Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Війна у натовпі 📚 - Українською

Читати книгу - "Війна у натовпі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Війна у натовпі" автора Дмитро Олександрович Корчинський. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 56 57 58 ... 86
Перейти на сторінку:
мало людей страждало від того (від наявності держави зазвичай страждає більше). Щоб успішно жити й перемагати, за Бакуніним, необхідно, щоб нація складалась з бакуністів — надзвичайно енергійних, свавільних, войовничих людей.

Джохар був сильний вождь, який нічим не керував. Він гідно проявляв себе і в часи нафтових спекуляцій, і в часи ракетних обстрілів. І загинув саме тоді, коли було необхідно, ані на день пізніше. Це робить його великим політиком.

Ми розмовляли в його просторому кабінеті. Невисокий на зріст, худорлявий і тонкокостий, на відміну від більшості чеченців, які відносяться до граціального типу.

— Якщо почнеться війна, — сказав він, — мільйон моджахедів з'явиться сюди, щоб захищати нашу свободу.

— Ніяких моджахедів не буває, — відповів я. — В Афганістані всі моджахеди (не афганці) були китайськими інструкторами, Ірак ніякі моджахеди не захищали. Радянський Союз більше допомагав палестинцям, аніж усі арабські країни разом узяті, за п'ять років вірмено-азербайджанського конфлікту ніхто там не побачив жодного моджахеда.

Наступна війна підтвердила ці слова.

Я намагався обговорити проблеми оборони та нашої участі в ній з віце-президентом Зелімханом Єндербієвим, проте тоді він не вірив, що почнеться війна. Втім, не думаю, що вони були спроможні здійснити якісь попередні оборонні приготування.

В Чечні та Карабасі я бачив два абсолютно відмінних підходи до організації життя. А проте обидва були ефективними. Це примусило мене серйозно замислитись.

Білий

ЧОМУ ВИ ТАКІ ВОЄННІ?

У грудні 1994 року, коли йшли бої за Грозний, дві групи добровольців з України попрямували до Чечні. Для безпеки і більшого успіху було обрано два маршрути. Один вів з Баку через Дагестан, інший — з Тбілісі через Абхазію, на предмет чого вже існували певні домовленості командування УНСО з лідерами місцевих політичних партій і членами урядів Грузії й Азербайджану.

В ході попередньої діяльності мені вдалося налагодити контакти з представниками силових відомств обох держав, проте з'являтися в місцях минулих боїв, навіть під "офіційні" гарантії, не випадало, і я спрямував свої стопи до берегів більш спокійного, безстічного басейну, яким є Каспійське море.

На час нашого прибуття в Баку там вже перебував дядя Толя. Теоретично він мав забезпечити коридор при проходженні паспортного контролю і митного догляду, але, як водиться, запізнився. Кмітливі азербайджанські прикордонники швидко зрозуміли, хто такі молодики у літаку, одягнені в чорні джинси, взуті в армійські чоботи і перепоясані під бушлатами ременями від спорядження, які декларують себе "бізнесменами". Нас пов'язали, але тут, як янгол-рятівник, виник дядя Толя у супроводі людей з Народного Фронту. Нас звільнили, а міліціонери, як компенсацію за клопіт, отримали по пачці цигарок "Конгрес" неліцензійного виробництва, розташованого десь поблизу Баку.

Розмістили нас у готелі "Інтурист", що стояв на березі моря. Першої ж ночі ми випили таку кількість чаю, що цілком могли бути посвячені в "айзери". Потім перейшли на пиво, винищивши весь готельний запас. Азербайджанці до нього не дуже охочі, їх чомусь дивувала навіть наша звичка обходитися в даному випадку без склянок. Бракувало грошей, та, на щастя, в буфеті зі шведського стола безкоштовно пропонувалася всіляка зелень. Щоранку один з українців приходив туди з пакетом і набивав його так, ніби збирався годувати коня. Інше доводилося добувати на базарі. Кмітлива азербайджанська міліція виявила нас і там. Коли з кишеней затриманих повитягали унсовські шеврони і нарукавні пов'язки, зробили цілком природний висновок: певне, ці шпигуни прибули з Москви з метою організації чергового державного перевороту. Однак дві пляшки горілки допомогли вибратися з неприємної ситуації.

