Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях, Марк Лівін 📚 - Українською

Читати книгу - "Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях, Марк Лівін"

50
0
26.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях" автора Марк Лівін. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 42 43 44 ... 58
Перейти на сторінку:
В основі лежить уявлення про втрату об’єкта любові. Відповідно, через це дитина може вступати в конкуренцію тощо.

На думку Фройда, є дві форми прояву такої ревності. Перша — бажання знищити конкурента. Такі підходи добре помітні, наприклад, у бізнесі. Друга проявляється, якщо прямо застосувати агресію не вдається: людина може почати звинувачувати себе за втрату об’єкта любові. «Це зі мною щось не так. Це я погано старався (старалась), тому все так склалося». Обидва підходи можуть поєднуватися: спочатку людина хоче знищити когось, тоді починає докоряти собі — і так по колу.

Другий рівень — спроєктовані ревнощі. Це коли людина власне важке переживання приписує комусь. Скажімо, в одного з партнерів є потреба помічати інших людей навколо, фліртувати з ними чи симпатизувати їм. Або, можливо, у людини десь далеко у свідомості є ідея зради. Наприклад, вона жила в дуже релігійній сім’ї із жорсткими правилами, у якій зрада прирівнювалася до смертного гріха. Відповідно, зростаючи в таких умовах, людина настільки боїться допус­тити цю думку до свідомості, що єдиний спосіб це зробити — спроєктувати її на партнера.

Часом буває, що людина не дає жодних приводів, а її все одно підозрюють у зраді, намагаються перевіряти, вимагають показати повідомлення, кажуть, що бояться втратити. Імовірно, ідеться про проєкцію власних почуттів на партнера.

Третій рівень — параноїчні ревнощі. Варто підкреслити, що саме ця частина статті Фройда стоїть на піску, хоча певна логіка в ній є. На думку психіатра, цей тип ревності має стосунок до прихованої і пригніченої гомосексуальності. У цьому разі людина ревнує об’єкт своєї ж статі, і це можна сформулювати так (у випадку чоловіка): «Я його не люблю, вона його любить». Виходить, чоловік заперечує свою симпатію до іншого чоловіка, приписуючи її жінці. Отже, цей рівень в якомусь сенсі також проєктивний, однак зі статевою інверсією.

У сучаснішому трактуванні тут ідеться про близькість, а не лише про гомосексуальний потяг. Наприклад, чоловік ріс у сім’ї, де бракувало близькості з батьком. Або ж дівчина не мала близькості з матір’ю. Переважно ці люди в дорослому житті мають більше друзів протилежної статі. Дівчата багато спілкуються з чоловіками, але в них мало подруг, тому що їм із жінками важко.

У місці, де виникають ревнощі, бажання зближатися зі своєю статтю приписуються партнерові чи партнерці: «Класно, у нього є подруги, а в мене немає». Цілком імовірно, у підсвідомості це розгортатиметься як ревність до партнера, але насправді це ревність до втраченого зв’язку зі своєю статтю.

Із Фройдом закінчили. Хвала коням і барабанам.

Гадаємо, вам потрібен якийсь час, щоб усе це осмислити.

А поки ви думаєте, ми дамо відповідь на запитання, яке у вас теж може виникнути: «Як мені справлятися з ревнощами?».

Напевно, у діалозі з партнером чи партнеркою та через роботу над собою. Наприклад, коли йдеться про ревність першого рівня, важливо не просто знати, а усвідомити через власний досвід, що інша людина вам не належить: у неї може бути свій світ, інші зацікавлення, вона може проводити якийсь час без вас. Ідеться і про партнерів, і про друзів, і про рідних. Коли говоримо про ревність другого рівня, доведеться прийняти інший бік себе: вам також можуть подобатися інші люди, ви можете їх помічати, у вас можуть бути заборони чи забобони з приводу зради. Із цим доведеться працювати, приймаючи себе таким. Важливо, щоб між вами була довіра. Здорові ревнощі, які не виходять за межі нормальності, можуть свідчити про турботу й цінність взаємин.

Історія Іллі про безсилля

Якось я закохався в дівчину, яка щойно вийшла зі стосунків. Усе ніби завершилося, але в процесі стало зрозуміло, що в неї ще багато почуттів до колишнього партнера. Пам’ятаю, я дуже ревниво до цього ставився, мені було боляче: «У тебе є я, чому ти до нього щось відчуваєш?!». Хотілося, щоб вона могла просто обрізати цей досвід — і все.

Я пам’ятаю свої фантазії із цього приводу. Думав щось типу «шкода, що вона не зустріла мене першого». Врешті ми розійшлися, зокрема й через мої ревнощі. Я тоді не помічав, що намагаюся увійти в чужі стосунки, завершити їх за інших людей. Це досить наївно — вірити, що можеш кимось володіти на 100 %. Таке бажання призводить лише до руйнування.

Попри те, що в неї було багато почуттів до мене, я все одно програв конкуренцію її попередньому досвіду. Можливо, тому, що намагався його знищити. Але все це я зрозумів тільки із часом. Радий, що в мене був такий досвід, у якому я через злість і розчарування зрозумів, наскільки безсилий змінити те, що мені не належить.

Ревнощі й ілюзія володіння

Марк. Я знаю людей, які велику частину дня витрачають на те, щоб дивитися в соцмережах, як поводиться партнер чи партнерка. Багато років тому я навіть був у таких стосунках. Зустрічаєшся увечері з людиною, а вона тобі: «А чому це ти її пости лайкаєш, м-м-м?». Виходить такий собі соціальний сталкінг, і почасти навіть моторошно, адже за кожним твоїм кроком стежать.

Ілля. Варто визнати, що ми живемо в нарцисично організованому світі. Ілюзія володіння культивується, з’явилося багато інструментів контролю. З одного боку, стало більше прозорості, але з другого — додалося реакцій, які кожен може пояснити по-своєму. «Ах, вона лайкає його пости! Точно щось мутить!» Збільшилося поле для проєкцій. Раніше, щоб спіймати

1 ... 42 43 44 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях, Марк Лівін», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях, Марк Лівін"