Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » 48 законів влади 📚 - Українською

Читати книгу - "48 законів влади"

36 348
5
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "48 законів влади" автора Роберт Грін. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 74 75 76 ... 160
Перейти на сторінку:
сторону, у якої ті самі вороги (хоча й з інших мотивів), використайте її потугу для завдання удару, на який у вас пішло б значно більше енергії, бо ви слабші. Можна навіть м’яко спровокувати їх на воєнні дії. На роль котячої лапки шукайте якомога агресивніших партнерів, бо вони більше пориваються до бою, а ви вже зрозумієте, з ким їх зіштовхнути лобами.

ДУРЕНЬ І МУДРЕЦЬ

Дурний у мудрого поцілив камінцем,

А той до нього повернувсь і каже: «Друже,

Візьми екю, нехай оце

Твої труждання надолужить.

Ти можеш влучити іще, як звик,

У того, що іде, хай платить чоловік, —

Він іще більше дати б зміг».

І дурень, заохочений, побіг,

Щоб ще одного буржуа вгатити.

А той не забажав платити

Й челядників гукнув, почувши дурня кроки,

А ті добряче облатали дурню боки.

Серед придворних нині й поготів,

Щоб короля за ваш рахунок звеселити,

Таких завжди доволі жартунів.

Не варто їм городи городити,

Бо ліпше їх відразу направляти,

Де можуть їм боки нам’яти.

Вибрані байки, Жан де Лафонтен (1621—1695 рр.)[13]

Дотримання закону ІІІ

Куріяма Дайзен був адептом Тяною («окріп для чаю», японська церемонія зеленого чаю Тядо) і послідовником великого майстра чайної церемонії Сен-но Рікю. Приблизно в 1620 році Дайзен дізнався, що його друг, Хошино Соемон, позичив велику суму грошей (300 ріо — золотих зливків), щоб допомогти родичеві сплатити борг. Але, хоча Соемонові вдалося сплатити борг родича, він, власне, просто перебрав той борг на себе. Дайзен добре знав Соемона — він ніколи не переймався грішми й не дуже на них розумівся, й тому міг легко міг ускочити в халепу з протермінуванням виплати позички своєму кредиторові, багатому купцеві на ім’я Кавачія Санемон. Але якби Дайзен запропонував Соемонові допомогти виплатити позичку, той би відмовився через гордощі, або й почувався б скривдженим.

Якось Дайзен відвідав друга, вони погуляли по садку, помилувалися відбірними піонами Соемона, а потім увійшли до вітальні. Тут Дайзен побачив картину майстра Кано Танью. «О, — вигукнув Дайзен, — яка дивовижна картина… У житті я не бачив нічого прекраснішого!» Почувши такі розхвалювання, Соемон не мав вибору і сказав: «Ну, якщо вона вже так вам подобається, сподіваюся, ви будете такі ласкаві, аби прийняти її як подарунок».

Спочатку Дайзен відмовився, але Соемон наполягав, і він здався. Наступного дня Соемон, своєю чергою, отримав пакунок від Дайзена. У ній була прекрасна витончена ваза, яку Дайзен у супровідному листі просив друга прийняти на знак вдячності за картину, яку Соемон люб’язно подарував йому напередодні. Він пояснював, що вазу зробив сам Сен-но Рікю і на ній був напис імператора Хідейосі. Якщо Соемон не захоче неодмінно залишити вазу собі, вів далі Дайзен, він зможе подарувати її комусь із прибічників Тяною, наприклад купцеві Кавачія Санемону, який неодноразово висловлював бажання її мати. «Я чув, — писав далі Дайзен, — у нього є чудовий аркуш особливого паперу [боргове зобов’язання на 300 ріо], який міг би вас зацікавити. За бажання, ви могли б улаштувати обмін».

Зрозумівши натяк люб’язного друга, Соемон поніс вазу до свого багатого кредитора. «І як ви тільки здобули цей скарб! — вигукнув Санемон, коли Соемон показав йому вазу. — Я багато чув про неї, але бачу вперше. Таку цінність за ворота не випускають!» Він одразу запропонував обміняти вазу на боргове зобов’язання і, крім цього, запропонував Соемонові ще 300 ріо. Але Соемон не переймався грішми й лише попросив повернути боргове зобов’язання, що кредитор радо й зробив. Тоді Соемон поквапився до будинку Дайзена, аби подякувати за тактовну допомогу.

