Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Ціна, Вальдемар Лисяк 📚 - Українською

Читати книгу - "Ціна, Вальдемар Лисяк"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ціна" автора Вальдемар Лисяк. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 9 10 11 ... 38
Перейти на сторінку:
сопляків, пишним діалектом "а-ля братва". Цей жорстокий жаргон повій та бандитів, "феня" брудних грошей та гострих "пік" не надто годився в контактах з начальством і нормальними громадянами, тому Годлевський навчився мови, яка підходила і для церкви, і для дитячого садка, хоча запас слів мав скромненький. Його всі любили, оскільки, будучи "синім сміттям", він охочіше служив землякам, ніж окупантам, часто ризикуючи своєю головою, і при цьому не кладучи надто багато у власну кишеню, хоча, крім дружини та дітей, мав на утриманні стареньку матір.

Поштмейстер Броніслав Седляк, перед війною комуніст, а тепер – прихований комуніст із фальшивим ім'ям. Він закінчив жорстку школу Комінтерну, зад йому задубили в'язниці санаційної Польщі, а життя навчило справжньої (а не показної) поваги лише до тих ближніх, які були фізично сильніші за нього. Поза всяким сумнівом, він би сподобався Фрейду - ідеально представляючи тип неврастеніків, що присипляють, але нешкідливих лише тимчасово, доти, поки стрес не детонує гримучого адреналіну. Жінкам він подобався не дуже, незважаючи на скромну елегантність, що виявляється в костюмі кольору "англійського туману" (що мало маскувати "класове походження" власника), оскільки він робився буркотом, одним з тих, кому шурхіт випадаючого волосся нагадує, що звалище життя вже швидше за ними, ніж перед ними. Начальником пошти він став завдяки радянській агентурі в 1940 році, коли і Союз, і Рейх грали в об'єднаному оркестрі.

Ксьондз Юліан Гаврилко, настоятель рудницької парафії. По місту він, як правило, ходив у цивільному одязі (хіба що, коли вирушав здійснити релігійний обряд), не дбаючи про зовнішність - його зморшкувате обличчя нагадувало його ж недбалу зачіску, зім'яту сорочку і стоптані чоботи, все це відповідало один одному. Окрім голосу – його веселий голос, немов голос жіночого угодника, людини, яка живе так, як їй хочеться самому, і як хотілося б жити багатьом – не відповідав ні стурбованому обличчю, ні професії священика. Професії, завжди складної під час війни, адже коли смерть збирає безглузді жнива - жахливо тяжко говорити людям про Божу всемогутність і нескінченне Боже милосердя. В окупованій Польщі ці жнива були взагалі жахливими - людей вбивали сотнями, тисячами, мільйонами... Ксьондз Гаврилко йшов до палацу графа, ніби відчуваючи, що там готується - надів сутану, щоб бути готовим до всього, до кожного зла цього світу.

Стіл для гостей був накритий багато. Поряд з кількома графинчиками з наливкою та попільничками тут стояли кошики з хлібом, тарілки з ковбасою та шинкою, огірками та маринованими грибами; крім того, індивідуальний прилад для кожного - тарілка більша, менша тарілка, чарка, келих і столове срібло на вишитій серветці. Тринадцятий комплект знаходився на чолі столу, куди на колясці мав під'їхати Тарловський. Хазяїна чекали, вбиваючи час балаканини. Брусь і Клос вели дискусію про спиртне:

- Ага, так це і є славна родова наливка. Подивимось, подивимось!

- Подивимося і тужитимемо за чистенькою, оскільки наливка - як і належить наливці - має бути трішки пересолодженою.

- Необов'язково, бувають і кисленькі наливочки.

- А я все одно віддаю перевагу чистенькій. Але винятково хорошій, тій, що з біленькою голівкою.

- Від чистої похмілля буває…

- Це тільки від погано дистильованої, дорогий мій пане. Або від надлишку пристойної чистенької. Винятково від надлишку!

- У мене від надлишку ніколи похмілля не буває, а от від однієї чарочки чистої я по голові отримую, - втрутився старший сержант Годлевський.

- По голові? - здивувався Брусь.

- Ну так. Перед тим, як повернутися додому, пити не можу, бо моя стара - найчистіший тобі спиртометр, щоб вона здохла!

- А для мене чиста – мов ліки.

- Від чого?

- А від усього. Вона мене чи розігріває, чи охолоджує, чи…

- Охолоджує? Чиста?!

- Це правда, - цього разу в розмову втрутився доктор Хануш. - Кліматизуючі переваги чистого спирту відомі вже давно. Відомо, що горілка захищає від морозу, оскільки розігріває замерзлого, і перед спекою, адже коли всередині робиться дуже тепло, то повітря зовні, за контрастом, здається набагато прохолоднішим, ніж по суті, і навіть приємно так бадьорить.

Друга половина столу була зайнята розмовою про стрілянину минулої ночі біля залізничних колій.

– Стара Зоська Гармулянка, сестра обхідника, загинула. Випадкова куля, така вже її доля! – повідомив Кортонь.

- Ну ось вам, - фиркнув Седляк, - а кожного дня в костелі просиджувала. Мабуть, молитви святош не захищають.

- Точно так, як марксизми не захищають придурків, - буркнув Мертель під ніс, але тихенько, щоб його не почули.

- Я ось читав, - продовжував Седляк, що в мусульман та африканських негрів, окрім молитов чи шаманських закляття, застосовуються засоби проти куль. Наприклад, протикульові мазі. Намастишся, і ось ти куленепробивний! У нас це знадобилося б, га? Я вважаю…

- У нас це вже було, - перебив Малевич.

- У нас?!.. - здивувалися всі.

- У часи Повстання Костюшка. Отці з ордена Беноні продавали у своєму варшавському монастирі, що на Новому Місті, освячені картки, які нібито захищали від куль. Брали дорого, одна штука п'ять злотих коштувала.

- І що? Діяло?

- Не завжди. Але коли сімейство застреленого приходило з рекламаціями, братики пояснювали, що, мабуть, у покійника був на совісті смертний гріх, що нівелював силу святої картки. І вони заробили на них величезні гроші, оскільки і попит був величезний.

- Чому ж Начальник[10] забобонів цих не засуджував? - спитав Седляк.

- Тому що простаки з картками йшли у вогонь, як у танок, - пояснив Малевич.

- Вірячі в силу Божу, адже це Бог кулю несе, адже так, шановний? - зачепив ксьондза Гаврилка професор Станьчак. - От і бідолашній Зосьці від Господа Бога дісталося, я правий?

Гаврилко похитав головою, чи то з запереченням, чи то з жалем до дурної зачіпки. Але Станьчак не хотів відступати:

- Пане ксьондз сьогодні в парадному мундирі, навіть подивитися приємно!... Але ще приємніше було б бачити пана ксьондза у фіолетовому чи пурпуровому одязі[11], ось тільки пан ксьондз ніяк підвищення не дочекається. Невже єпископові чимось насолили, га?

– Не потрібні мені земні чини, професоре, – пояснив Гаврилко. - Роботи з паствою Божою мені вистачить, щоб піднестися до Царства Небесного.

- Може вистачить, а може й ні, пане ксьондзик. І, можливо, саме сьогодні воно й проявиться... Щоб піднестися, необхідно мати амбіції підйому ієрархічними сходами, а відсутність таких амбіцій - це просто вада.

- Церква бачить це інакше, не так по-земному, - відповів священик.

1 ... 9 10 11 ... 38
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ціна, Вальдемар Лисяк», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ціна, Вальдемар Лисяк"