Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Грушевський, Скоропадський, Петлюра 📚 - Українською

Читати книгу - "Грушевський, Скоропадський, Петлюра"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Грушевський, Скоропадський, Петлюра" автора Данило Борисович Яневський. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 96 97 98 ... 207
Перейти на сторінку:
що законопроекти спочатку готувалися російською мовою, потім перекладалися на українську, але української правничої термінології на той час не було і бути не могло. Для того, аби подолати це протиріччя, заснували комісію по виробленню української правничої термінології[119].

Рада Міністрів Української Держави. Загальний огляд діяльності

Для того, аби уявити масштаб та характер діяльності уряду УД (далі — РМ УД), звернімося до протоколів його засідань.

Дякувати Богу та сумлінню працівників архіву, який колись називався Центральним державним архівом Жовтневої революції, а тепер — Центральним державним архівом вищих органів державної влади та управління України, ці документи у вигляді оригіналів та засвідчених або незасвідчених копій, в ідеальному стані зберігаються у фонді 1064, опис 1. Там з ними може ознайомитися кожен бажаючий. Для їх відома, а також задля задоволення цікавості читачів повідомляю: таких протоколів (до речі, писалися вони українською та російською мовами) нараховується:

— травень — 15 (розглянуто 100 питань порядку денного),

— червень — 21 (164 питання),

— липень — 23 (184 питання),

— серпень — 27 (202 питання),

— вересень — 18 (142 питання),

— жовтень — 13 (89 питань),

— листопад — 22 (221 питання),

— грудень — 5 (розглянуто 54 питання порядку денного).

Про частину рішень Ради Міністрів Української Держави (наприклад, по доповіді голови РМ про інструкцію представникові українського уряду в Одесі від 3 червня) ми, можливо, ніколи не дізнаємося. Адже вони записувалися до такого собі «Окремого таємного журналу», слідів якого все ще не виявлено.

Загалом збереглися і доступні протоколи як мінімум 144 засідань[120], на яких міністри спромоглися розглянути та ухвалити рішення принаймні щодо 1156 питань державного життя.

Задля задоволення можливої цікавості пошуковців повідом­ляю: головував на засіданнях від 2 травня і до 6 серпня голова РМ Лизогуб. 6 серпня вперше разом із прем’єром співголовував Василенко. До нього права головуючого перейшли 16 серпня. У вересні—жовтні роботу уряду знову очолив Лизогуб, але в окремі дні його обов’язки по черзі виконували Василенко, Кістяківський та Ржепецький.

Листопадові протоколи свідчать: від 8 числа поточну роботу уряду організовував Ржепецький і подеколи Гербель (16, 26 та 28 листопада). Саме Гербель провів 4 з 5 засідань уряду в грудні, а останнє, 11 грудня, відкрив та закрив Ржепецький.

Не менш красномовним є загальний огляд протоколів засідань Малої Ради Міністрів (далі — МРМ). Вона працювала в пленарному режимі. Перше засідання відбулося 27 травня. Всього за цей місяць збереглося 6 протоколів, в яких зафіксовано 20 ухвал з питань порядку денного. У червні таких протоколів маємо 17 (121 питання), за липень відповідно 16 (156), за серпень — 14 (446), за вересень — 10 (95), за жовтень — 10 (141), за листопад — 6 (78), за грудень — 6 (77). Всього у розпорядженні дослідників є, як мінімум, 85 протоколів, у т. ч. 17 протоколів так званих «Окремих журналів» (про них — нижче).

Від 27 травня по 13 грудня члени МРМ розглянули 1134 питання державного життя, тобто в середньому більше 13 в одному засіданні. Абсолютний рекорд було поставлено в серпні. Того місяця члени МРМ відбули 14 засідань, на яких спромоглися ухвалити рішення з 446 питань порядку денного, тобто в середньому 31 рішення впродовж одного засідання!

Головував на засіданнях державний секретар Завадський, якого в разі відсутності заступав заступник міністра продовольчих справ М. Гаврилов[121] (10 червня, 2, 26, 29, 30 липня). По призначенні 1 серпня Завадського другим Верховним правителем УД, Гаврилов усе частіше головував на засіданнях МРМ, а з 16 вересня по 13 грудня, коли відбулося останнє відоме на сьогодні засідання, його керівництво стало постійним.