Тлумачення

Куріяма Дайзен розумів, що надавати послугу не завжди просто: якщо це робити з галасом і показово, то для її одержувача це може виявитись обтяжливим. Це дає добродієві деяку владу, але вона саморуйнівна, бо породжує заздрість і опір. Послуга, зроблена тонко і елегантно, дає владу вдесятеро більшу. Дайзен знав, що прямолінійна пропозиція лише образила б Соемона. Подарувавши Соемонові картину, він змусив його відчути, що догодив другові подарунком. Зрештою, усі три сторони відчули задоволення внаслідок такої афери.

Власне, Дайзен зробив себе котячою лапкою, інструментом для витягання каштанів із вогню. Йому, либонь, важко було розлучатися з вазою, але він придбав не лише картину, але щось незмірно важливіше — владу надвірного, який може рукою в рукавичці пом’якшувати будь-які удари проти нього, приховувати шрами і робити акти порятунку більш витонченими і чистими. Допомагаючи іншим, надвірний допомагає собі. Приклад Дайзена дає парадигму надання допомоги друзям і людям однакового стану: не нав’язуйте свою допомогу. Знайдіть спосіб стати для друзів котячою лапкою, опосередковано допомагаючи їм упоратися з халепою, але не виставляючись напоказ і не змушуючи їх почуватися боржниками перед вами.

ІНДІЙСЬКИЙ ПТАХ

Купець тримав у клітці птаха. Їдучи до Індії, вітчизни птаха, він поцікавився, чи не привезти йому якийсь подарунок. Птах попросив відпустити його на свободу, але купець відмовив. Тоді птах попросив купця піти в індійські джунглі і сказати вільним птахам про його неволю. Купець так і вчинив, але щойно він договорив, як вільний птах, такий як у нього, упав бездушно з дерева додолу. Купець подумав, що це, мабуть, родичка його птаха і засмутився, що спричинив таке лихо. Коли він повернувся додому, птах запитав його, чи нема гарних новин з Індії. «Ні, — відповів купець, — боюся, що новина кепська. Одна з твоїх родичок, почувши про твою неволю, звалилася бездушно до моїх ніг».

Ледве він вимовив ці слова, птах упав на дно клітки. «І його вбила звістка про загибель родички», — подумав купець. Він засмутився, витягнув птаха з клітки і поклав на підвіконня. Ураз птах ожив і пурхнув на найближче дерево. «Тепер ти зрозумів, — мовив птах, — що те, що ти вважав нещастям, було гарною звісткою для мене. Ти, мій поневолювачу, підказав мені, як можна звільнитися». І вільний тепер птах відлетів.

«Приповістки дервішів», Ідріс Шах, 1967 р.

Не можна бути занадто прямолінійним. Підіть і подивіться на ліс.

Прямі дерева зрубують, а криві залишають рости.

Каутилья, індійський філософ, ІІІ ст. до н. е.

Ключі до влади

Як керівник ви можете собі уявити, буцімто символом влади є працьовитість і старанність. Насправді такі якості дають протилежний ефект: це свідчить про слабкість. Нащо так мучитися? А раптом ви некомпетентні й вам доводиться докладати зайвих зусиль, щоб утриматися при владі, а ще, може, ви один із тих, хто не вміє розподіляти завдання, і тому

1 ... 74 75 76 ... 160
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «48 законів влади», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (5) до книги "48 законів влади"
Гість Діана
Гість Діана 25 січня 2024 12:22

Люблю роботи Роберта Гріна. Ця книга не стала виключенням. Шедевр

Левко
Левко 26 січня 2024 12:26

Корисна книжка, рекомендую для загального розвитку. Цікава, актуальна. Через деякий час, думаю, ще разочок прочитаю

Окама
Окама 6 лютого 2024 12:50

Чудова книга. Комусь може здатись цинічною чи навіть аморальною, але я бачу реалістично зображену картину виживання на верхівці влади.
Книжка навчить читача, як домогтися успіху в житті, як "прижитися" поруч із владою і можновладцями, не втративши своєї індивідуальності та смаку до життя. У ній міститься багато цікавих фактів із життя політиків, нестандартних прикладів поведінки та ведення ділових переговорів, цитати з праць великих філософів і письменників.

Гість Ліна
Гість Ліна 6 травня 2024 13:03

Класна книжка. Була б дуже корисна для багатьох людей

Жора
Жора 8 травня 2024 12:40

Норм книга, мені сподобалась