Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"

344
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Хіба ревуть воли, як ясла повні" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 93 94 95 ... 111
Перейти на сторінку:
да­ли вiку дожити... Злiсть, переляк разом струсну­ли немолодi костi вельможного пана, положили його на лi­жко, з лiж­ка - на стiл, а з столу - у домовину... Оплакав рiд тiло свого вла­дики над могилою й дома; оплакав до­морослий писака Озерський свого давнiшньо­го ворога, а тепер приятеля, у "Московських" газетах. Не стало вата­жка, - зажурились пiдручники... Що тепер роби­ти? з чого його почати, щоб насиджених мiсць не втеря­ти? Хто порадить? хто заступиться?..

Перше всього загомонiли: кого тепер у предводителi? Чужого страшно, а з своїх - нiкого такого немає, та нiхто й не хоче. Колись було трохи до бiйки не доходить за те мi­сце, а тепер - кожен шукав собi теплого мiсця, з вели­кими грiшми, а про таке не хотiв i слухати. "Що по титулi, коли чортма в шкатулi!" - не раз, не два можна було тодi чути. А шкатула справдi все далi спорожнялася та й спорожнялася, - доло-жити тепер її не було нi снаги, нi способу. Оже, предводителя, та ще й свого, таки треба!


Умовили якось "пред вод ительського синка", того самого одинчика Василя Семеновича, що не дощупався - чи тверде, чи м'яке тiло в Чiпчиного батька. "Синок" той був чоловiк нi бувалий, нi видалий, нi удалий. Хоч вiн десь собi й учився кажуть би то - скiнчив i курса, а проте був чо­ловiк дуже невеликого розуму, ще меншої смiли­востi, ще слабiшої волi. Тiльки й батькiвського, що пиха панська, при котрiй вiн зрiс i викохався, котрої й тепер не кидав: вона його й погнала на мiсце, котрого всяк те­пер сахався.


Та часи тепер були зовсiм не тi, щоб однiєю пихою жи­ти. Уся молодiж наче "подурiла": цуралася не тiльки "прав дворянських", цуралася роду... Нерiдко син ворогу­вав з батьком, обзивав його бридкими словами, - "крi­посником, деспотом"; кидав рiдну оселю i, насмiхаючись над батькi­вськими звичаями й надiями, бiгав по Харкову або по Киє­ву, питаючи сякого-такого заробiтку! За братами потягли­ся й сестри: перестали й ухом вести батька-матерi; сидiли день у день, нiч у нiч, як пiд суботу рабин, за книжками - забули про хазяйства, забули й про гулянки... А в Кри­винського, кажуть, менша дочка вночi втекла вiд батька з якимсь студентом-поповичем, - повiялась у Київ учитись... Дворянська пиха терпiла вiд такої зневаги.


А тут - як на те - "божевiльна воля" незабаром пона­во­дила за собою й своїх дiток свавiльних; земство, де нема нi мужика, нi пана; мировi суди, де не питають - якого хто роду... Зовсiм свiт перевернувся! Про старе нi­чого вже було й думати: треба якось до нового при­строюватись, щоб хоч тут не попустити свого. Що ж його робити? як йо­го приладитись. Руки до дiла не призвичає­нi змалечку, - не неволити ж їх на старiсть?! А розум - хто до волi думав, що пановi потрiбен робочий розум? Пановi треба було знатно­го роду, багатства; треба було вмiти себе показати, вмiти пожити, поїсти, попити, а мати робочий розум, здатний на дiло, а не на вигадки панськi, - пановi не треба було... А те­пер: розуму! працi! -тiльки й чутно, як вигукували на всiх шляхах, на всiх базарах життя.


Хто зразу не перелякався того покрику та брався за дi­ло, - того захоплювало життя на свої бистрi хвилi, мча­ло усе вперед, вперед, - то кидало наспiд, заливало; то верга­ло наверх, пiдкидало вгору, знову несло на гребеня­стiй хвилi, аж поки не виносило на берег... Хоч болiли iнодi у нашого плавця пом'ятi боки, а все-таки вiн хоч i нетверди­ми ногами, ступав на ту землю, де колись усе живло тремтало його духу. Усе-таки вiн був господар на нiй, а не попихач, не наймит. Швидко вiн зживався з новим своїм мiсцем на старiй землi - i пiдвертав її пiд се­бе: вона йому плодила, родила - ставало на пожиття йо­го! А хто переля­кався, - той залазив до себе на хутiр, у село, проклинав новий вiк, нових людей, день за днем тяг злиденне життя, проїдаючи останнє своє добро - ви­купнi бiлети, за котрi ба­ри­шники-жиди не давали й половини цiни... За собою життя веселе, розкiшне, без працi, без клопоту; перед собою - вбоге доживання вiку, - може, тяжка праця на ста­рiсть, гiрка турбота, замiсть спокою, - без шага грошей, котрi жидки вспiють вимо­тать, - без ступня землi, котру за старi довги банковi та­рахнули з молотка... Як же його не проклинати такого? як з ним миритися?!


"Сонмище", оставшись без ватажка, як перелякана ота­ра овечок, спершу було кинулось врозтiч... Навперейми йо­му вискочило земство. Отара повернула назад, згадала старе становище, де було пашi доволi, де водопої погожi, та й стала на згiрочку... Посеред отари й "предводи­те­ль­ський синок" крутився, та видно йому не водити пере­ду! Хто ж поведе? Кому не страшно? Хто звик до всякої ли­хої години? - Шавкун привик ще змалечку до всього. Шавкун вiдомий здавна. Шкода тiльки - Шавкун боїться перед ве­сти: Шавкун здавна ходив позаду... То, може, вiн хоч пiде назирцем за ватагою? - Гайда! - Шавкун пiшов назирцем.


Шавкун - чоловiк нi дурний, нi розумний. Зате вiн на своїм вiку звiдав усього. Був Шавкун на конi, був i пiд конем. Шавкун - попович. Пiсля вбогого батька, що попу­вав на небагатiм приходi в Хитунах, зостався вiн з своєю старшенькою сестрою невеличкими сиротами. Опекун, якийсь далекий родич, теж пiп, забрав сиротят до себе. Дiвчинка ж бiгала собi по селу, малою, потiм, як пi­днялась трохи, доглядала, а разом i гралася з малими дi­тками опекуновими, а стала дiвкою - видали замiж за яко­гось п'яничку-диякона. Хлопчика опекун вiддав у бу­рсу ро­зуму добувати. Скiльки прийняла лиха дитина в тiй бурсi; скiльки раз його нiвечили, били, - воно й щот розтеряло. Забили до того, що з моторненького, опецьку­ватого хлоп­чика зробилася якась тупиця, убоїще, котре нiчого не вчи­ться, а тiльки й думає, як би кому капость зробити. Шкода за шкодою, розпутство за розпутством - стали думкою й гадкою бурсака. Коли не вкраде ножич­ка, чорнильницi, то пiддрочує товариство на пустощi, на сваволю; а пiдрiс - давай молитися скляному боговi... Му­чились з ним "святi отцi", мучились, та й вигнали з фiло­софiї... голого, босого й простоволосого! Де його на свiтi дiтися? Куди голову при­хилити? Хтось, мабуть, на жарти, раяв iти в унiверситет. Молодий Шавкун задумався... Одначе не пiшов в унiверситет, а потяг пiшки додому, до себе в Хитуни, де на батькiвськiм мiсцi оселився зять. Шавкун побратався з зятем

1 ... 93 94 95 ... 111
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"