Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Її ім’я було Татьяна 📚 - Українською

Читати книгу - "Її ім’я було Татьяна"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Її ім’я було Татьяна" автора Віктор Суворов. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 37 38 39 ... 76
Перейти на сторінку:
тільки один день — 14 вересня 1954 року. Місцевість обрано так, щоби максимально відповідала типовій сільській місцевості Центральної Європи: пагорби, улоговини, ліси, гаї, поля, досить висока щільність населення. Село Махівка (173 двори) — за 4,5 км від центру цілі.

Орловка (87 дворів), Іванівка (62 двори) і Єлшанка-2 (143 двори) — за 5 км від центру цілі.

Сільські колодязі для води відкриті, шахтного типу. Школа в селі Єлшанка — за 6,6 км від центру цілі.

Носій — Ту-4А. Бомба РДС-4 «Татьяна». Потужність — 38 кілотонн. Тобто Хіросіма і Нагасакі разом узяті й ще трішки понад те. Скидання — з висоти 8000 метрів. Підрив — на висоті 350 метрів.

Реалізм навчань — максимально можливий.

2

За задумом навчань, «західні» створили потужну оборонну лінію.

«Східні» готували прорив оборони.

У складі «східних» військ у навчаннях брали участь:

управління і штаб фронту з полком зв’язку. Штаб фронту було сформовано з генералів й офіцерів управління та штабу Прикарпатського військового округу. На чолі фронту «східних» — командувач військ Прикарпатського військового округу Маршал Радянського Союзу І. С. Конєв.

Начальник штабу фронту — генерал-полковник В. І. Костильов. Начальник розвідки фронту — генерал-лейтенант X. Д. Мамсуров;

управління і штаб 25-ї армії з окремим батальйоном зв’язку. Командувач армією — генерал-полковник П. О. Бєлов.

Першому ешелоні оперативної побудови 25-ї армії — 128-й (реально) і 15-й (умовно) стрілецькі корпуси.

25-та армія отримала завдання під час фронтової наступальної операції прорвати фронт «західних» і завдати головного удару по Ульяновську, додаткового — по Куйбишеву.

Ульяновськ і Куйбишев уявлялися чимось на зразок Дюссельдорфа і Кельна, де Волга відігравала роль Рейну.

Завдання допоміжного удару було покладено на 128-й стрілецький корпус, який мав 12-ту гвардійську механізовану і 50-ту гвардійську стрілецьку дивізії (реально) у першому ешелоні, 51-шу стрілецьку дивізію (умовно) у другому.

Посилення корпусу (реально):

10-та Гумбіненська орденів Суворова і Кутузова артилерійська дивізія прориву РВГК (2-га гвардійська і 47-ма гаубичні артилерійські бригади, 154-та важка гаубична артилерійська бригада, 16-та важка мінометна бригада);

27-ма гвардійська ордена Кутузова армійська гарматна артилерійська бригада (зі складу Московського військового округу);

5-та гвардійська ордена Олександра Невського інженерно-саперна бригада.

Наступ підтримували (реально):

140-ва ордена Кутузова бомбардувальна авіаційна дивізія (Іл-28);

10-та гвардійська Воронезько-Київська Червонопрапорна орденів Суворова і Кутузова штурмова авіаційна дивізія (МіГ-15);

119-та Невельська Червонопрапорна ордена Суворова винищувальна авіаційна дивізія (МіГ-17);

511-й Ясський окремий розвідувальний авіаційний полк (ІЛ-28Р).

Загалом — 320 бойових літаків. Авіаційні з’єднання і частини прибули з Одеського, Київського та Закавказького військових округів.

Ядерний удар — по другій позиції оборони противника.

Удар по першій позиції завдали артилерія. Початок вогневого нальоту — негайно після проходження ударної хвилі і пилевого валу. Щільність — 133 гармати на кілометр прориву, тривалість вогневого нальоту — 25 хвилин.

Щільність — менше, ніж на завершальному етапі минулої війни. Однак застосовувалися гармати більших калібрів — 100-мм і 130-мм гармати, 160-мм і 240-мм міномети, системи залпового вогню БМ-14 і БМ-24. Режим вогню було значно збільшено.

