Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"

345
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Хіба ревуть воли, як ясла повні" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 34 35 36 ... 111
Перейти на сторінку:
що Махамед синiв їх розпоює, стали радити, щоб здержував сина. Та що бать­ко вдiє з таким велетнем? Нi батькова грiзьба, нi матери­на умова нiчого не подiють з таким гульвiсою, шибени­ком...

- Дай одружу! - дума Iван i радиться з Мотрею. Зна­й­шли й молоду; умовили якось Максима, пiшов з ста­ро­стами. Так що ж? На заручинах Максим так нализався, що трохи-трохи не побив свого нареченого тестя.


- Господь з вами, з вашим молодим таким! - каже тодi батько старостам. - Хоч би менi прийшлося голодною сме­ртю помирати та сказано: як вiддаси Мелашку за Максима, то живий будеш, то й тодi б не згодився!


Вернулися люди з гарбузом; розказали батьковi-мате­рi.


- Побила мене лиха година та нещаслива з такою дитин­ою! - кричить батько.


- Ти нас, сину, на старiсть у славу ввiв... нашого недов­гого вiку не жалуєш, - плаче мати.


А Максим - як ногу вломив: з хати та на вулицю, а там у шинок до жида. Так розледачiв, розiбрався, розпився, що сказано: нi до чого! Знай у шинку кисне... Аж запух, як той бугай, щодня очi заливаючи... Зовсiм пустився бере­га: що дома не зарве, - зараз у шинок! П'є, гуляє; з жида насмiхає­ться; з крiпаками панiбратається, жалкими до­ко­рами їх коле, що роблять на панiв, навчає не слухатись їх приказiв - мандрувати. На капостi чоловiк здався, та й го­дi!


Сама генеральша знала Махамеда. I так його зненави­дiла, що як приходилось проїздити або проходити повз йо­го, то вона завжди одверталася й спльовувала. Як же почу­ла, що вiн крiпакiв бунтує, то жалiлася комi­са­ро­вi. Коли б був Максим на той час не постерiгся, не зман­дру­вав кудись з Пiсок, щось на тиждень чи й бiльше, то, мабуть би, не ми­нути йому й тюрми, а може, й самого Си­бiру. Та що йому Сибiр? Нiчого!


Мучився отак з ним батько, мучився, та заплакавши, й каже Мотрi: "Нi, вже нiчого з харцизою не вдiю! Нi тихе слово, нi просьби, нi лайка - нiщо не помагає... Немає си­ли менi з ним битись... Хай же йде в москалi! Нехай його в слу­жбi попомуштрують, може, витруть ту юшку, що набрався дома!.. Хай його другi вчать: я з ним нiчого не враю!.."


Мотря в сльози. Жалко матерi своєї дитини. Уже який там вiн не лихий, який не недобрий, а все ж таки своя кров... Мотря плакала гiркими, а прохати Iвана не посмi­ла: вона догадалася, що то останнє слово бать­ко­во­го горя. Тут уже нiяке прохання не поможе!


А Максим як почув, то нi скривився, нi поморщився. Та­к-таки зразу згодився та й пiшов до прийому, виспi­вуючи та вигукуючи.


Тодi саме у столицi велике дiло скоїлось. Старий цар умер, а зосталося два брати. Старшому ж не можна чо­мусь було царством правити, - осiвся на предкiвськiм столi мен­ший. Оже, це не обiйшлося мирно. Тодi саме царська гвар­дiя з масонами забунтувала. Багато тодi ля­гло правих i винуватих, поки той бунт замирили... Як затихло, то новий цар, розпудивши стару гвардiю, звелiв нову наби­рати. Та щоб був один у один: високий, станкий, показний... Мак­сим якраз пiдiйшов пiд мiру. Як випускали його з прийому, то не кричали й "лобi". А якийсь усатий офiцер закричав: "У гвардiю його! у гвардiю!" Максим як почув, аж засмiявся... та прожогом у дверi. Тут вiн трохи не вдарився лобом об якогось бiдо­лашного некрутика. Недовго думавши, вiн його стусонув колiном пiд бiк, закричав "Сторонись, крупа! гвардiєнець йдьоть!.." Той по­точився, трохи не впав...


