Читати книгу - "Як не померти на самоті, Логан Урі"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Ви можете робити те саме й на побаченнях. Привчайте себе бачити хороше. Шукайте те, чого інші не побачили би, спілкуючись із тією самою людиною. Як сказав мені філософ і письменник Ален де Боттон: «Замість того щоб зосереджуватися на чиїхось негативних рисах, шукайте бажане та хороше за допомогою своєї уяви».
Я колись працювала з хлопцем на ім’я Ґрант, який сприймав усе з неймовірним негативом. Майже кожне речення він починав із «Так, але...». Ґрант ішов життям зі схрещеними на грудях руками, ладен опиратися навіть хорошим новинам. Зрозуміло, що повідомлення, які він писав мені після побачень, скидалися на продовження серіалу «Погані дівчиська»: «Надто низька, не сміялася, нудна робота, може забажати повернутися до Канади, неправильно вимовляє слово “листопад”».
Наступної нашої зустрічі я запропонувала йому сісти.
— Ґранте, ви не просто суміш власних найгірших якостей чи звичок, чи не так? Ви не є вашими недоліками. Ви цілісна людина з хорошими та поганими рисами характеру, і ви б хотіли, щоб вас бачили й оцінювали з огляду на все те, що у вас є, а не лише на те, де вам варто вдосконалитися. Не судіть інших так, як ви не хотіли б, щоб судили вас.
Після кожного побачення йому заборонялося перераховувати недоліки партнерки нікому, навіть самому собі.
Натомість він мав написати мені п’ять приємних рис характеру, які помітив. Так, як радив Ален де Боттон, йому треба було застосувати свою уяву й зазирнути в глибину.
Спершу ця вправа здавалася Ґранту складною. Він писав речі типу «не спізнилася» та «правильно вживає слова». Згодом йому це стало вдаватися краще. Ось один із переліків, який він мені надіслав:
1. Вона добра. Мені сподобалося, як спілкувалася із працівниками ресторану.
2. Вона вдумлива. Розпитувала мене про мою важливу зустріч на роботі.
3. Вона націлена на сім’ю. Схоже, їй було справді цікаво слухати про мою бабусю.
4. Вона страшенно розумна.
5. ЧУДОВО ЦІЛУЄТЬСЯ !!!
Попри те що ще не знайшов свою людину, тепер Ґрант значно частіше ходить на другі побачення. Він навчився користуватися своєю уявою й у такий спосіб почав давати собі час вивчати, розуміти й оцінювати потенційних партнерок.
ВПРАВА: шукайте позитивне
Шукайте в людях щось позитивне, байдуже, оцінюєте ви їх у додатку для знайомств чи вони сидять із вами за одним столом у ресторані. Помітити їхні недоліки легко (еволюція мозку просто гарантує це), але змусьте себе шукати хороше. Після свого наступного побачення напишіть другові п’ять речей, які вам сподобалися. Чорт забирай, якщо вам це допоможе, ви навіть можете надіслати їх мені на електронну пошту ([email protected]).
Отже, це допоможе вам бачити позитивні моменти. Але що, коли ваш партнер зробить щось не те й виникне фундаментальна помилка атрибуції? Ви можете спинити це поривання, запропонувавши альтернативне — більш співчутливе — пояснення його поведінки.
Ситуація: він запізнився на ваше перше побачення.
Режим фундаментальної помилки атрибуції: він егоїст.
Режим співчуття: хоча він і вийшов із дому за годину до побачення, його потяг затримали.
Ситуація: він довго не відповідає на перші повідомлення після знайомства.
Режим фундаментальної помилки атрибуції: він неввічливий.
Режим співчуття: цього тижня він багато працює й однаково намагається знайти час на особисте життя.
Ситуація: вона невдало пожартувала за вечерею.
Режим фундаментальної помилки атрибуції: у неї погане почуття гумору, і ми не сумісні.
Режим співчуття: вона нервувалась і намагалася розсмішити мене.
Спробуйте перейти в режим співчуття наступного разу, коли опинитеся в одній із таких ситуацій, щоб помилково не відмовити чудовому потенційному партнерові.
Скористайтеся силою варіанта за замовчуваннямВнести у своє мислення зміни, про які я кажу, складно. Це природно — зосередитися на чиїхось негативних рисах характеру та вирішити, що не хочеш більше бачити цю людину. Але є спосіб значно полегшити такий процес — скористатися силою варіанта за замовчуванням.
У ході численних експериментів біхевіористів продемонстровано, як сприйняття за замовчуванням чи заздалегідь задані параметри, що не потребують жодних дій, впливають на нашу поведінку. Уявіть, що ви складаєте меню у бургерній і вам потрібно обрати додаток, який ваш клієнт автоматично отримуватиме разом із бургером. Пропонувати його з картоплею фрі, яку можна буде замінити на салат? Чи відразу із салатом, замість якого можна буде замовити картоплю фрі? Що б ви не обрали, це стане варіантом за замовчуванням, якому більшість людей надаватиме перевагу.
Ви зрозумієте силу варіанта за замовчуванням, розглянувши нижченаведений графік.
Як видно з графіка, в окремих європейських країнах майже всі підписали згоду на донорство органів. В інших же країнах майже ніхто не бажає стати донором. Здавалося б, це можна пояснити такими розбіжностями, як релігійні погляди або більш чи менш комунітарний підхід, але річ не в цьому. У подібних між собою країнах (наприклад, у Данії та Швеції) показники донорства органів є зовсім різними.
Чому ж так сталося? Це не через релігію чи культуру, а радше через варіант за замовчуванням. Люди зазвичай дотримуються опції, запропонованої за замовчуванням, особливо коли йдеться про складні емоційні рішення, наприклад що робити з вашим тілом після вашої смерті. В окремих країнах, як-от у перших чотирьох, позначених у графіку на цiй сторінці світлішим кольором, у бланку заяви на отримання посвідчення водія написано: «Поставте галочку, якщо хочете брати участь». Дуже мало людей ставить галочку, тож дуже мало бере участь у програмі донорства. У країнах, де у бланку написано: «Поставте галочку, якщо не хочете брати участь», знову ж таки дуже мало людей ставлять галочку, тому більшість автоматично стає учасниками програми. Цим і варто пояснювати високий відсоток участі у програмі в інших країнах у графіку. В обох контекстах більшість обирала варіант опції за замовчуванням і не ставила галочку. Ця крихітна відмінність, припущена людьми, що розробляли бланки, мала величезний вплив на таку важливу річ, як донорство органів.
Можете всіляко користатися варіантами за замовчуванням. Один мій друг прагнув схуднути, тож установив для себе правило за замовчуванням: жодного хліба. Коли хтось пропонує йому хліб, він відмовляється: не марнує сили на ухвалення рішення, а просто дотримується свого правила за замовчуванням.
А тепер уявіть, як це подіє на ваші побачення. Ви можете обрати варіанти за замовчуванням, що допоможуть краще ухвалювати рішення. Чому б не встановити за замовчуванням
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як не померти на самоті, Логан Урі», після закриття браузера.