Крім того, і це головне, на війська супротивника, що захищали першу позицію, повинен мав уплинути ядерний вибух за спиною.

Авіація «східних» у момент вибуху мала знаходитися в повітрі, винищувачі — за 30 кілометрів від епіцентру, бомбардувальники — за 100 кілометрів. Завдання — не дозволити противнику швидко закрити пролом в обороні. Для цього завдавали зосередженого бомбового удару, щільність — 218 тонн на кожен квадратний кілометр оброблюваної площі.

Прорив оборони здійснювали ударом суміжних флангів двох гвардійських дивізій у напрямку епіцентру для того, щоб найефективніше використовувати результати атомного вибуху.

З виходом наступальних військ до третьої позиції супротивника послідовно завдавали ще двох ядерних ударів меншої потужності. Ці удари імітували.

3

3 серпня 1954 року на аеродром Володимирівка поблизу міста Ахтубинська приземлилися два бомбардувальники Ту-4А. Командири екіпажів майор В. Я. Кутирчев і капітан К. К. Лясников.

Ахтубінськ — це Астраханська область, але від Ахтубінська до Сталінграда рукою сягнути, а до Астрахані — трохи далі. Найближче до Ахтубінська — Капустин Яр. В армійському побуті — Кап-Яр, або Капустине, — наш найперший ракетний полігон.

Від того, що Кап-Яр і все навколо — суцільна заборонена зона, тут можна без ризику розташувати носії, заряди, персонал.

З 12 серпня екіпажі розпочали тренувальні польоти. Їх супроводжували розвідники ІЛ-28Р, завдання — зйомка параметрів вибуху.

7 вересня на аеродром Володимирівна спецешелоном було доставлено дві «Татьяни».

13 вересня під кожен з двох носіїв підвішено по бомбі.

Уранці 14 вересня обидва носії запустили двигуни. Про те, хто полетить, екіпажі літаків не знали. Повна готовність для обох. О 5 годині 41 хвилин начальник 71-го полігону ВПС генерал-майор авіації В. А. Чорноріз віддав наказ на зліт екіпажу Кутирчева.

О 6.00 Чорноріз через урядові канали зв’язку доповів керівнику навчань Маршалу Радянського Союзу Жукову про зліт носія.

У польоті носія супроводжували два розвідники ІЛ-28Р. Кілька ланок винищувачів МіГ-17, змінюючись на маршруті, охороняли носій і літаки-розвідники з наказом без попередження збивати будь-який літальний апарат, який наважиться наблизитися до носія.

Другий носій з підвішеною бомбою та ввімкненими двигунами чекав на аеродромі моменту, поки перший набере висоту. Після цього другому носію було дано наказ глушити двигуни, однак другий екіпаж мав перебувати в літаку до моменту вибуху бомби на Тоцькому полігоні.

Це довге й тужливе очікування.

4

Майор Кутирчев: «Ціль бачу!».

Маршал Радянського Союзу Жуков: «Виконуйте завдання».

Майор Кутирчев: «Вас зрозумів. Працюю».

О 9 годині 33 хвилини 10 секунд лиходійка «Татьяна» тихо ковзнула з бомбового люка носія, з легким свистом ринулася до землі. Через 48 секунд вона досягла заданої висоти.

І прогриміла.

Австрійський письменник Роберт Юнг чотири роки потому опублікує свою знамениту книгу про американських і західно-європейських учених-атомників. Книгу він назве «Яскравіше за тисячу сонць». Це, мабуть, найбільш образний, лаконічний і точний опис ядерного вибуху. Це саме те, що відчули на собі десятки тисяч учасників військових навчань «Сніжок». Сліпучий, неймовірно яскравий спалах на десятки кілометрів осяяв місцевість мертво-білим світлом, яке можна було б порівняти зі спалахами електрозварювання.

Вибух «Татьяны» порівняно з Хіросімою та Нагасакі

У точці вибуху виникла вогняна світлова область сферичної форми, горизонтальним розміром у 713 метрів. І сильно хитнуло. Хитнуло так, немов одним ударом у скельну породу вбили стометрову сталеву палю. Хитнуло земну твердь

1 ... 37 38 39 ... 76
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Її ім’я було Татьяна», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Її ім’я було Татьяна"