Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Як ведеться, так і живеться" автора Панас Мирний. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 46 47 48 ... 65
Перейти на сторінку:
в чаду якому. Кого питали, об чім питали — він не чув, не примічав. І переміни йому були не в радість: другі бігали, ґвалтували, а він як одринутий сидів мовчки — то плач проймав його, то жаль пронизував наскрізь.

Ось кінчився і послідній урок. Невинуваті побігли додому, — він у вікно бачив, як вони весело розкинулися по майдану, їх галас і клекіт доносивсь і до його. Кругом його теж. неугавно ґвалтувало товариство. Деякі складалися по копійці купити булку, бо за печінку тягло; дехто ходив по хатах з кутка в куток і товк урок. Довбня, моргнувши на декого, вийшов у другу хату. Незабаром один по одному почали за ним і другі виходити. У хаті, де зоставався Василь, робилося все тихше та тихше. Швидко він зостався тілько один. Щось за боязнь підкралася в його серце і ущипнула. Чого вони всі вийшли, кинули його одного? Чи не проти його що замишляють? Острах пронизав його холодом. Їх скілько, а він один, що схотять, те й зроблять. Каяття піднімалося з глибку самої душі, поверталось гострим боком у його серці, різало, давило… Хіба повинитися перед ними, попрохати їх: і довіку, до суду не буду жалітися.

Ось нестямний гвалт, регіт, плесканина в руки піднялися з другої хати. У Василя серце замерло.

— Добре, добре! так, так! — закричали різні голоси. — Ходімо! — і десятки ніг загупали, біжучи надвір. У хатах пустіло, на дворі піднімався гук. Там уже строїлися одні в городки, другі в зайця, треті в свинки. Василь сидів, як окаменілий. Він дослухався і до того гуку, що доходив знадвору, і до того шепоту, що нісся з другої хати. Хто там ще зостався, чого? Він вийшов з‑за лави, щоб подивитись, і стрівся поглядом з Довбнею.

— Куди? — гукнув той. — Ні з місця!

Василь став, як укопаний. Біля його зразу опинились Довбня, Габелок та ще два школярі з здоровіших.

— Защипніть двері знадвору. Ми з ним розправимося, щоб не ябедничав, щоб не видавав своїх, — порядкував Довбня.

Василь ударився в плач.

— Цить! — і зразу хтось ззаду затулив йому рота руками.

— Роздягайсь! лягай! — Перед Василем де не взявся здоровенний пук різок.

Василь так і впав на коліна.

— Довіку! до суду! — крізь плач донісся пискучий голос його, — не буду! Братіки! голубчики.

Довбня прикро дивився на його.

— Бреше! бреше! Задамо йому гарячих! — ґвалтували другі кругом Довбні.

— Хай мене святий хрест поб'є! Хай мене сира земля не прийме!

Довбня все не зводив з його свого при[з]рого погляду. Василь трусився, ламав руки, хрестився, присягавсь.

— Я не вірю, і ніхто тобі не вірить. Ти купиш і продаси. Оже на сей раз прощу. Чуєш — удруге так зробиш — не прогнівайся. Всю шкуру з тебе здеремо.

Василь радий скочив з колін і, піймавши Довбню, поцілував його у руку. Довбня призро глянув, плюнув і, кинувши різки, пішов з хати.

— Щасливий ти, що на Довбню напав! — казали йому другі. — Піймався б ти мені — знав би.

Швидко всі кинули його у школі. Василь зостався сам. Йому було і соромно, і досадно. Пук різок лежав серед хати. Василь боявся на їх і глянути. Самі винуваті, а його бити хотіли.

— Москальчук! Цілуй і мене в руку! — крикнув, поткнувшись на поріг, один школяр і зареготався.

Василя усього аж у жар укинуло. Це ж йому і просвітку не буде. Підождіть, я ж вам віддячу. І, вхопивши пук різок, він поволік їх за собою у другу хату. Через невелику годинку вікно на улицю розчинилося, і Василь, як груша, вилетів з його на улицю. Не потураючи, що без шапки, з подраним каптаном, він пустився майданом щодуху додому, волочучи за собою пук різок.

— Що се за знак? Чого так пізно? А каптан, каптан хто то подрав?

Василь з плачем розказав матері, як увесь клас зоставили без обіду, як його намірялись свої вибити, як тягали доти, доки каптан подрали, як він, одмолившись, утік.

Параска так і полинула вгору; материне серце заговорило.

— Мого сина бить? Мою дитину нівечити? Та ще кому, ще хто? Мерщій обідай та ходім до смотрителя.

І вона повела Василя до смотрителя. Аж увечері вернулися удвох, обходивши і всіх учителів.

На другий день і плачу, і суму було в школі, увесь клас знову вибили, а Довбню зовсім вигнали. Василь оддячив за себе. Всі сумували, що уже не буде між ними такого щирого товариша, як Довбня, дехто нахвалявся бебехи надсадити недолупленому москальчукові. Та то були зопалу похвалки. Пройшов тиждень — другий — і все забулося. Не забулася тілько назва «недолуплений». Василя з того часу інакше і не звали.

- VI - ПАНИЧ

Літа йшли–минали, старе старілось, молоде росло. І Настя і Яків уже почали сивіти — гнутися. Ще Яків таки бадьорніше — а Настя баба бабою: повні колись щоки опали, зморшки порізали їх, літа зігнали краску з лиця — воно зажовкло, замліло, спина зігнулася. Перемінилась і Параска: лице її подовшало, хоч краска ще і грала на йому, та то була вже не свіжа краса молодого віку, а послідня одцвітаючої квітки. У шовкових начосах прибавилося срібне волосся. Вона ще, правда, рівно держалася на високому стані, тілько щось дуже вже рівно. Все казало, що удар одна друга негода — і вона, як зламана, зігнеться. Очі тілько її й не перемінилися, чорні, блискучі, хоч і в їх світилась уже задавнена туга, обридлі клопоти. Василь, просидівши три годи в одному класі, переліз якось у другий і обіцяв там навіки застряти. Як не билася з ним мати, як не вговарювала учитися, панства добувати, — та нетерплячому Василеві хотілося його зразу добути, а воно зразу не давалось, не йшло, а наука така нудна та чи й вела лиш вона до панства?.. Василь зненавидів науку.

— Я тебе у свинарі запру! — сварилася мати, та ніщо не помагало.

— Он і Передерійчин Петро покинув школу, на службу став, — правувався Василь.

— Не вибивай мені очей своїми ледарями, баглаями, — лаялась Параска. — Он

1 ... 46 47 48 ... 65
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"