Оскільки детальний аналіз діяльності РМ та МРМ УД виходить далеко за межі даної розвідки, по-перше, а по-друге, про основні рішення уряду ми вже говорили, зупинимося лише на найбільш цікавих, з точки зору автора, моментах історії УД, які ці документи висвітлюють.

Які проблеми вирішували міністри Скоропадського?

Це стає зрозумілим після ознайомлення із протоколом першого засідання нового уряду від 2 травня. Наведемо його зміст повністю — за офіційним «Журналом засідань Ради Міністрів Української Держави»:

«Головою засідання був: Ясновельможний пан Гетьман.

Брали участь: т. в. об. голови Ради Міністрів Василенко, міністр фінансів Ржепецький, міністр судових справ Чубинський, міністр шляхів Бутенко, міністр народного здоров’я Любинський, за міністра внутрішніх справ Вишневський, голова штабу Гетьмана Дашкевич-Горбацький.

За державного секретаря: Палтов.

Слухали:

Ухвалили:

1. Питання про заарештовання бувших міністрів.

Покласти в основання, що поскільки діяльність бувших міністрів не виходить за межі виявлення особистих їх поглядів та убіжденій, вони — згідно установлених Гетьманом основних законів о свободі совісті і слова, не повинні належати ні до якої відповідальністі, а ще меньше особистому заарештованню. Але коли вони при розповсюдженні своїх поглядів будуть надалі користатися не належащим вже до них авторитетом своєї влади чи своєї посади, вони повинні бути суворо покарані, не спиняючись навіть перед особистим заарештованням їх.

2. Питання про міри, котрі повинні бути вжиті, щоб не були розграбовані грошові суми, перебуваючі в розпорядженні тепер вже розпущених земельних комітетів.

3. Питання о зменшенні частин та інстітуцій є ізлишні.

Опробовати посилку пропонованої міністром фінансів телеграми по цій справі скарбовим палатам і відділам Державного банку і пропонувати іншим міністрам, у котрих є грошові суми в провінції, і особливо п. міністру внутрішніх справ, зробити таке саме розпорядження.

Пропонувати п. п. міністрам негайно представити свої по цьому питанню обрадження, кожному по міністерству.

4. Питання о призначенні комісарів.

Добиваясь поскільки можливо меньшого скасовання вже існуючих організацій, признати бажаним оставити по одному цивільному комісару і по одному військовому коменданту у кожній губернії і у кожному повіті.

Питання о призвіщах всіх посад, а рівно о переіменованні теперішньої міліції повинно бути вирішено [відповідно до] старінної української термінології.

5. Питання о мірах к припіненню шкодливої продажі державного майна, а також майна інших організацій, котрі ліквідуються за припиненням військових справ.

Всі подрібні сообрадження по сьому питанню повинні бути вирішені міністром внутрішніх справ.

Прохати всіх міністрів, аби прийняти негайні мірі припинення всякої продажі подібних річей, коли не має особливих розрішеній, а особливо прийняти мірі до охорони і згідної ліквідації вельми велічезного державного майна у м. Гомелі.

6. Питання про фінансове становище Української Держави і об її відношенні по цьому питанню до Центральних держав.

7. Питання про мирну делегацію у Курськ і повернення її  на Україну.

8. Питання про випуск в світ газети «Державний Вістник».

Доручити п. міністру фінансів обсудити це питання у Фінансовому комітеті і сообрадження його повідомити Раді Міністрів.

Пропонувати п. міністру закордонних справ повернути назад цю делегацію і припинити всякі переговори з великоросами.

Признати видання такого органа печаті бажаним і доручити видання його канцелярії Ради Міністрів.

Тимч. вик. об. голови Ради Міністрів Василенко

Міністри: Ржепецький, Чубинський, Бутенко, Любинський, Дашкевич-Горбацький

За Державного секретаря: Палтов

З оригіналом згідно: т. в. о. діловода

Висновок автора

Уряд УД, який впродовж наступних десятків років націонал-соціалістичні та більшовицькі

1 ... 96 97 98 ... 207
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Грушевський, Скоропадський, Петлюра», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Грушевський, Скоропадський, Петлюра"