Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Ярино, вогнику мій 📚 - Українською

Читати книгу - "Ярино, вогнику мій"

234
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ярино, вогнику мій" автора Ярослава Дегтяренка. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 91 92 93 ... 112
Перейти на сторінку:
гості почали розходитися. Таким сумним був кінець веселого свята.

Аяз повертався з палацу в задумі. «Хан завжди був міцний здоров’ям, а тут несподівано захворів. Треба ж, як недоречно! Тепер тітці буде не до мене. А якщо він помре? Тоді є шанс значно прискорити справу. О, Всевишній, та як мені не соромно так думати! Нехай Аллах пошле йому зцілення», – думав він.

У цей же самий час Ярина сиділа в своїй кімнаті, охоплена тривожними думками, – чомусь це нездужання хана викликало у неї недобре передчуття. Двері безцеремонно розчинилися, і в них впурхнув Сіразі, боязко оглядаючись. Він квапливо підбіг до Ярини і швидко зашепотів:

– Ханові дуже погано, тому будь украй обережна. У нього на спині з’явилися якісь дивні болячки, і лікар не знає, що робити і чим їх лікувати. Тому Ферхат бовкнув прямо при султані, що хана отруїли.

Ярина злякано подивилася на Сіразі – той нервував і м’явся, і по його обличчю було видно, що йому нестерпно страшно.

– Але як усе це стосується мене, Сіразі-ага? – запитала дівчина.

– Прямо! Річ у тому, що твої одкровення про дільця Ферхата викликали гнів повелителя – хан суворо поговорив із ним. І зараз Ферхат неодмінно спробує відплатити тобі – недарма ж він заговорив про отруєння. Якщо лікар нічого не зможе вдіяти, то він прямо звинуватить тебе в отруєнні! Останнім часом ти була до нього найближча. Крім того, ти українка, а останній похід хана був дуже руйнівним для України. А ще хан незадоволений вашим Хмельницьким за те, що той уклав союз із Московією![78] Ти ж пам’ятаєш, скільки послів від Польщі, України та Московії прибуло до Бахчисарая цієї весни? Ось тобі і мотив – варто лише сказати, що тебе навмисно підіслав ваш гетьман, щоб ти отруїла хана![79] Це дуже зручно! Тому будь украй обережна!

Ярині стало страшно.

– Але ж ти знаєш, що я ні в чому не винна! – промовила дівчина. – Я б ніколи… Та й у мене в думках такого не було!

– Це нікого не цікавить, Ківілчам! На тебе можуть звалити всю провину – лікареві дуже зручно буде виправдатися тим, що хана отруїли, коли він нічого не зможе вдіяти з його хворобою. Тому моли свого Христа про одужання нашого падишаха – від цього залежить твоє власне життя! І не ходи до покоїв хана! Краще тримайся біля ана-беїм, – і вийшов.

Ярина замислилася: «Якби йому самому нічого не загрожувало, то він не став би мене попереджати, – думала вона. – Дуже я йому потрібна! Вочевидь, війна цих двох негідників наближається до кінця – Ферхат неодмінно звинуватить Сіразі в пособництві. Ось чому він стривожився! Господи Боже, убережи мене від несправедливого звинувачення! І якщо на те Твоя воля, то нехай хан одужає. Можливо, він і приніс моїй Україні багато бід, але тільки Ти маєш право вирішувати його долю».

Сіразі справді злякався – він бачив болячки на спині хана і розгубленість лікаря, але найголовніше – він бачив недобрий і переможний погляд Ферхата і нутром відчув, що запахло смаженим. І Сіразі проклинав той час, коли взагалі почув про Ярину! Але впадати у розпач він не збирався, бо недаремно прожив стільки років у Топ-Капи.

Ніч пройшла в тривозі не тільки для Ярини і Сіразі – тривожилися всі, тому що десятирічне правління Ісляма Ґерая ознаменувалося спокоєм і процвітанням усередині Юрта, і багатьох лякали зміни, якщо їхній володар помре, тож багато людей у цю ніч молили Всевишнього про зцілення для хана.

Але Аллах не зглянувся на благання смертних – хану стало гірше. Посилилися жар, слабкість і головний біль, і нещасний Іслям почав розуміти, що його земний шлях дійшов свого кінця. Його вже не обнадіювали ані вмовляння лікаря, ані невичерпний оптимізм сестри, яка підбадьорювала його – йому схотілося спокою. Захотілось піти в той світ, де немає ні воєн, ні бід, ні інтриг і де його чекають ті, кого він так любив у земному житті.

Але наймерзеннішим було те, що Ферхат вирішив-таки скористатися чужим горем для своєї користі: йому було однаково, чи помре Іслям Ґерай хан – у Стамбулі призначать іншого, і він усе одно буде при ньому кизларом-агаси. А ось такої зручної нагоди позбутися суперника більше не трапиться! Тому негідник посилено розпускав чутки, що хана отруїли. Причому отруїла Ківілчам-бікеч. І барвисто розписував мотиви, які могли спонукати рабиню зробити таке лиходійство. Тим більше, що цей наклеп активно підтримували лікар, який сам трясся за свою голову, і улу-беїм, яка не могла пробачити рабині уваги свого чоловіка. Зрештою, кизлар-агаси й улу-беїм прийшли до Латіфи і відверто зажадали віддати наказ допитати Ківілчам з тортурами.

У ці чорні дні Латіфі довелося гірше всіх – хвороба Ісляма стала для неї важким випробуванням на міцність. Жінка молила Всевишнього про зцілення для брата, щосили приховуючи свій відчай. І спочатку Латіфа не повірила наклепникам. Але потім її душу, підточену відчаєм, охопив сумнів, і вона вирішила сама допитати Ярину.

До Яринки дійшло, що її вже відверто вважають отруйницею, але вона мужньо це сприйняла. «Бог мене не залишить», – думала дівчина, намагаючись триматися подалі від мешканок гарему і проводячи час із Шахіном. Хлопчик швидко оговтався після обрізання, але більше не бігав і не пустував – він знав, що батько хворий, і його маленьке сердечко стискалося від страху, що тато помре. Тому Шахін не відходив від Яринки – вона була єдиною майже рідною людиною, яка не збиралася вмирати і яка щиро любила його. Вони обоє сиділи в покоях хлопчика, коли увійшла ана-беїм.

– Вийди, Шахіне, – наказала Латіфа, – мені треба поговорити з Ківілчам.

Шахін насупився, глянув на тітку, але не став заперечувати і вийшов.

– Ківілчам, лікар вважає, що нашого повелителя отруїли. Ти

1 ... 91 92 93 ... 112
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ярино, вогнику мій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ярино, вогнику мій"