і технічних засобів.
Для здобуття необхідного Начальник Постачання гадає примінити реквізицію і закупку за кордоном. Але від реквізицій треба відмовитися, щоб не позбутися прихильности до нас селян. Закупка за кордоном іде дуже тяжко.
Оперативний звіт Штабу Групи С.С. від 12.VI.1919 р., ч. 37.
Большевики, одержавши допомогу в силі 4-го і 21-го совєтських полків, повели 11.VI. о 6-ій год. енергійний наступ на сс. Великі Пузирки-Красовку і вибили звідтіля наші частини; при допомозі кінноти, 2-х бронепотягів і гармат, ворог вибив наші частини з сел Свириди, В. Салиха, Підляшки та Юначків і примусив відійти на лінію Сухоржинці-Тарнавка-Васьковчики, верхи 142,9; 156,3; 153,5; 151,2; фільварок Закриниччя, село Антоніни. Понесла великі втрати 9-а див. Для ліквідації прориву направлено 3-й полк С.С. і загін Сушка. По залізниці на Староконстантинів видано розпорядження надіслати з Проскурова бронепотяг.
Оперативний Звіт Штагрупи С.С. від 12.VI. ч. 1059.
Ніч на 12.VI. пройшла спокійно. Ворог активности не виявляв. Зранку 12.VI. ворог повів наступ на фронт Білгородка-Староконстантинів. Найсильніший удар його був на М. Пузирки, Рублянку. Під натиском ворога 2-й полк залишив м. Білгородку і відійшов на Бісовочку-Сухоржинці: 3-й полк теж не витримав удару; залишив Трусилів і відійшов на Ледянку. 1-й полк на Рішнівку. Частини 9-ї див., що при вчорашньому наступі ворога мали великі втрати, згуртувалися у дв. Терешки, що на шляху Теофіпіль-Колки. Згідно з доповіддю, Кульчини захоплено ворогом. Загін Сушка перейшов у Печиськи. Звідти переходить в Терешки. Отаман Коновалець прохає надіслати на Староконстантинів бронепотяг. Мобілізація не дала нічого. Вільне козацтво дало 110 піших і кінних, які бажають битися проти поляків.
Телеграма Штабу Д. Армії 12.VI., ч. 00843.
Командуючому групою С.С. Для заповнення прориву на фронті Староконстантинів-Кульчини Наказний Отаман наказав в ніч з 12-го на 13-го червня захопити контрнаступом м. Кульчини і міцно його тримати в своїх руках. Наштадарм.
Витяг з розмови полк. Капустянського з пполк. Удовиченком 13.VI.1919 року.
Полк. Удовиченко гадає необхідним ліквідувати сили большевиків, які відійшли на Могилів, а з другого боку, дивізія пройшла з боєм 120 верстов у 9 діб, потребує відпочинку, влаштування тилу і налагодження постачання.
Треба задовольнити людей платнею, щоб запобігти реквізиції та грaбунку і не піднімати населення проти себе. Місцева влада не допомагає, а більше лається між собою з-за посад.
Мобілізація, згідно з враженням полк. Удовиченка, пройде добре, але не вистарчить засобів для прийому мобілізованих, головним чином, харчів і зброї. Полк. Капустянський відповів, що на ці прохання Штаб Дієвої Армії вживе всіх заходів, аби їх задовольнити.
Витяг з доповіді Нак. От. до п. Гол. От. від 14.VI., ч. 00859.
Влада в Ка'мянці не тільки не йде на зустріч в справі задоволення постачанням дієвих частин, а відбирає майно від частин.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Похід українських армій на Київ-Одесу 1919, Микола Капустянський», після закриття браузера.