Читати книгу - "Снігопад, Ніл Стівенсон"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
І, щойно він з’ясував, як прикріпити мечі поверх комбінезона, збирається рушати.
— Мушу сказати, — каже Скотт, коли хлопець сідає на свій новий байк, поправляє мечі, а тоді робить із БІОСом щось геть не передбачене інструкцією, — виглядаєте ви просто нев’їбенно круто.
— Дякую. — Повертає ручку один-єдиний раз, і Скотт відчуває, хоч і не чує, всієї потужності машини. Ця лялечка така потужна, що не витрачає зайвої енергії на шум. — Привіт племінничці, — кидає вершник і відпускає гальма. Спиці витягуються і втягуються, байк стрімко рушає вперед, наче підстрибує на електричних лапах. Він проноситься паркінгом сусідньої франшизи Храму Нового Водолія і вилітає на дорогу. Минає секунда — і хлопець із мечами перетворився на цятку на обрії. А тоді зник. У північному напрямку.
Розділ 36
Поки чоловікові не виповниться двадцять п’ять, він час від часу думає, що за певних обставин міг би стати найохуєннішим крутим чуваком з усіх крутих чуваків на світі. Якби я оселився в монастирі в Китаї і десять років старанно вивчав бойові мистецтва. Якби мою родину знищили колумбійські наркобарони, і я заприсягся помститися. Якби в мене була смертельна хвороба, мені залишався рік, і я присвятив би його очищенню вулиць від злочинності. Якби я присвятив своє життя тому, щоб стати охуєнним і крутим.
Десь так почувався і Хіро — а тоді зустрівся з Вороном. У певному сенсі це принесло полегшення, тепер не доводиться паритись тим, аби стати найохуєннішим і найкрутішим. Він пізнав своє місце. Останній мазок у цій картині, та єдина річ, яка справді робить першокласну найохуєннішість цілком недосяжною — це, безперечно, воднева бомба. Якби не бомба — він би ще міг на щось сподіватися. Може, знайти ахіллесову п’яту Ворона. Підкрастися, скинути з мосту, накачати наркотою, наїбати і втекти. Але ядерна парасолька робить Ворона для решти світу просто недосяжним.
І це нормально. Іноді нормально бути просто охуєнним. Знати свої межі. Працювати з тим, що є.
Щойно Хіро опиняється на шосе і націлюється на гори — підключається до свого офісу. «Земля» досі на місці, показує Пліт. Хіро споглядає планету, примарною голограмою накладену на шосе, поки їде в Ореґон зі швидкістю сто сорок миль за годину.
Звіддалік Пліт виглядає більшим, ніж є насправді. Наблизивши картинку, він бачить, що цю ілюзію створює всюдисуща рукотворна хмара-пляма зливних відходів і смоґу, що шириться океаном і атмосферою.
Пліт кружляє в Тихому океані за годинниковою стрілкою. Коли запускаються двигуни «Ентерпрайза», то з’являється можливість мінімально контролювати напрямок його руху, але справжня навігація там практично неможлива з огляду на гори лайна, що приліпилося до корабля. Він рухається переважно гнаний вітром та ефектом Коріоліса[58]. Кілька років тому він пропливав повз Філіппіни, В’єтнам, Китай, Сибір, підбираючи біженців. Тоді попрямував повз Алеутські острови, вздовж Ручки Аляски[59], а зараз дрейфує поблизу маленького містечка Порт Шерман, штат Ореґон, біля кордону з Каліфорнією.
Флотилія рухається Тихим океаном переважно завдяки океанічним течіям і коли-не-коли губить чималі свої фрагменти. Рано чи пізно їх прибиває, наприклад, до Санта-Барбари — все ще великі, зчеплені разом шматки, завантажені скелетами та обгризеними кістками.
Якщо такий фрагмент прибиває до Каліфорнії, для нього починається нова фаза життєвого циклу. Коли кількасот тисяч біженців вирвуться на волю і кинуться до берега, безладна імпровізована обшивка злізе, як стара шкіра. Нечисленні біженці, що допливуть аж сюди — це, за означенням, люди достатньо спритні, щоб взагалі потрапити на Пліт, достатньо витривалі, щоб пережити смертельно повільне плавання арктичними водами, достатньо міцні, щоб не загинути від рук інших біженців. І всі вони, звісно, чудові люди. Саме таких людей ви будете раді побачити на своєму приватному пляжі, особливо коли вони десантуються групами по кілька тисяч осіб.
А тоді, роздягнувшись до кількох найбільших суден, отримавши достатньо можливостей для маневру, «Ентерпрайз» знову рушить півднем Тихого океану, до Індонезії, де знову зверне на північ та розпочне новий цикл міграції.
Кочові мурахи долають повноводні річки, залазячи одна на одну, чіпляючись докупи, утворюючи маленькі плавучі кулі. Багато мурах відвалюються і йдуть на дно, мурахи, котрі опиняються унизу таких понтонів, звісно, також тонуть. Але достатньо швидкі та спритні, щоб видряпатись нагору, виживають, і безліч мурах перебираються на інший берег — саме тому не можна зупинити мурашине військо, просто підірвавши мости. Саме так біженці перетинають Тихий океан, хай вони й надто бідні, щоб забронювати собі місце на справжньому судні чи купити нормальний човен. Нова хвиля накочується на Західне узбережжя що п’ять років — чи близько того, — коли океанічні течії приносять «Ентерпрайз» назад.
Останніх кілька місяців власники прибережної нерухомості в Каліфорнії наймали охорону, встановлювали прожектори і протипіхотні загорожі вздовж лінії припливу, монтували на яхтах кулемети. Всі вони підписалися на щодобовий «Звіт про Пліт» від ЦРК, на розсилання свіжих новин прямо із супутника, на звістки про те, коли свіжа банда з двадцяти п’яти тисяч виголоднілих євразійців відчепиться від «Ентерпрайза» і вгризеться в Тихий океан міріадами весел, наче мурашиними лапками.
— Треба ще трохи покопатися, — звертається Хіро до Бібліотекаря. — Але цього разу потрібні лише вербальні дані, бо я зараз їду по 1-5 на неймовірній швидкості, тож мушу пильнувати вантажівки і все таке.
— Матиму на увазі, — звучить у навушниках голос Бібліотекаря. — Обережно біля Санта-Кларіти, там вантажівка перегородила дорогу. А в лівій смузі біля виїзду на Туларе — велика вибоїна.
— Дякую. То хто ці боги? В Лаґоса були якісь думки з цього приводу?
— Лаґос вважав, що вони могли бути магами, тобто звичайними людьми з особливими здібностями, або прибульцями.
— Так-так-так, скинь оберти. Давай по черзі. Що Лаґос мав на увазі під «звичайними людьми з особливими здібностями»?
— Припустімо, нам-шуб Енкі справді працював як вірус. Припустімо, хтось на ім’я Енкі його винайшов. Тоді цей Енкі мав бути наділений лінгвістичними здібностями, що виходять далеко за межі нашого розуміння нормальності.
— І як ця сила працювала? Яким був механізм?
— Я можу запропонувати лише припущення самого Лаґоса.
— Нехай так, давай припущення.
— Віра в магічну силу мови не є чимось непересічним ні в містичній, ні в академічній літературі. Кабалісти — юдейські містики з Іспанії та Палестини — вірили, що
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Снігопад, Ніл Стівенсон», після закриття браузера.