Читати книгу - "Облога та штурм, Лі Бардуго"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Подорожі Крібірском мій гарний настрій не пережив. Після кораблетрощі ми вже побували в обтріпаному портовому містечку, та я була занадто шокована й відсторонена, аби помітити, як воно змінилося. А цього разу це було неминуче.
Крібірск ніколи не був таким гарним, аби порадити комусь до нього навідатися, проте його хідниками штовхалися численні подорожні, крамарі, придворні та робітники портів. Уздовж гамірливих вуличок вишикувалися людні крамнички, готові спорядити експедицію до Зморшки, кнайпи й борделі, куди навідувалися солдати з застави. А тепер вулиці були тихі й майже порожні. Більшість заїжджих дворів та крамниць позабивали дошками.
Та справжнім одкровенням для мене стала церква. Я пригадувала охайний храм із двома блакитними банями. Тепер його потиньковані стіни були вкриті написами — рядок за рядком тяглися намальовані червоною фарбою, що нагадувала засохлу кров, імена. Сходи були засипані горами зів’ялих квітів, іконками, недогарками молитовних свічок. Я побачила пляшки з квасом, купки цукерок, покинуту дитячу ляльку. Дари мертвим.
Охопила поглядом імена:
Степан Рушкін, 57
Аня Сіренка, 13
Міка Ласкі, 45
Ребека Ласкі, 44
Петір Озеров, 22
Марина Кошка, 19
Валентин Йомкій, 72
Саша Пєнкін, 8 місяців
Імена не закінчувалися. Холодний кулак стиснув моє серце, а пальці вп’ялися у віжки. До мене повернулися нестримні спогади: матір біжить із дитиною на руках, чоловік шпортається, коли темрява наздоганяє його, рот роззявляється від крику, охоплений панікою натовп проковтує здивовану й налякану літню жінку. Я все це бачила. Я зробила все це можливим.
Це були мешканці Новокрібірска, міста, що колись стояло на протилежному боці Зморшки, прямісінько навпроти Крібірска. Місто-побратим, де жили родичі, друзі, ділові партнери. Люди, котрі працювали в доках і стернували скіфами, за спинами у декого з них, мабуть, були численні рейси. Вони жили на межі жаху і вважали, що будуть у безпеці у власних домівках, прогулювалися вуличками невеликого портового містечка. А тепер усе це зникло, тому що мені не вдалося зупинити Дарклінґа.
Мал підвів свого коня до мене.
— Аліно, — тихо попросив він, — їдьмо далі.
Я похитала головою. Хотіла запам’ятати. Таша Стол, Андрєй Базін, Шура Риченко. Скільки вдасться. Їх убив Дарклінґ. Цікаво, чи переслідували вони його у снах так само, як мене?
— Ми мусимо зупинити його, Мале, — хрипко озвалася я. — Мусимо знайти якийсь спосіб.
Не знаю, що я сподівалася почути від хлопця, та він промовчав. Не певна була, що Малові хотілося змушувати мене давати ще якісь обіцянки.
Кінець кінцем він поїхав далі, та я змусила себе перечитати всі імена й лише тоді розвернулася, щоб продовжити путь, і вивела коня на безлюдну вулицю.
Поки ми наближалися до Зморшки, у Крібірск, схоже, потрохи поверталося життя. Кілька крамничок працювали, на відтинку Ві, відомому як Стежка Яточників, крамарі полювали на товари. Уздовж дороги вишикувалися хиткі ятки, напхані яскравим одягом і засипані мішаниною різноманітного краму: черевики, хустки для церкви, дерев’яні іграшки, дешеві ножики у вирізьблених вручну футлярах. Чимало столів були загромаджені чимось схожим на шматочки каміння чи курячі кістки.
— Провінниє ості! — кричали яточники. — Отчєниє ості!
Реальні кістки. Справжні кістки.
Коли я нахилилася над головою коня, щоб краще роздивитися їх, якийсь старигань гукнув:
— Аліна!
Я здивовано перевела погляд на нього. Невже він мене знав?
Раптом поруч зі мною з’явився Ніколаї. Підігнавши коня ближче до мого, ляснув моїми віжками і щосили смикнув їх, відтягуючи мене від стола.
— Нєт, спасібо, — відповів він старому.
— Аліна! — закричав яточник. — Отчєная Аліна!
— Зажди, — озвалася я, вигинаючись у сідлі, щоб краще роздивитися обличчя старого.
Він узявся прибирати на своєму столі. Схоже, зрозумів, що ми нічого не купимо, і втратив інтерес.
— Зажди, — наполягала я. — Він мене знав.
— Ні, не знав.
— Він знав, як мене звуть, — нагадала я, гнівно висмикуючи в нього віжки.
— Він намагався продати тобі мощі. Кістки пальців. Справжня Санта-Аліна.
Я застигла, поза шкірою пішов мороз. Мій неуважний кінь розмірено крокував далі.
— Справжня Аліна, — заціпеніло повторила я.
Ніколаї знічено посовався.
— Подейкували, буцім ти загинула в Зморшці. Люди місяцями продавали частини твого тіла по цілій Равці та Західній Равці. Обереги з тебе чудово працюють.
— Це мали бути мої пальці?
— Кісточки пальців на руках і ногах, шматочки ребер.
Я відчула нудоту. Роззирнулася в пошуках чогось знайомого, сподіваючись побачити Мала.
— Звичайно, — вів далі Ніколаї, — якби хоч половина з них і справді була твоїми пальцями, ти мала б не менше сотні ніг. Але забобони — потужна штука.
— Як і віра, — погодився голос позаду мене, і, обернувшись, я з подивом побачила Толю верхи на велетенському чорному коні, з урочистим виразом на широкому обличчі.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Облога та штурм, Лі Бардуго», після закриття браузера.