Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Хіба ревуть воли, як ясла повні" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 3 4 5 ... 111
Перейти на сторінку:
обгороджений, звiсно – си­рiтське, та ще й за селом.

Купив Остап хату, та, не довго думавши, й шле ста­ростiв до Мотрi Жукiвни - бiдної, некрасивої дiвчини, уже таки й лiтньої, що жила в сусiдах, удвох з старою ма­тiр'ю.


- А що ж, Мотре, - каже їй мати, - iди! Хоч хата своя бу­де; хоч не тинятимешся на старiсть, як от я, стара...


- Та чи йти, то й iти! - одказує дочка. - I так нате­рпілись усього!


Обмiнили хлiб, а в недiлю й весiлля заграли.


Як уступила Мотря в свою хату, то немов знову на свiт народилася. Чепурить її, прибира. Дiждали весни, - го­род одкопала, скопала, засадила; хату вимазала, оббi­лила; при­зьбу жовтою глиною пiдвела; коло хати вiник­ом обмела. Чисто кругом - любо глянути, i огородина зе­ленiє...


Та й тiльки ж то, що огородина своя, а бiльше землi - нi ступня. Приходилось у чужих людей косити, хлiб заробляти­, спини не розгинаючи, спочивку не знаючи... Оже як не працювала Мотря з Остапом та з Оришкою - старою своєю матiр'ю, а все бiдно жили. Iнодi зимою нi з чого бу­ло й га­лушок зварити, - приходилось сухим хлiбом дави­тись...


Остап - спершу був повеселiв: такий балакучий, та­кий щирий, - Мотрю жалує, коло тещi ласкавий; а далi - все хмурнiшав та й хмурнiшав. Стала нудьга виглядати його очима, журба невимовна гнiтити його душу i серце... Хо­дить бувало восени або зимою по двору, опустить на груди голову та за цiлий день i слова не промовить нi до ко­го...



Так минув рiк; минає й другий; а вони - всi тройко (дi­тей не було) - похмурi, невеселi... Немає долi - немає й ра­достi!


Лягла зима. Падав дрiбний снiг, як бува в холод: буйний вiтер крутив заметами й вив, як звiр у лiсi, у ди­марi Остапової хати. Нiч уже спустилася на землю. Мотря й Оришка сидiли на полу; перед ними на стiльчику неясно блимав каганець - от-от збирався погаснути. Вони пряли мовчки; кожна про себе думала якусь тяжку думку. Остап лежав на печi... Тихо, - тiльки веретена сю­рчать.!.


- О-ох! - важко зiтхнув Остап. - Обридло вже менi по цих краях горювати, - промовив вiн, наче сам до себе. – Дi­жду весни, пiду на заробiтки. Там, може, знайду добре мiсце, то й вас переведу...


- А як же не найдеш? - на це йому Мотря.- Лiто втратиш... а я одними руками що тут зароблю?.. - додала во­на журливо й скривилася.


- Та вже ж ви тут з матiр'ю то сим, то тим боком на­стягаєтесь на зиму... А я, коли що, то там i зазимую. Так менi тут остогидло!


Дiждали весни. Порадився Остап з жiнкою та з те­щею, узяв пашпорт, пiшов собi. Мотря з старою матiр'ю зо­стались самi собi на хазяйствi.



Вирядили Остапа на Дiн у великий пiст, а так - к зе­ле­нiй недiлi - приходить з Дону бумага: чи є, мов, у вас та­кий i такий козак Остап Хрущ? i де вiн у вас узявся? Що тут вiн прозивався не Хрущ, а Притика... що вiн кинув у нас жiнку й троє дiтей, пропадав був - не знать де - три ро­ки без малого... А ось тепер - у пашпортi вiн уже Хру­щем пише­ться, та ще й жонатим. Що се воно за знак? з якої це речi така плутаниця?..


Так оце запитувала якась Донська станиця Пiща­нської волостi... I задала ж роботу волосним оця несподi­вана бу­мага!


Як прочитала її козацька, старшина, то голову й руки опу­стила.


- Оце так! - скрикнули в один голос i голова й писар. – Бу­де ж тепер вiд окружного... I як-таки повiрити такому во­лоцюзi?! Прийшов - чорт його зна й вiдки, сказавсь - бiс його зна й ким; а ми - на тобi, та цить! - i лапки покла­ли... Окунiв небiж, та й Окунiв, - нестеменне Окунiв... Чо­му не прийняти?.. Аж воно - он який небiж!!


- Егеж... Недаром я казав, - вибрiхувавсь писар, - підо­ждемо трохи, спишемось... Не послухали?..


- Що ж тепереньки робити? - мов не чув, питає голова в писаря.


Той мовчав, потупивши в землю очi. Видно було - щось пригадував.


- Недурно менi сю нiч чорна собака снилася. – по­хва­ливсь голова. - Жiнка одгадувала: напасть... так воно й є!


- А менi руда свиня, - увернув писар. Порадившись, ме­рщiй послали за Мотрею десятника. Мотря прийшла.


- Чи не розказував тобi чоловiк чого про Дiн? - стрiли її волоснi.


- Нi, не розказував, - одказала Мотря, здивувавшись та­кому питанню. - А що там? Хiба яка чутка прийшла?.. – за­питала вона зляканим голосом.


- Так i так - кажуть; таке й таке диво...


Як почула таке Мотря, то й лиця на їй не стало: поблi­дла, як крейда, затряслась, як лист на осичинi; хотiла щось сказати, та не вимовила й слова, - тiльки раз по раз тяжко зiтхала, i якось чудно дивилась мутними очима...


- Чого ти здихаєш? - гримнув на неї голова. - У чоловi­ка навчилася?.. Той теж, як прийшов, то такого Ла­заря скор­чив... Проклятi! Через вас на Сибiр ще пiдеш...


Мотря нiчого не одказала, - тiльки жалiбно дивилася. Ко­ли б хто заглянув тодi в її душу, - що там робилося! Як­би зазирнув у серце, - що в йому поверталося!


- Iди собi! - гукнув голова, бачачи, що в неї й рiч вiдтя­ло.


Мотря повернулася, вийшла. Iшла по вулицi, - не бачил­а свiта перед собою; прийшла додому, - як п'яна, мов чме­лена...


- Що там, дочко? - стрiла її мати. - Чого тебе кликали?


Пожовкло в Мотрi у вiччю, заколихався свiт, пiшло все ходором... Не пам'ятала вона, як опустилась на лаву - так не роздягнена, не розбута - i впала опукою. Сльози, як горох, полилися з очей.


- Чого ти, дочко? Чи, не приводь господи?.. - Оришка не доказала. У неї в думцi пробiгла смерть Останова.


Мотря не озивалася; плакала мовчки. Оришка пильно ди­вилася на неї. Серце почуло якесь лихо; перед очима вже стояла бiда... В Оришки затiпались челюстi, забiгала по ви­ду мишка.


- Та кажи!.. чого ти плачеш? - аж скрикнула вона. Мо­тря утерла рукавом сльози й простогнала... А далi нату­жилась i, схлипуючи, перериваючи слова, стала казати: "О-о, боже мiй!... недурно вiн все сумний був... мовчав... журився... та все через сон

1 ... 3 4 5 ... 111
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"