Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дата Туташхіа" автора Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 157 158 159 ... 238
Перейти на сторінку:
галас у європейській пресі та дипломатичні ускладнення. Цілком можливо, що вона одразу в усьому зізнається, але ця моя думка належить до сфери рожевих мрій. Інша річ, коли б це був чоловік... А даму треба тримати у в’язниці, як у дорогому пансіоні, а до того ж не можна застосовувати особливих санкцій. Нічого ми не матимемо ні від осіб, які з нею зв’язані, ні від її оточення. Ви самі знаєте, що від знайомства з арештованими відмовляються всі, і змусити признатися в цьому надзвичайно важко. Тому брати її зараз, а може, і взагалі будь-коли, немає ніякісінького сенсу...

— Цікаво! Навіть будь-коли взагалі?

— Я кажу — може. Звісна річ, часто буває, коли єдино розумне й цілком виправдане вирішення долі шпигуна — в’язниця або шибениця. Але в певних випадках — і я віддаю перевагу саме їм — розумніше використати шпигуна заново. Навіть якщо в одному з десяти випадків буде досягнуто успіху — це вже велика перемога. Що ж до мадемуазель де Лам’є, то її доля ще вирішуватиметься. А тепер цій дамі треба накинути звинувачення, щоб повернути його назад безпосередньо з її рук. Після цього дуже легко розімкнути наступні кільця.

— З чого ж ви думаєте почати?

— Передусім треба з’ясувати, чи існує наскрізний канал Кулагін — мадемуазель де Лам’є, а якщо існує, то в чому це виявляється...

Усе, що говорив Зарандіа, здавалося, було сповнене логіки й переконливості, проте в мене було таке враження, що він чогось не договорює. Мені не хотілося заглиблюватися в цю свою підозру, і я визнав за краще показати Зарандіа повідомлення, щойно одержане з Петербурга. В ньому йшлося про те, що існує нелегальна група, її прямою, а може, і єдиною функцією була діяльність, схожа до нашої служби поширення чуток. Наш політичний противник став боротися з нами нашими ж методами, і в різних верствах населення розповзалися компрометуючі чутки про державний лад, про царську сім’ю, про осіб, які обіймають високі посади в державі.

Зарандіа прочитав інформацію і мовив:

— Пам’ятаєте, ваша ясновельможність, коли ми говорили за прокламацію Спадовського, я сказав, що вона наштовхує на роздуми? Я передбачав, що саме так повернуться справи.

— Дуже добре пам’ятаю і навіть не раз збирався поговорити з вами про це, та все якось не випадало.

— Бачите, що вийшло, графе,— порох, винайдений для фейєрверків, використано для вибухівки!

— Але на це потрібні були століття. А головне, порох — це матеріальна річ, а не духовна субстанція. І в цієї справи,— я поклав руку на документ, який щойно прочитав Зарандіа,— зовсім інша швидкість розвитку. Я гадаю, що системи поширення чуток мають прекрасне майбутнє, вони набуватимуть найрізноманітніших форм і оболонок, і я бачу, як наближається епоха масових духовних диверсій.

— Сто чортів їхньому батькові! — За багато років мені рідко доводилося бачити Мушні Зарандіа з таким розлюченим обличчям. Голос його зазвучав якось по-іншому — з грудей вирвався глухий клекіт. Він відчув, що зривається, стримався й заговорив звичайним голосом: — Перебуваючи в наших руках, служба поширення чуток становила частину широкого плану, а сам план був системою заходів, спрямованих проти цілком певних осіб, до того ж його було створено для досить своєрідної географічної та адміністративної області. Він призначався для зовсім окремого й абсолютно конкретного застосування, і аж ніяк не для всієї держави. Поклавши руку на серце, ми можемо зізнатися один одному: зробити з поширення пліток, пересудів, поголосу постійний метод, всеохоплюючу систему — нижче цього не опускалася навіть свята інквізиція! Нас виправдує лише те, що цей метод ми використали проти насильників, грабіжників, убивць, котрих не могли спіймати й знешкодити іншими засобами. Винятком був лише Дата Туташхіа, але те, що цей метод було застосовано проти нього, я вважаю за свій службовий злочин. Нічого не вдієш, це на моїй совісті... Звісна річ, полковникові Сахнову і п’яти матеріалів видасться мало, та щоб уявити собі, до яких жахливих наслідків призведе поширення нашого повітового й хвилинного досвіду на цілу державу й епоху, для цього потрібна була елементарна совість, не кажучи вже про здоровий глузд. Сахнов не має ні того, ні другого. Коли держава в боротьбі проти своїх політичних противників змушена вдаватися до таких методів, це означає, що вона невиліковно хвора. Саме це й намагаються довести вороги імперії. А тим часом якийсь там Сахнов — я говорю фігурально — стоїть собі з каменюкою в руці й чекає, коли на лоба відлюдькові сяде муха. І ще ось що, графе... Ви самі навчали мене й казали: є така закономірність, що коли якась установа або спільність людей раптом в один з моментів свого існування перестає підкорятися силі, що керує цим організмом, це означає, що далі керувати тим самим способом неможливо, поки не буде виявлено причини паралічу і не знайдено нового способу керівництва. То ще нічого, коли буде попущено віжки системи керівництва митницями; не буде катастрофи, коли на якийсь час перестане підкорятися податкова система, але плітка, чутка — тут хаос наявний уже в самій їхній природі, а поширення їх — це лавина хаотичних, руйнівних ударів, а плітка, що проникає в глибінь багатотисячних, багатомільйонних мас населення,— це вулканічна лава, що невідомо коли і в якому напрямі почне вивергатися на поверхню. А тепер уявіть собі день, коли загальнодержавна система поширення чуток перестане нам підкорятися. Я вас запитую, що тоді врятує імперію від розрухи, від розкладу, від розпаду?!

— Серед народу поширилася чутка, нібито його величність щодня їсть котлети,— перебив я його.— Смішно? Аж ніяк, бо не відомо, яка вибухова сила цієї чутки. Версію про котлети вигадав, звісна річ, не наслідник престолу, а його ворог. Ми зобов’язані вжити контрзаходів? Зобов’язані. Чи означає це, що наша імперія, як ви, Мушні, висловилися тут, безнадійно хвора?

— Ні, ваша ясновельможність. Це означає, що вона хвора такою мірою, якою і ми змушені будемо вдаватися до подібних методів у нашій політичній боротьбі. Чи дуже ми змушені вдаватися зараз до цього? Зовсім ні.

Те, що імперія була хвора, багато хто розумів, але в стінах нашого відомства говорити про це вважалося за святотатство і серйозну провину. Мушні Зарандіа зважився заговорити про це при мені. А я мовчав і не збирався навіть щось зауважити!.. До того ж я прекрасно розумів, що якби Зарандіа дали змогу, він одним рухом руки стер би з лиця землі службу чуток, яка завдяки Сахнову розповзлася по всій державі.

1 ... 157 158 159 ... 238
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі» жанру - 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"