Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дата Туташхіа" автора Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 155 156 157 ... 238
Перейти на сторінку:
нас стрічаєш чи радістю?» — спитав Магалі господаря. Андро Салакаіа засміявся й сказав, що невимовно радий нам, а то цієї ночі Дата вже збирався йти, хоч ледве на ногах тримається, і треба вмовити його перечекати ще днів три-чотири. Від серця в нас одлягло, ми дружно зітхнули, і Андро Салакаіа повів нас до Дати.

Брат сидів блідий як смерть і чистив зброю. Він розбирав її, перетирав, налагоджував, а я дивився на нього, витріщивши очі, й думав, скільки ж крові він утратив. Дата був здоровий як віл, хто ще міг витерпіти все, що випадало на його долю,— переслідування, зради, страждання, кров. Сам бог знає, які випробування й муки повинна прийняти людина з таким розумом і серцем, як у нього.

Побачивши нас, Дата був здивований і уражений, але перед ним стояв батько, і перечити він не зважився. Лише опустив голову — на знак провини. Почалися розпитування — що та як, його жаліли, бідкалися. Не згадуватиму всього, що було говорено, розкажу тільки про найважливіше.

Батько спитав Дату, хто стріляв у нього та як могло статися, що в нього влучили.

— Влучив той, тату, в кого око несхибніше й рука твердіша,— відповів Дата.

— Я збрехав би, якби сказав, що ти постарів,— вступив у розмову Костянтин.— Але для того діла, на яке ти йдеш, ти вже не молодий. Замолоду ти вмів вистрілити на секунду раніше від противника і був прудкий, як хорт. У Грузії це знає кожен. Але той час минув. Твої ноги не такі прудкі, як колись, рука не така тверда й око не таке зірке. У тебе вже немає того, без чого абраг не абраг і без чого не здолати йому свого переслідувача. Сьогодні ти відбувся раною, та скільки куль іще чекає на тебе. І не об’їдеш того конем, якийсь сучий син пошле тебе на той світ. Подумай про це, Дато, добре подумай, брате.

— Що ж ти йому радиш, цікаво знати? — спитав Магалі Костянтина.— Заново йому народитися накажеш чи живої води напитися?

— Нам, тату, не до жартів,— спалахнув Костянтин.— Не знаю, чули ви про цю історію чи ні... Сталася вона років п’ять тому. Дата гостював у Татархана Анчабадзе. Якось увечері вони з Татарханом сиділи на балконі, на третьому поверсі, й вечеряли. Пам’ятаєте Хітарішвілі? Спочатку він був розбійником, а потім поліція зробила з нього нишпорку. Так ото він пронюхав, що Дата в Татархана, прокрався на третій поверх, на балкон, націлив на Дату два маузери й каже: «Руки вгору, не рухатися!» Дата як сидів коло поручнів, так з третього поверху і стрибнув — оком ніхто не встиг змигнути. У Татархана перед будинком величезний горіх — Дата й завис на його маківці. Хітарішвілі прицілився. Та поки він цілився й натискував на курок, Дата гілляку, за яку тримався, відпустив, схопився за ту, що нижче, а з нею й сам опустився. Куля просвистіла там, де його вже не було. Хітарішвілі взяв трохи нижче, але встиг ухопитися за гілку трохи нижче й Дата. Три чи чотири рази стріляв Хітарішвілі, і щоразу його куля пронизувала пусте повітря — Дати там уже не було. Нарешті Дата сплигнув на землю. «Я не вб’ю тебе, щоб не образити господаря!» — гукнув Дата, і єдина його куля зірвала папаху з голови в Хітарішвілі. Він переплигнув через паркан — та тільки його й бачили. Ще п’ять років тому Дата вмів витворяти такі фокуси. Сьогодні, мабуть, уже й не зможе, а років через п’ять — і поготів. Старість стоїть на порозі. Настане день, здолає його Хітарішвілі чи якийсь інший шакал, або вирискається охочий, котрий з доброї волі пустить йому кулю в спину. Тепер охочих зітнути йому голову разів у десять більше, ніж раніше було в нього друзів та приятелів. Людям, скажу я вам, хоч сто разів добро зроби, а один лише раз зло, то вони добро забудуть, в багно затопчуть, а погане триматимуть у пам’яті — не випустять. Абрагові потрібне молоде здоров’я і дозрілий розум! Тільки це я й хотів сказати, тату, а більше нічого.

— І в кого ти вдався, не можу зрозуміти,— сказав Магалі.— Чого ти, Косто, лисом скрадаєшся? Хочеш, щоб Дата кинув зброю і взявся за сапу, чи що? Уже раз «помирив його Мушні з властями, узявся Дата за сапу, але що з того вийшло, сам знаєш не гірше від мене...

— Якби жив спокійно, ніхто його й пальцем не торкнув би,— перебив батька Костянтин.— Його на якій умові замирили? Щоб закону не порушував і поводився пристойно. А він — то з Чантуріа сплутався, то ще бог знає з ким якісь справи облагоджував...

— Коли людина чесна й справедлива потрапляє в біду й скруту, тоді закон перестає існувати, Косто! — сказав Дата.

— А яка ж це скрута прийшла до тебе?

— До мене — ніяка. А до них прийшла, і я свій обов’язок виконав...

— А закон своє виконав... І ти знову абраг!

Дата ледь ворухнув плечима і, всміхнувшись, закрив затвор карабіна й спустив курок.

— У кожного своя доля, Косто. Так воно ведеться з давніх-давен,— сказав Магалі.— Як кому на роду написано, так він і живе. Ми звикли до своєї долі, Дата — до своєї, його вже не переробиш...

— Е, ні, тату, вибачай,— ще дужче спалахнув Костянтин.— Людині не теслом треба бути, щоб тільки до себе тесати, а поперечною пилкою, щоб на обидва боки пиляти. Дата каже: як мені подобається, так і житиму. І рубатиму, й тесатиму на свій бік. А на наш бік тирса й стружки летітимуть, еге?.. Я не хочу його образити, але ось уже вісімнадцять років, як Дата в абрагах, і всі ці роки для Еле були справжньою мукою, вона бабусею стала, а жінка ж молода. А ви з матір’ю? Очі у вас від сліз не висихають. Крім лиха, що ви від нього бачите? Згадайте, скільки разів говорили нам — убито нашого Дату,— і скільки разів у наших сім’ях оселялося горе? А візьміть Мушні. Чотирнадцять років висить над ним... усі його начальники в Тифлісі й Петербурзі за пазухою камінь тримають. Виручає Мушні свого брата, якби не Мушні, давно спіймали б і повісили Туташхіа на шибениці. А так — хто знає, якою великою людиною став би Мушні, коли б не заважав йому Дата. Ось і

1 ... 155 156 157 ... 238
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі» жанру - 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"