Не вспiв Максим одягтись, як його погнало три яки­хсь москалi в некрутську схованку i заперли на замок. Ха­тка невеличка, вiкна з залiзними штабами, як у тюрмi, а людей - повно. Той сидить плаче; той хоч не плаче - жу­риться; там купка регочеться з якоїсь вигадки...


- Приймiть, братця, й мене! - каже Максим до тих, що регочуть.


- Iди... додаси й свого слова.


- За що це нас, братця, позапирали в цю тiсну ху­рдигу? - питає Максим, оглядаючи чорнi, як сажа, стiни некрут­сь­кої.


- А щоб не втiк! - одказав хтось.


- Та кий йото бiс думав тiкати... I довго вони так дер­жа­ти­муть?


- Та хто його зна... Кажуть би то, що три днi...


- Погано! хоч би сюди горiлки, то воно б якось веселi­ше.


- А сирiвцю з дохлими пацюками не хоч?


- Пий сам, коли подобається! Далi Максим уже ору­ду­вав бесiдою: точив баляси та баляндраси; роз­ка­зу­вав про свої сiльськi походи; смiшив усiх i реготався сам... Товариський чоловiк - нiчого казати! Уночi тiльки сумно чогось йому зробилося, як став викрикувати часовий: "Слушай!".


Через три днi їх справдi випущено i дозволено пiти по­прощатись з родиною, що поназ'їжджалась до прийо­му, як на ярмарок... Плач, голосiння - мов мертвих виря­джають до гробу. Там стара мати заливається гiркими сльозами, обнiмаючи бриту голову синову; тут молода молодиця з дитиною на руках голосить на весь майдан, однiєю рукою схопивши за шию молодого чоловiка; а ось сестра з братом розмовляє, сльозами доливаючи горе... От i старi дiди по­схиляли голови; от брати розмовляють, понурившись... А там знову батьки, матерi... Мiж ними й Мотря, як з хреста знята; а коло неї сини - Василь та Они­сько... Ходять вони втрьох од воза до воза, розпитують некрут, чи не бачили де Максима? Нi, не бачили... Ви­йшли з некрутської разом, а де вiн дiвся, нiхто не знає... А Максим, як тiльки випустили з не­крут­ської, зараз потяг з москалями до шинку... Другi про­ща­лися з родом, а вiн водить за собою юрбу москалiв - i побратався вже! та здоровкається з скляним богом... Так Мотря й поїхала з синами, не бачившись з Максимом...


Незабаром некрут погнали кудись далеко-далеко... Лю­ди знову поназ'їздились прощатися, може, вже во­стан­нє з своїми бiдолашними синами, чоловiками, брата­ми... То не глибока рiчка клекоче, прорвавши греб­лю, то гудуть селя­ни, прощаючись з некрутами... То не ховають мертвих, то люди тужать за живими родичами... I Мотря мiж ними... Згорбилась, скривилась, заплакана, стоїть вона, опусти­вши на груди голову, а коло неї Василь з Ониськом - i Мак­сим... Видно, материн жаль уразив i його безжурне серце: стоїть вiн бiля матерi, похнюпившись... Аж ось затуркотiв барабан; москалi скомандували в лаву строїтись. Пiднялась шатанина... Скрiзь затужили, заго­лосили... Стали прощатися.


Максим пiдступив до матерi...


- Прощайте, мамо!.. не згадуйте лихом...


- Прощай, сину!.. прощай, моя дитино!.. Ша... шануй... се­бе...


Мотря обхопила його шию обома руками

1 ... 34 35 36 ... 111
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"