Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Кантика для Лейбовіца, Уолтер М. Міллер-мол. 📚 - Українською

Читати книгу - "Кантика для Лейбовіца, Уолтер М. Міллер-мол."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кантика для Лейбовіца" автора Уолтер М. Міллер-мол.. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 90 91 92 ... 100
Перейти на сторінку:
що аж раптом спав з розуму».

24

Ipso facto — Таким чином.

25

Mihi amicus — Мій друг.

26

Machina analytica — Аналітична машина. У 1837 р. всебічно ерудований англійський математик та інженер Чарльз Беббідж (1791–1871) запропонував нездійсненний на той момент із технічного погляду проект програмованої обчислювальної машини, що стала розвитком його ж ідеї про т. зв. різницеву машину — аналітичну машину.

27

Фунт пастроми… — Пастрома (від тур. bastirma, «пресоване м’ясо») — делікатес із маринованої, прокопченої яловичини (переважно) з прянощами — у США традиційна єврейська страва, завезена мігрантами з Румунії та Бессарабії. Етимологічно, але не кулінарно (!), родич бастурми.

28

Beate Leibowitz, ora pro me — Преподобний Лейбовіце, помолись за мене.

29

Promotor Fidei — «зміцнювач віри», церковний правник, котрий під час процесу канонізації формально виступає проти визнання святим тієї чи іншої особи. Він же в просторіччі — «адвокат диявола».

30

Angelus Domini nuntiavit Mariae — Ангел Господній благовістив Марії (інципіт, зачин, однієї з найвідоміших щоденних католицьких молитов, «Анґелуса»).

31

…продовжувати свою вігілію… — Вігілія (лат. vigilia, «чування») — осмислене неспання як складник релігійного ритуалу.

32

Отець Черокі, вбраний у столу… — Стола (гр. στολη [stole], «одяг, облачення») — елемент літургійного одягу католицьких і лютеранських священнослужителів, зазвичай шовкова стрічка, що носиться на шиї в різний спосіб у залежності від сану клірика. У православ’ї аналог столи називається єпитрахиль. За походженням є наступницею т. зв. ораря — довгої вузької стрічки диякона.

33

…на знак каяття прочитаєш дві декади розарію… — Тобто двадцять молитов «Ave Maria». Перед початком кожного нового десятка виголошується «Pater Noster», а в його кінці зачитується «Gloria Patri» (Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині і повсякчас і на віки вічні. Амінь). Під час моління годиться думати про одну з містерій розарію (15 епізодів із життя Ісуса між Благовіщенням та Вознесінням).

34

Коли абат Аркос нарешті подав голос… — Етимологічно в імені абата читається не лише гр. apicoç, «ведмідь», а й «допотопне» англійське ark, «ковчег». Дослідники також відзначають, що імена абатів у всіх частинах роману (Аркос, Пауло, Церкі) недарма йдуть в алфавітному порядку.

35

Benedicamus Domine […] Deo gratias — Благословімо Господа […] Дяка Богові. (Форма привітання в католиків).

36

Мagister meus — Наставнику мій.

37

Із горіхового дерева.

38

…часткою такої собі мандали… — Мандала (санскр. «коло») — духовний та обрядовий символ в індуїзмі та буддизмі, обвід, вписаний у квадрат, схематична репрезентація макрокосму, всесвіту.

39

…одягнув спочатку рясу постуланта… — Постулант, або постулат (лат. postulo, «питаю») — особа, котра вирішила стати ченцем, переймає відповідний триб життя, але ще може його перемінити. Не носить чернечого одягу. Перша стадія кандидата в монахи.

40

…«звичка в ньому виробила нечутливість»… «Гамлет: Чи цей чоловік не відчуває, що робить, коли співає, копаючи могилу? — Гораціо: Звичка виробила в ньому нечутливість. — Гамлет: Мабуть, що так. Тільки ненатруджена рука зберігає чутливість». Вільям Шекспір. Гамлет, принц данський (The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark, 1603; пер. Леоніда Гребінки, 1986). Дія 5. Сцена 1).

41

…підіймаючи тканину дюйм за дюймом під час Адорації, поки монахи співали імпроперії… — Адорація (лат. adôràtiô, «поклоніння») — молитва, спрямована до Христа під час таїнства Євхаристії. Імпроперії (лат. improperium, «докір») — розділ католицької меси на Страсну п’ятницю, що побудований навколо скорботних закидів Христа народу. Інципіт (зачин), наведений нижче, походить із старозаповітної книги пророка Міхея (6:3).

42

…кинувши оком на ферулу владики… — Ферула — «різка» (лат. ferula), часто у вигляді лінійки, для тілесних покарань в античних та середньовічних школах.

43

…Ісаак Едвард Лейбовіц утік до цистерціанців… — Цистерціанці (від Cistercium, лат. назви абатства Сіто в сучасній Бурґоні), вони ж бернардинці або білі ченці — монахи свого часу дуже багатого та впливового римо-католицького Цистерціанського ордену. Заснований у 1098 р. бенедиктинцем Робером Молемським (1028–1111), який прагнув відродити колишню суворість статуту св. Бенедикта (480–543/547), орден первинно сповідував посилений аскетизм та ручну працю, що згодом не тільки трансформувалося в активну господарчу діяльність, якою орден прогресивно займався в Середньовіччі, а й відобразилося на освіті та науковій роботі в його монастирях. Поступово втрачає вплив із XIII ст., частково відродився у XIX ст. Цистерціанцями були двоє Пап Римських: Євгеній III (бл. 1080–1153) і Бенедикт XII (1285–1342).

44

…наставника святого Томи Аквінського… — Святий Тома (трад. Фома) Аквінський (Thomas Aquinas, 1225/26, замок Роказекка, Аквіно, Сицилійське королівство — 1274, абатство Фоссанова, Папська область) — італійський богослов та філософ, систематизатор ортодоксальної схоластики, засновник томізму і чернець-домініканець. Учень Альберта Великого, який довершив розпочату вчителем адаптацію аристотелізму до християнської теології. Основна праця — незавершена монументальна «Summa Theologica» [Сума богослов’я] (1265–1273).

45

Лінійка, різка для фізичного покарання (лат.).

46

Ecce Inquisitor Curiae. Ausculta et obsequere. Arkos, AOL, Abbas — Це є інквізитор Курії. Слухай і корися. Аркос, А. О. Л. Абат.

47

…тривало розслідування єресі катарів… — Катари (від гр. καθαρος, «чистий»), самоназва «добрі люди» — у XII–XIV ст. послідовники християнської релігійної течії, поширеної на півдні Франції та півночі Італії, що вирізнялася дуалістичним трактуванням добра і зла, надзвичайним спрощенням обрядовості на користь єдиного таїнства consolamentum (лат. «розрада») — своєрідного «хрещення», — після якого вірянин набував статусу «досконалого» і починав вести аскетичне життя, зрікшись не тільки всього світського, а й тілесного. Зазнали значного впливу східних християнських сект (павликанів, богомилів, маніхеїв) та гностичного світогляду в цілому. Були відкриті та лояльні до жінок, яких вважали рівними з чоловіками. З погляду офіційного католицтва отримали беззастережний статус єресі на межі XIII ст., а після безуспішних спроб навернути місцеве населення назад у лоно Римської церкви, в 1209–1229 рр.

1 ... 90 91 92 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кантика для Лейбовіца, Уолтер М. Міллер-мол.», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Кантика для Лейбовіца, Уолтер М. Міллер-мол.» жанру - 💙 Фантастика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Кантика для Лейбовіца, Уолтер М. Міллер-мол."