Читати книгу - "Київ-86"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Київ-86" автора Маркіян Камиш. Жанр книги: 💙 Сучасна проза / 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 9 10 11 ... 28
Перейти на сторінку:
покусані шершнями і страшенно самотні.

Та мертві міста не горять і Київ у темряві, мов кулька з гелієм, все поривається злетіти у фіолетові смородини неба, здійнятися з усіма дорогами-мостами, висотками, сталінками, хрущовками і брежнєвками — лишити по собі самі тільки схили зеленої трави, кульбаби і здоровенні лопухи обабіч кабанячих стежин, які ведуть до води.

Дніпро. Там стільки риби дохлої зараз лежить, а вздовж берега валяються потопельці-човни і коліщата величезних механізмів — систем автопідзаводу світового часу. Їх не таврують женевськими клеймами, та від того вони не менш точні, не менш незбагненні і такі само невідворотні — відраховують лік заброшкам. По-змовницьки прозирають, порослі ластовинням дрейсенів, які густо вкривають всі камені і кинуті велосипеди на каламутному дні.

Я приходив сюди ковтнути ранкової свіжості тоді, коли опори мостів заливало вранішнє червоне сонце, а води Дніпра дихали свіжістю. Нині тут тхне дохлою рибою. У риби висохлі очі і білі орлани гидують до неї навіть торкатися. Вона роздувається в бульку, по ній повзають опариші, а Ікумі навіть тикала тушки паличкою, на біду своїй же огиді. На біду.


Я за бари тягну звідти японців. До баржі. З довгим пузом і дірками від кніпелів на іржавих боках. Серед трясовин на відшибі, куди дістатись ніяк. Її окрім мене і не бачив ніхто.

Баржу викинуло на берег і присипало піском, ніби з фотозвітів про пересохле Аральське море, про його червоні, колючі кущі на білосніжних барханах морської солі. Болото підступило до берега зусібіч і тепер, аби дістатися туди, треба вдягати рибальські заброди і тримати фототехніку високо над головою, скидати речі і перти кілометри, аби клацнути пару кадрів.

Ми прийдемо до баржі, будемо палити на палубі порожні ящики від патронів, ховатися від вітру і сторожко дослухатися до пташиного галасу. Звісно, воно того не варте: вони швидко нафоткаються і тиша насуне загрозливо, зорі згаснуть і треба буде тікати від мошви за речами, клацнути наостанок баржу, лагідно покласти їй долоню на пузо, послухати важке і уривчасте дихання, сказати «прощавай» і піти, аби ніколи більше не повертатись. От ми і валимо. Вона потоне скоро. Безглузда і химерна, як залізнична артилерія.

Ми повернулися назад тільки під ранок, і багато ще було чого. Були трупи рисей на асфальті і навіть трупик пацюка у трилітровій банці. Були метелики в поштовій скриньці: вилітали з неї, сідали мені на плечі, та я не гнав їх, тільки підганяв Ікумі, аби фотографувала швидше, та поки вона дістала дзеркалку — вони злетіли. Я з ними часто вітаюся і крильця їхні збираю у порожню пачку від синього кемела: ті крильця сотнями лежать у кинутих школах, дитсадках і на східцях під'їздів. Колись я викладу ними гігантський вітраж.

Там було багато чого ще: до скреготу розхитані пожежні драбини і під’їзди сталінок з нетиповими східмайданчиками та широкими прольотами між перилами, в темряву яких так і кортить зістрибнути. У той вечір кольори Маямі-біч гасили всі каштани приємними теплощами та жагою літа, коли спиш просто неба і не прокидаєшся о четвертій від холоду. Хіба від міцних обіймів прокидаєшся.

Ми гуляли тоді у тиші і спокої, і Місто було красиве, як міґрація скатів, і було нам так добре-хороше, аж поки ми не почули звуки, від яких Наокі завмер з фляндром віскі на півдорозі до рота, а Ікумі — зблідла.


  Постріл і крики.

ІІ

Ікумі драпонула так, що я ледь тримав темп і навіть її жовту бандану підібрати не встиг — вона впала на рясні бур’яни, які буяють над бруківкою Андріївського, подекуди перетворюючись на хащі. Коли жахнуло вдруге — ми були вже далеко. Відхекалися аж на площі Хмельницького, біля пам’ятника. Забилися у розтрощений ЛАЗ з червоною повздовжньою смужкою і принишкли.

Потім Наокі розказав мені у чому справа і я, розуміючи травми жінок, які пережили насилля, вирішив не чіпати болючу тему і запропонував заночувати в Софії. Сонце скоро сяде, а там чудове місце: медитативне і заспокійливе. Не лише Ікумі, всі трохи налякані. І було чого боятися, хоча я знав — небезпека минула: ніхто не буде шукати нас у мороці пізнього вечора, а ми — сидітимемо тихо.

Наокі все допитувався, хто це був.

Ні, хлопче, не охорона і не поліція. Це могли бути хто завгодно: мародери, контрабандисти, браконьєри чи зеки-втікачі. Вони особливо не розбирають хто і що — просто пальнуть, по прикольчику. Я колись так гуляв у районі цирку, на площі Перемоги — в мене шмальнули і я довго гнав хащами аж до „Дніпра“, забарикадувався і тільки там помітив: мені рюкзак прострелили. Тієї ночі я не вмикав ліхтар, не запалював свічок, а тихо-тихо лежав у дірявому спальнику, прислухаючись до Міста.

У тиші і мороці Софійського собору, під величними фресками, я переказую японцям безліч подібних історій. Потім дістаю із заначки марку з Дартом Вейдером, а японці — по-змовницьки перезираються. Наокі питає про речовину і не вірить, що це справжній LSD. Я богом клянуся, розказую про махрових кислотних американців, які нахвалювали радомишльську лабу і боготворили приход. Зрештою, японці розслабляються, кладуть під язик стиглі плоди потойбічного драйву і слухають мої заспокійливі теревені, мовляв Київ — гігантський, і знайти тут когось нереально, особливо якщо поводитись тихо, а у темряві — світломаскуватися.

Можна і не світломаскуватися. Я сам рідко до того вдаюся. Ні, чесно. То треба діставати спеціальне рядно, треба його сюди тягти і завішувати ним вікна, аби світло ліхтарів і тепла свічкова цятка не впали нікому в очі. Та хіба я міг позбавити їх задоволення втичити у зоряне небо крізь вікна готелю „Дніпро“?

Наокі розказував як фотографи, наснажені кинутим Києвом, у Photoshop «гасять» вогні нічних міст і накладають високогірне зоряне небо над Кіото і Токіо, роблячи їх подібними до Києва, а я розказував, що при будівництві червоного корпусу Київського університету імені Шевченка над тим корпусом мали збудувати здоровенну обсерваторію. Жаль, не збудували — я би всю свою спорягу віддав, аби одним оком глянути зараз у такий телескоп.

1 ... 9 10 11 ... 28
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Київ-86», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Київ-86"