Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Аеропорт, Артур Хейлі 📚 - Українською

Читати книгу - "Аеропорт, Артур Хейлі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Аеропорт" автора Артур Хейлі. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 116 117 118 ... 145
Перейти на сторінку:
погано трималося, віднесло геть сповненим уламків вихором.

Під столиком бортінженера почав періодично волати попереджувальний гудок. Над обома передніми сидіннями спалахнули яскраві жовті лампочки. І гудок, і лампочки слугували сигналами небезпечно низького тиску.

Тонка імла — смертельно холодна — заповнила кабіну замість хмари пилу. Енсон Гарріс відчув, як боляче стиснуло його барабанні перетинки.

Та ще до того він миттєво відреагував — внаслідок багатьох років навчання і досвіду.

На довгому важкому шляху до командирського звання в авіакомпанії пілоти проводили важкі години у класних кімнатах та авіатренажерах, де вивчали та практикували повітряні ситуації, як етичні, так і надзвичайні. Мета цих завдань — прищепити швидкі, правильні реакції у всіх випадках.

Авіатренажери були на важливих повітряних базах, їх мали всі великі авіакомпанії з регулярними рейсами.

Зовні авіатренажер скидався на ніс літака з відрізаною рештою фюзеляжу; всередині було все, що мала звичайна кабіна екіпажу.

Як тільки пілоти опинялися всередині авіатренажера, їх там зачиняли на години, імітуючи точні умови магістральних польотів. Ефект, який спричиняли замкнені двері, був моторошний; відповідні рухи та шуми створювали фізичне відчуття перебування в повітрі. Всі інші умови можна було порівняти з реальними. Екран за ілюмінатором переднього огляду міг показувати зображення аеропортів та злітно-посадкових доріжок, збільшувати їх чи віддаляти, симулюючи зліт чи посадку. Єдина різниця між кабіною екіпажу авіатренажера та справжньою полягала в тому, що авіатренажер не відривався від землі.

Пілоти в авіатренажері тримали зв’язок із найближчим диспетчерським залом, як би це було у повітрі. В залі досвідчені оператори дублювали процедури авіадиспетчерської служби та інші польотні умови. Оператори також могли без попередження пропонувати пілотам несприятливі ситуації. До таких належали відмови кількох двигунів, пожежі, важкі погодні умови, проблеми з електрикою чи пальним, вибухова розгерметизація, неполадка в приладах та інші неприємності. Можна було відтворити навіть аварію; інколи авіатренажери використовували навпаки, аби дізнатися, що її спричинило.

Час від часу оператор міг давати кілька надзвичайних ситуацій на раз, і пілоти пізніше виходили з авіатренажера змучені та зовсім упрілі. Більшість пілотів могли впоратися з такими тестами; ті одиниці, кому це не вдавалося, отримували запис у своїх характеристиках, потім їх перевіряли ще раз і надалі за ними уважно спостерігали. Сеанси в авіатренажері відбувалися по кілька разів на рік, на кожному етапі кар’єри пілота, аж до пенсії.

Результат був таким: коли виникала реальна надзвичайна ситуація, пілоти авіакомпанії достоту знали, що робити, й так і чинили, без промахів та марнування цінного часу. Це був один з багатьох чинників, який робив перельоти регулярними авіакомпаніями одним із найбезпечніших засобів подорожування в історії людства. Це також спонукало Енсона Гарріса до миттєвих дій, спрямувало до порятунку Рейсу Два.

Під час тренування на вибухову розгерметизацію діяло основне правило: насамперед екіпаж турбується за себе. Вернон Демерест дотримався цього правила; як і Енсон Гарріс та Сай Джордан.

Їм доступ до кисню потрібен негайно — навіть швидше, ніж пасажирам. Після забезпечення повної мозкової діяльності можна було приймати рішення.

Позаду сидіння кожного пілота звисала аварійна киснева маска — схожа на маску кетчера[216] у бейсболі. Як він уже практикував не раз, Гарріс зірвав навушники та потягнувся через плече по маску. У ній було вмонтовано мікрофон. Тепер, коли Гарріс зняв навушники, щоб чути, він перемкнув селектор, вмикаючи гучномовці зверху.

