Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Ярино, вогнику мій 📚 - Українською

Читати книгу - "Ярино, вогнику мій"

234
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ярино, вогнику мій" автора Ярослава Дегтяренка. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 42 43 44 ... 112
Перейти на сторінку:
гарячою водою. Яринка зраділа можливості помитися, але від допомоги служниць відмовилася. Поки вона милася, жінки принесли їй чистий одяг. Дівчина вдягла сорочку з білого і тонкого полотна довжиною до колін, повагавшись, натягнула шаровари з такої самої тканини, а поверх сорочки вдягла сукню з цупкого шовку насиченого світло-червоного кольору, заткану срібними візерунками. «Так ось чому вони носять шаровари!» – зрозуміла дівчина, тому що сукня від коміра до талії застібалась на застібки, а від талії розходилася і чимось нагадувала довгий, до самих п’ят, каптан із широкими рукавами.

У наметі на Ярину вже чекала вечеря: смажене м’ясо, спечені на маслі коржі з просяного борошна, смачні й ароматні, сир і напій, який нагадував кисле молоко. Дівчина з апетитом поїла, а потім прилягла на подушки. «Годі й збагнути Господні дороги – треба ж мені було зустріти саме Аяза на степовому шляху! Дивно все склалося: я врятувала його, а він мене. Дякую тобі, Боже, що мені вдалося уникнути неволі», – думала Ярина, не сумніваючись, що Аяз неодмінно відвезе її додому. Після ситної вечері її розморило, а шум осіннього вітру заколисував, і вона міцно заснула.

Розділ 12
Обіцянка

«Бо Я знаю ті наміри, які маю щодо вас, говорить Господь, наміри на благо, а не на зло, щоб дати вам будучність та надію».

Єр. 29: 11

«О ті, які увірували! Не вбивайте самих себе, адже Аллах милостивий до вас».

Священний Коран, сура «Ан-Ніса», аят 29

Після того, як Юзеф повіз Ярину до татар, Марек швидко поїхав гаєм. Жорстокі слова, кинуті йому батьком в обличчя, поранили його тендітну душу. «Я справді нікчемний! – думав він. – Чому я не завадив батькові? Чому я досі боюся його? Чому я поставив свій страх перед ним вище, ніж свою совість?»

Марек усвідомив, що його боязкість і вагання накоїли ще гіршого лиха, ніж батькова ненависть. І тепер нічого виправити не можна! «Мені треба було одразу відпустити її, а не вагатися! Може, повернутися і відібрати її у батька? Але як я підніму на нього руку?! А може, поїхати на Січ чи в зимівник і все розповісти людям? Але тоді батька вб’ють!» – думав Марек, розуміючи, що потрапив у замкнуте коло.

Так він і їхав степом, і з кожним кроком усвідомлював, що відтепер йому доведеться жити з тягарем чужого злочину, тому що він не знайшов у собі сил запобігти йому. І ця ноша буде все життя стискати його, немов тугий нашийник, позбавляючи можливості вільно дихати! «Як мені тепер жити з цим? – питав сам себе Марек. – Я не хочу і не можу нести цей хрест чужого гріха, але мушу нести! Навіщо мені це треба?»

Він зупинився й озирнувся навколо себе – подих осені торкнувся придніпровських гаїв, пофарбувавши листя легкою позолотою. Світ навколо був тихим і безтурботним, немов непорочним, і нещасний Марек гостро усвідомив, що йому не місце в цьому світі, тому що він боягуз і мерзотник. «Я завжди був слабкий духом! Я не маю права жити, – подумав він і одразу вхопився за цю думку: – Тільки смерть позбавить мене від цього гріха!»

Самогубство – це відчай, боягузтво та егоїзм: відчай від того, що людина не довіряє Богу і не вірить у Його милосердя; егоїзм тому, що, позбавляючи себе життя, тікає від рішення своїх труднощів; а боягузтво – це небажання відповідати за свої вчинки хоча б перед самою собою.

Марек чудово усвідомлював, що він боягуз і обрав не найкращий спосіб позбутися відповідальності. Він забув, що Бог насамперед люблячий Батько, а вже потім суворий суддя – Він ніколи не залишає в горі будь-яку людину і не пошле їй зла і мук. І життя – найцінніший дар Бога, який треба берегти та завжди сподіватися на краще.

Напівбожевільний, блукаючий погляд Марека зупинився на двох конях – його власний кінь щипав блідо-зелене листя чагарників, а Промінчик понуро стояв із тугим арканом на шиї. «Якщо твоя хазяйка втратила свободу, то хоч ти будь вільним!» – промовив він, а потім розсідлав обох коней і підхльоснув їх батогом – звільнений Промінчик миттєво поскакав геть, а ось його кінь, відбігши, зупинився, не наважуючись покинути господаря.

Марек зарядив пістоля і приставив його до своєї скроні. У його голові не було більше ніяких думок, не спливали спогади і картини минулого, тільки дивна порожнеча та байдужість. А ще з’явилося очікування чогось такого, що невдовзі принесе йому спокій, немов він після важкої праці вкладеться у м’яку, прохолодну постіль, із нетерпінням передчуваючи нічний сон, тому Марек поспішив натиснути на курок… Гуркіт пострілу розірвав степову тишу, сполохав птахів у верхівках дерев, його кінь став дибки, світ навколо миттєво згас, і Марек, оглушений цим гуркотом, полетів у темну безодню.

Коли Юзеф, повернувшись назад, побачив труп сина, то з переляку спочатку нічого не второпав. Він намагався привести Марека до тями, не звертаючи уваги на прострелену праву скроню, почорнілу від порохової кіптяви й закипілої крові. Але марно – колись покірливі та лагідні очі сина оскліло дивилися на батька, а його тіло з кожною хвилиною ставало все холоднішим і холоднішим.

– Господи! Господи, за що? – закричав Юзеф, нарешті зрозумівши, що син мертвий, а потім завив, охоплений нестерпним болем.

Перед очима нещасного батька одна за одною спливали картини минулого: крихітний Марек лежить на руках у покійної дружини; його перше слово; перший крок і розбитий лоб; його перша бійка зі старшим братом і перше причастя; покірливий послух і покора; його благання про пощаду для онуків Черевковського; жорстокі слова, які він, Юзеф, кинув йому в останні години його життя…

Юзеф так і залишився сидіти в пустиннім гаю, не випускаючи сина з рук. У ці страшні години, проведені наодинці з трупом власної дитини, пан Бережний багато чого осмислив і зрозумів, але зрозумів занадто пізно. І для Юзефа багато що в цьому світі втратило сенс – і його помста, яку він вважав священною, і його честь, і навіть саме його життя. «Я хотів бачити своїх синів схожими на себе, тому що вважав себе побожним і безгрішним, справедливим і благородним. Я чекав від них того ж самого, не помічаючи, що моя душа давно охоплена тліном гріха. І моя воля, мої бажання, немов отрута, обірвали їхні життя! Ніхто не винен у смерті моїх синів, крім мене самого! Це повністю моя помилка і моя вина! Господи, як же жорстоко Ти вказав мені на мою неправоту!»

1 ... 42 43 44 ... 112
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ярино, вогнику мій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ярино, вогнику мій"