Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Записки скаженої малороски , Мирослава Русава 📚 - Українською

Читати книгу - "Записки скаженої малороски , Мирослава Русава"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Записки скаженої малороски" автора Мирослава Русава. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 40 41 42 ... 55
Перейти на сторінку:

 

Він грав на скрипці, і час від часу невимушено наспівував мелодії, які створювали в кімнаті, освітленій лише зорями та двома свічками, дивовижну атмосферу. Звук лився, немов річка, повна таємничості та краси, розливався по кутах, торкаючись сердець, що не чули музики довгий час. У цій тиші, наповненій звуками, Михайло відчув, як щось у ньому зрушило, як натягнуті струни його душі відгукнулися на кожен дотик Левкової смички.

Художник не міг не здивуватися. От як він це робить? Так легко і вправно... Здавалося, звуки скрипки просто танцюють у повітрі, створюючи мелодії, які проникали в саму суть... в саму душу. Навіть рухи Левкової кисті, що смичком торкалася струн, були такими плавними, що викликали заздрість у Михайла. Кожен дотик був ніби магічним, і в його майстерності було щось невимовно прекрасне. Михайло, порівнюючи це з власними зусиллями, не міг не відчути, що його кисть не в змозі повторити таку легкість в своїх рухах по білому, як сніг, полотні.

Раптом Левко злегка нахмурився, спробувавши переграти останній куплет. Чи як воно називається? Михайло навіть не уявляв. Настільки ж далекий від музики, наскільки від точних наук, він лише з захопленням спостерігав. Левко переграв, але йому знову щось не сподобалося. Хлопець цокнув язиком, виражаючи своє незадоволення. Михайло, спостерігаючи за цим, зрозумів, що навіть така майстерність, як у Левка, не обходиться без внутрішніх сумнівів.

— Все ніяк не можу я цю сонату вивчити, — зітхнув він, але швидко переключився на «гостей» — Та годі з цим, кого це принесло до нас в таку холодну ніч святвечора?

Музикант обернувся, і його блискучі зелені очі оглянули Михайла з голови до п’ят. В кожному русі нового сусіда відчувалися аристократичні витонченість і елегантність, що була достойна бальних зал, примарних замків і ніяк не в’язалася з бідністю цієї сірої кімнатки.

Михайло зніяковів під цими очима. Хоч в погляді нового сусіда і плясали веселощі... Здавалося, ніби Левко міг прочитати його думки, проникаючи в саме серце його творчих терзань. Цей погляд, сповнений грації та легкості, мимоволі викликав у Михайла бажання дізнатися більше про цю загадкову людину, що володіла такими надзвичайними здібностями... нагадував кота.

Захоплення Михайла, що не піддавалося опису, більше відносилося до поціновувача мистецтва, звичайного перехожого, а не такого ж митця. Власне, таким себе і вважав художник, недооцінюючи власний талант…

— Левко, знайомся. Це твій новий сусід — Михайло, — нарешті представив юнака офіцер, немов відкриваючи завісу до незвичайного світу.

— Я дивлюся, пане Іване, ви собі жильців спеціально підбираєте, — дзвінко, якось навіть по-дитячому засміявся Левко, і його сміх рознісся по кімнаті, як звуки весняної мелодії, наповнюючи кімнату теплою атмосферою. Здавалося, цей юнак був створений для музики… а може і музика – лишень для нього.

Офіцер підтримав його веселощі, усміхаючись, неначе це була одна з небагатьох радостей, які ще залишилися в його житті – оточувати себе мистецтвом… оточувати людьми з неймовірними душами, великими амбіціями...

Левко, знявши з плеча скрипку, ніжно підставив її до нотного листа, наче вона була його давнім другом, готовим відкрити нові мелодії. Легко пройшовся довгими пальцями по дереву… Слова зірвалися з губ м’яко, елегантно, зачаровували, наче закляття:

– То ж я Левко. Будемо знайомі, Михайло...

***

У той же самий час, коли Михайло поступово заглиблювався в чарівну атмосферу вечірнього Єлизаветграда, в місто прибув інший чоловік — високий блондин із пронизливо-червоними очима, які ніби відбивали сяйво пекельного вогню. Його звали Люциус. Хоча його поява в місті виглядала випадковою, насправді він прибув сюди заради Михайла.

Люциус йшов по вузьких вулицях, мов тінь, що розтягувалася в вечірньому світлі. Його суть була окутана загадкою, а сам він здався віддаленим і невловимим, як вітер, що проносився між старими будівлями. У ньому було щось неймовірно привабливе і небезпечне, що привертало погляди перехожих, але ніхто не наважувався підійти ближче.

Люциус був демоном, люцифером, самим сатаною, істотою, яка віддавна вважала людський світ нікчемним і марним. Його століттями тримала нудьга, а безсмертя, що колись здавалося благословенням, перетворилося на нестерпний тягар. Люди були для нього, як комахи – жалюгідні, безцільні, безнадійно загублені у своїх дріб’язкових бажаннях. Їхні емоції здавалися йому примітивними, а світ, наповнений марнотою і стражданням, був лише безглуздою виставою, не зрозуміло нащо взагалі створеним творцем. Не знав нащо створив якось людей… схожих на себе. Жалюгідних, злих… вони виявилися навіть гіршими за нього самого – більш злобні, більш безчесні. Йому навіть не доводилося чіпати їх, аби вони знищували самі себе, одне одного… Достатньо було просто спостерігати.

А люди вважають, що створені по божій подобі. Яка наївність.

Для демона люди не мали цінності. Не мали сенсу свого існування. І тим не менш одного з них він усе ніяк не міг відпустити…. Навіть зараз, йдучи нічними вулицями Єлизаветграду він згадував першу їх зустріч з загадковим художником…

Одного разу, коли нудьга Люциуса досягла свого апогею, він вирішив розважитися, змішавшись із людьми. Його демонічна сутність залишалася прихованою під бездоганним виглядом: високий молодий чоловік з блідою шкірою, обрамленою світлим волоссям, яке виблискувало на сонці. Його зовнішність була вишукана, але очі… ті пронизливо-червоні очі змушували кожного, хто наважувався зловити їхній погляд, відчути невиразний страх, ніби вони зазирнули в саме пекло. Люди рідко затримували на ньому погляд, а тому не підозрювали про те, ким він насправді був. Люциус умів грати роль звичайної людини досконало, хоча кожен його рух, кожен жест видавав у ньому щось інше, щось хижакове й потойбічне.

Цього душного літнього вечора, коли небо покрилося хмарами, важкими від спеки і близького дощу, Люциус блукав старовинними вулицями якогось міста. Він вже і сам не пам’ятав, де це було… як давно. Демон тоді насолоджувався відчуттям напруженості, чи то в повітрі, чи то між людей, що завжди передує грозі. Він пройшов крізь вузькі провулки, сповнені запаху пилу та зів'ялих квітів, і раптом його увагу привернула невеличка вивіска, що хилилася набік. Це був старий шинок на околиці, де збиралися випадкові люди — ті, кого життя загнало в кут.

1 ... 40 41 42 ... 55
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Записки скаженої малороски , Мирослава Русава», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Записки скаженої малороски , Мирослава Русава"