Позаду нього Сай Джордан такими ж рвучкими рухами зробив те саме.

Іншим рефлекторним порухом Енсон Гарріс подбав про пасажирів. Кисневі системи салону спрацьовували автоматично у випадку падіння тиску; але як запобіжний захід — якщо вони не спрацюють — над головами пілотів був ручний перемикач. Він забезпечував відповідне викидання пасажирських масок та відправляв по них кисень. Гарріс клацнув перемикачем.

Він опустив руку на важелі керування двигунами, відтягуючи всі чотири назад. Літак сповільнився.

Його потрібно було сповільнити ще більше.

Ліворуч від важелів була ручка аеродинамічного гальма. Гарріс потягнув її повністю на себе. Вздовж верхньої поверхні обох крил піднялися спойлери, які спричинили опір та призвели до подальшого гальмування.

Сай Джордан вимкнув аварійний сигнал.

Наразі всі процедури пройшли на автоматі. Тепер настав час приймати рішення.

Необхідно було знайти для літака безпечніший ешелон унизу. З теперішньої висоти двадцяти восьми тисяч футів він повинен опуститися на приблизно три з половиною милі[217], де повітря щільніше, щоби пасажири та екіпаж могли дихати і вижити без додаткового кисню.

Рішення, яке Гарріс мусив прийняти, — опускатися повільно чи у швидкісному пікіруванні?

До останніх року-двох для пілотів у випадку вибухової розгерметизації існувала єдина інструкція: пікіруйте негайно. Проте, на жаль, це призвело до як мінімум одного інциденту, коли літак розпався на шматки, хоча повільніший спуск міг би його врятувати. Тепер пілотів попереджали: Спочатку перевірте пошкодження конструкції. Якщо пошкодження серйозні, пікірування може їх погіршити, тому опускайтеся повільно.

Але така стратегія також таїла небезпеку. Для Енсона Гарріса вона одразу стала очевидною.

Рейс Два, без сумніву, зазнав певних ушкоджень. Несподівана розгерметизація це доводила, а ще вибух, який стався щойно перед нею — хоча навіть менше хвилини тому, — міг уже завдати значних збитків. В інших умовах Гарріс відправив би Сая Джордана до задньої частини літака, щоби перевірити серйозність пошкоджень, але оскільки Демереста не було, Джордан мусить залишитись.

Та якими б серйозними пошкодження конструкції не були, існував інший чинник, можливо, більш переконливий. Температура навколо літака була мінус п’ятдесят градусів за Цельсієм. Судячи з холоду, що мало не паралізував, температура всередині, мабуть, також сягнула такої позначки. В такому сильному холоді жодна людина без захисного одягу не протягне більше кількох хвилин.

То в чому менший ризик — чи замерзнути, чи наважитись і спуститися швидко?

Приймаючи рішення, правильність чи неправильність якого можна буде довести тільки пізніше, Гарріс крикнув у переговорний пристрій Саєві Джордану:

— Попередь авіадиспетчерську службу! Ми пікіруємо!

В ту ж мить Гарріс різко накренив літак праворуч та випустив шасі. Крен перед пікіруванням матиме два результати: непристебнуті пасажири та стюардеси або ті, хто стоять, втримаються на місці завдяки відцентровій силі; пряме піке кинуло б їх до стелі. Поворот також відводив Рейс Два від авіатраси, якою вони користувалися, і — з надією — від іншого трафіку.

Випуск шасі ще більше знизить поступальну швидкість та зробить піке крутішим.

У гучномовці над головою Гарріс чув, як Сай Джордан передає сигнал лиха.

— Сигнал лиха, сигнал лиха. Я «Транс-Америка-Два». Вибухова розгерметизація. Ми пікіруємо, пікіруємо.

Гарріс штовхнув штурвальну колонку вперед. Через плече він гукнув:

— Проси десять!

Сай Джордан додав:

— Прошу дозволити висоту десять тисяч футів[218].

1 ... 116 117 118 ... 145
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Аеропорт, Артур Хейлі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Аеропорт, Артур Хейлі"