Читати книгу - "Селище, Міхал Шмеляк"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
РОЗДІЛ 24
Кара господня
Рік 2023
Після кількох спекотних днів на Єлєню Гуру звалилося все небо, супроводжуване блискавками та громами. Ян Ришь не любив зими, морозу та снігу, і – звісно – скульптур, але любив грози. З верхнього поверху свого будинку в нього був чудовий вид на гори та хмари, що пливли між вершинами Карконош, що завжди забезпечувало йому гарний настрій. З вікна каморки Єлєнянської поліцейської комендатури гроза виглядала не такою мальовничою, більше перешкоджала гуркотом грому та стукотом густих дощових крапель по вікну.
– Отже, це була жертва номер три, – сказав комісар Подима, щось записуючи в блокнот.
– Саме так, – підтвердив пенсіонер. – Він був схожий на довбану скульптуру.
– Угу. – Поліцейський щось дописав у своєму блокноті.
– Кривава скульптура, – додав Ришь.
– І це пан знайшов цей закривавлений халат? – запитав комісар.
– Так. Це було в доказовому матеріалі.
– Як і багато іншого, – прокоментував Сукєнник.
– Так, як і багато чого, – зітхнувши, відповів Ришь.
Десь біля будівлі комендатури вдарила блискавка, тому що стандартному гуркоту грому передував неприємний тріск, від якого затремтіли вікна.
– Скажіть, дорогі колеги, – звернувся до них Ришь, – кого б ви підозрювали в цій ситуації? Ви б зробили теж саме, що і я?
– На перший план висувається той Анджеєк, – сказав Подима. – Але, як на мій ніс, дуже вже багато на нього вказує. І навіщо йому було вбивати Клімкевича?
– Я теж про це думав, і тут є дві можливості. Перша: Стах Клімкевич напав на нього, а хлопець захищався. Адже від удару у нього залишився слід на голові.
– А чим би він це зробив? – спитав Подима.
– Маленька сокира, яку іноді тримають біля печі, щоб розколоти шматок деревини на щепки для розпалки. Думаю, це було знаряддя вбивства. Але на дев'яносто відсотків я цю версію відкинув.
– Через ту шишку на голові? – здогадався Подима.
– Так. – кивнув Ришь. – Надто вона мала. Я маю на увазі, що цього достатньо, щоб приголомшити когось, але це не те, коли ви атакуєте супротивника з наміром убити чи навіть нанести шкоду. Або він сам собі наніс, я бачив багато таких травм у людей, які прикидалися, що на них напали, наприклад у чоловіків, які дуже вже сильно вломили власній дружині і прикидалися, що то була якась самооборона. Стукалися головою об шафу чи щось таке, вам же таке відомо, чи не так?
Ті кивнули, звісно, знали, в "Секретні матеріали" з вулиці не потрапиш, треба своє відслужити.
– А друга версія? – запитав Сукєнник.
– Клімкевич не витримав, почав тинятися по хаті, поглядаючи туди-сюди, поки нарешті не знайшов докази злочину. Анджеєк спіймав його на цьому і дав йому по голові. Він бачив, як Стах намагався втекти, повз, залишаючи за собою кривавий слід, спостерігав за ним, і коли той нарешті зупинився за кілька метрів за порогом, йому не потрібно було закінчувати, він просто дозволив йому замерзти.
– Правильні тези, – сказав Сукєнник.
– Саме так, – підтвердив Ришь. – У цей момент все вказувало на нього, довелося його замкнути.
– Напевно, я б зробив точно так само, – сказав Подима. – Ізолював би Анджейка, може, не в кімнаті, а в якомусь підвалі з міцними дверима.
– Я теж, – погодився Сукєнник.
– Я вчинив правильно, і теж так думаю, – сказав Ришь. – Але, що стосується моїх теорій, то вони втілилися дуже швидко. Все через те, що сталося пару хвилин.
Десь неподалік знову вдарила блискавка, наповнивши кімнату смертельно-блідим сяйвом, а через кілька секунд пролунав гуркіт грому.
РОЗДІЛ 25
Жага до вбивства
Рік 1978
Уже після виходу з дому Анджейка я знав, що це погана ідея, нібито я міг би домовитися з Янеком і піти до Бернарда, привести його на місце злочину та обговорити, що нам робити далі. Найгірше, до чого ми не хотіли допустити, щоб день, який тільки почався, відкрив перед дружиною та донькою Стаха Клімкевича його тіло, застигле в позі для плавання, щоб це стало останнім, що згадували б ці дві бідолашні жінки.
Лише перед дверима будинку Аліції, через які я часто переходив останніми днями, до мене дійшло, що за мить подивлюся в очі своїй майбутній тещі, яка від завтрашнього дня почне одягатися в чорний траур, хоч би мала радіти щастю дочки. Вона мене привітає? Хто краще перенесе цю новину, Аліція чи її мати?
Світла у вікнах ще не було, домочадці спали, а значить, доведеться сильно стукати. Мені не хотілося заходити в дім і будити їх, як розбудив мене Янек, і переступити поріг спальні хазяйки дому, коли вона ще спала, здавалося мені не так нетактовністю, як відвертим святотатством.
Спочатку я нормально, не дуже сильно, постукав у двері, сподіваючись, що господиня не спить або вже крутиться десь у своїй спальні. Але нічого не сталося, будинок і його околиці огортала морозна тиша.
Я знову постукав кісточками правої руки по дошкам міцних дверей, цього разу трохи сильніше і так само, як і вперше, без будь-якого ефекту. Я занепокоївся, бо якби почав грюкати дверима, то розбудив би половину селища, морозне повітря дуже добре переносить звуки.
Я натиснув на дверну ручку, і вона відступила без непотрібного опору. Ну, так, вбивця, можливо, і блукає, але навіщо замикати двері? Я увійшов у сіні дому Климкевичів і дійшов до других дверей, що вели в передпокій. Я постукав по вмурованому в них матовому склі, специфічний звук рознісся по всьому будинку, але в жодній кімнаті руху не викликав.
– Егей! – гукнув я з сіней, прислухаючись до звуків сплячого будинку.
Тільки тиша відповіла мені своїм тривожачим мовчанням. Ну, не хотілося, але треба було діяти. Я вирішив розбудити Аліцію, принаймні вона мене не злякається. Крім того, я не знав, у якій кімнаті внизу спала мати.
Я увійшов до передпокою, де можна було вибрати: кухню, одну з двох кімнат, туалет або піднятися нагору. Я освітлив кімнату лампою, але нічого підозрілого не побачив. Ото поснули дівчата, мабуть, емоції останніх днів їх виснажили.
Я зняв черевики, куртку та шапку, засунув вовняні рукавички та шарф у капюшон пальта. Піднявся трохи сміливіше, ввечері я піднімався сходами з радістю бачити свою наречену, обіймати її і відчувати її тепло, і тепер кожен крок тяжів для мене більше, ніж
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Селище, Міхал Шмеляк», після закриття браузера.