З "Інтуристу" ми перебралися в інший готель — "Південний". Раніше там зупинялися партійні функціонери. За нашої присутності його контролював найбільш "омоністий" з місцевих ОМОНів. Їхній штаб розташувався на четвертому поверсі, а на другому вони зберігали зброю. Нам визначили квартири на третьому. Коридорна, бабка з Харкова, весь час зверталася до нас — "хлопчики". Від неї ми дізнались безліч цікавих подробиць. Бабуся прибиралася в кімнатах і всюди мала доступ. З'ясувалося, в омонівців було і важке озброєння. Вони називали його водометом, але кмітлива бабуся їм не повірила. Був у них і заручник. Його тримали прикутим наручниками до батареї понад місяць, періодично "саджаючи на пляшку". Омонівці, всі як один, хверцювали в бушлатах і спортивних штанях, тому присутність одягнених у напіввоєнну форму, але по-іншому, викликала постійну зацікавленність постів. На вході стояло тр-чотири чоловіки, інші швендяли з автоматами по коридорах. Навіть без знання тюркської мови легко було зрозуміти, що вони говорять: "а-ла-ла, ботінкі, а-ла-ла, портупея. Скажі, а почему ти такой воєнний?"

Коли гроші закінчились, ми на чолі з дядечкою Толею "пішли по руках". Тоді Народний Фронт ще тримав у місті "свій" квартал, яким вештались люди з автоматами та радіостанціями. Але дні, коли з простої бесіди з Абульфазом Ельчибеєм можна було зняти кілька сотень доларів, остаточно минули. Отак ми опинилися в обіймах "сірих вовків", що підтримували доволі міцні зв'язки зі своїми турецькими братами. Згодом у Києві й Москві мені привелося відвідувати однокімнатні квартири, які орендуються довічними ефіопськими студентами і де проживає ще чоловік двадцять. Так от, наша бакинська квартира відрізнялася від московських лише тим, що знімав її азербайджанець, а ще й тим, що була вона двокімнатною і мешкало в ній чоловік сорок.

Крім нас, господаря, депутата чеченської Верховної Ради та осіб, що його супроводжували, там проживали дванадцятеро студентів з Туреччини — всі за національністю чеченці, за віком зовсім ще діти — років по 18, з першого-другого курсу. Керував ними, не можу сказати командував, двометровий велетень-борець "Руслан". Якось у турецькій газеті він побачив фото похорону його родини. На війну студентів проводжало все місто, жителі зібрали гроші, влаштували бенкет у найкращому ресторані. На жаль, мовний бар'єр не давав з'ясувати подробиці.

От у цій змішаній чеченсько-азербайджанськ-українській компанії ми і зустріли Новий рік. Взагалі, наше нудне існування затишком не балувало. Якось наш норвезький попередник Sverre Midtskau, резидент англійської розвідки в Осло у роки Другої світової війни, вдало порівняв перебування в сейнері зі станом стриптезерки в нічному клубі. Через день забивався туалет, і тоді всі мешканці один за одним, коли решта удавала, що спить міцним сном, бігали у ванну. Так і прожили ми 7-8 днів, а потім студенти несподівано зникли. На війні я з ними не зустрівся. Переказували, що в бою з десантниками вони майже всі загинули.

На колишній партійній базі відпочинку, куди нас перевезли перед переходом через кордон, ми зустріли ще одну групу турків. Ті мали солідніший вигляд: років двадцяти п'яти-тридцяти, одягнені

1 ... 56 57 58 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Війна у натовпі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Війна у натовпі"