Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко 📚 - Українською

Читати книгу - "Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко"

500
0
12.02.23
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Шляхом бурхливим" автора Григорій Олександрович Бабенко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 52 53 54 ... 142
Перейти на сторінку:
постояв коло кошового, але, бачачи, що той мовчить, повернувся й пішов геть. Він пройшов повз стовп, де сіріла постать прив’язаного Перепелички і темніла купка товаришів, що прийшли розважити перед карою свого приятеля, і сумний пішов до свого куреня.

Цілу ніч Дорош перевертався з боку на бік і заснув тільки ранком. Він не чув навіть, як загули литаври, скликаючи козаків на майдан до ганебного стовпа, не бачив, як карано Перепеличку. Коли він, нарешті, прокинувся і вийшов на майдан, вже було по карі: закривавлене мертве тіло Перепелички висіло на мотузках, що ними його прив’язали до стовпа, а круг нього стояла сумна запорозька молодь. Потім вже дізнався Дорош, що молодь намагалася врятувати Перепеличку, вмовляючи старих козаків не бити його, але суворі діди не слухали їх і нещадно один по одному киями забили парубка.

Тіло Перепелички, вкрите жупаном, ще лежало коло стовпа, коли Дорош помітив, що козаки почали збиратися й купчитися коло військової пушкарні, з їхніх розмов зрозумів, що каратимуть ще одного злочинця. Цей злочинець давно вже сидів закований у пушкарні. Його обвинувачено в тім, що він зарізав старого козака, який самотньо жив серед степу.

Коли Дорош підійшов до пушкарні, з неї вийшов військовий піп-чернець з хрестом в руках, що, мабуть, сповідав та причащав перед карою злочинця. Трохи згодом з пушкарні вийшли пушкарій та під-довбиш; вони за руки вели високого дужого чоловіка у розхристаній сорочці. Обличчя його було бліде і здавалося ще блідішим від того, що він заріс густою чорною бородою. Чоловік довго стояв, заплющивши очі, як людина, що вийшла з темряви на світ, потім підвів голову і, підставивши долоню до лоба, подивився на сонце. Раптом він роззявив рота, одхилив назад голову і чхнув на весь майдан. Потім витер руками вуса і щось сказав піддовбишеві. Що саме сказав він, не чути було Дорошеві. Піддовбиш усміхнувся, витяг з кишені кисет і люльку, набив і віддав чоловікові. Той запалив її, викресавши вогонь, з насолодою затягнувся й випустив хмару диму. Коли чоловік викурив люльку, до нього підійшов піп, що тримав якусь книжку в шкуратяній оправі. Піп розгорнув книжку на закладці, подивився в неї і віддав чоловікові. Чоловік, очевидячки, не розуміючи, в чому річ, здивовано подивився на попа. Піп сказав йому щось, і злочинець узяв книгу в руки і пішов майданом до воріт фортеці. За злочинцем пішов піп з кадилом, невеличкий хор, а далі кошовий з суддею, отамання й інші козаки.

– Святий Боже, святий кріпкий… – заспівав хор. Правили панахиду над живою людиною.

Коли хор замовкав, до Дороша, що йшов укупі з іншими, долітав густий бас засудженого, що, розгорнувши книжку й держачи її на витягнутих руках перед себе, читав канон на сконання власної душі. Іноді він спотикався; тоді голос його замовкав на хвилинку і він спинявся, і вся процесія спинялася і чекала на нього, поки він знайде рядок у книжці. Пахло ладаном і відгонило чиїмись новими, пошпарованими дьогтем, чобітьми.

Перед церквою натовп спинився і піп справив коротеньке відспівування, наче біля нього була не жива ще людина, а труна з мерцем. За ворітьми фортеці до процесії приєдналася велика сила старців, ченців та жебраків, і все це рушило через Гасан-базар до шибениць, що стояли на могилі на півверстви від фортеці. Шибениці чітко, як великі літери «П», вирізувалися на тлі ясного блакитного неба. На поперечці одної з шибениць ворушилась якась постать і видно було, що вона то нахиляється, то знову випросто-вується над слижиною. Згодом під нею повис довгий мотузок з петлею. Постать, що прив’язувала петлю до шибениці, перехилилася, потягнула двічі або тричі за мотуз, мабуть, щоб спробувати, чи кріпко він прив’язаний, а потім ухопилася за мотуз, перекинула ногу і по мотузці спустилася на землю. Усе це було зроблено спокійно й неквапливо. І всі круг Дороша були теж спокійні й поважні, і по обличчях їхніх видно було, що вони роблять саме те, що й треба. Недалеко шибениці стояв віз, запряжений загнузданим конем. Кінь був жвавий і дикий. За вуздечку його держав молодий хло-пець-підкаток. Коли процесія підійшла й спинилася коло шибениць, засуджений ще читав канон і видно було, що він напружує всю увагу, щоб не збитися й не загубити рядка. Всі мовчали і тільки голос засудженого лунав над натовпом.

Раптом голосно заспівав хор і покрив голос читця. Потім Дорош бачив, як піп узяв книжку в його з рук і передав її комусь з церковників, а засуджений зліз на віз і витягнувся там на увесь свій великий зріст.

Він стояв на возі як стовп, вітер теліпав йому чорну бороду й довгий чуб, круг його стояв мовчазний натовп і чекав на щось від його, а він оглядався навкруги і, видно, не знав, що йому робити. Але піп знав, що треба робити засудженому.

– Читай «вірую», – сказав він чоловікові.

Засуджений тричі перехрестився великим хрестом і почав читати «вірую». Коли він збивався, йому знизу підказував піп. Скінчивши молитву, засуджений підвів голову і якимсь здивованим поглядом став оглядати натовп, наче тільки тепер зрозумівши, для чого зібралася така сила людей, співає хор, кадить піп і стоїть шибениця, а з неї звішується мотузка з петлею.

Піп підійшов ближче до воза і простягнув руку з хрестом чоловікові.

– Цілуй хрест! – сказав він.

Засуджений нахилився. Рука в попа тремтіла і чути було, як хрест цокав по зубах засудженого. Піп перехрестив його й одійшов од воза.

– Со святими упокой… – заспівав він, кадячи коло себе.

– …Христе, душу! – затягнув хор, а вітер підхопив звуки і розніс їх над степом і могилою.

– Ну, тепер попрощайся з товаришами! – сказав піп, коли хор скінчив.

Він знав, цей чернець, що робити людині з того моменту, як вона народилася, аж до того часу, коли їй накинуть на шию петлю.

Засуджений сумно переводив очима з одного обличчя на інше, наче шукав серед них того, хто допоможе йому врятуватися від ганебної неминучої смерти, але суворі були обличчя козаків.

– Батьку отамане, і ви, панове отамання… простіть мене грішного!

Засуджений низько вклонився вбік січової старшини.

– Бог простить! – сказав Сірко.

– Хай Біг прощає! – відповіли отамани.

Засуджений знову вклонився.

– Простіть мене і ви, товариші і все славне військо Низове запорозьке!

– Біг простить! Біг простить! – загудів натовп.

– Простіть мене грішного і ви, добрі люди! – звернувся він до старців та жебрацтва.

– Біг простить! – безладно відповіли йому ті.

Козаки скидали шапки

1 ... 52 53 54 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко"