Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Остап Вишня. Невеселе життя, Сергій Анастасійович Гальченко 📚 - Українською

Читати книгу - "Остап Вишня. Невеселе життя, Сергій Анастасійович Гальченко"

851
0
28.01.23
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Остап Вишня. Невеселе життя" автора Сергій Анастасійович Гальченко. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 162 163 164 ... 293
Перейти на сторінку:
і хоч би тобі «ха»! А що їм? Кожне з них летить «додому», де знайде собі пару, збудує гніздечко, вилупить діти… Що йому до мене? Що в мене гнізда нема? Пари нема, дітей нема? Так у його ж це все є! І що йому до мене? А потім кожне ж із них знає, що на люту зиму воно до вирію поверне – там буде тепло, там буде затишно… А тут гнись сам, клацай зубами, болій душею за рідних, за справу, за роботу… Які ж ми товариші з птицями крилатими? Ми тепер – плазуни, що в норах… Про нас тепер можна сказати, перефразувавши Горького:

«Загнанный ползать – летать не может».

Та ще «загнанный» не з приборканими, а вирваними крилами. Останніми часами, Варюшо, в мене прокидається турбота про долю літератури, про долю взагалі культурно-громадського життя і т. д. Що це значить? Раніше якось усе було байдуже, ніщо не цікавило, ні про віщо не думалося. А тепер от книжка Юр[ія] Я[новського], гастролі в Москві, ще дещо, що іноді пробивається в нашу безодню з газетами – все це якось непокоїть, хвилює, нервує… Здавалося б, що коли сидить людина в безодні, в багні, в слизу, в задусі, і видно ж тій людині десь далеко-далеко – тільки миготить! – щілиночку вузеньку, куди світло продирається – здавалося б, що людина та побачити може? Нічого! Сліпитиме її проміння, що б’є в щілинку, та й уже! А воно, виходить, ні! Бачить! Бачить так, ніби стоїть вона на горі високій і все життя в неї, як на долоні… Що ж турбує? Заздрість? Ні! Побоювання? Ні, хай про це ми колись при зустрічі поговоримо, бо «нікто не ведаєть ні дня, ні часа, а онь же приїдет сын человеческий»… Навіть пошта не знає, куди і т. д. Я хотів тільки факт констатувати. Що воно – на краще це, чи на гірше? Що воно таке: чи в мені життя прокидається, чи в мене конання починається? Одне слово:

«Сама собі дивуюся —

Що всим інтере-су-ю-ся!»

А от якби мені сказали: «Сідай, пиши. Ось тобі умови!» – Я б сказав: «Ні! Я як-небудь! Чи то нормировщиком, чи то асенізатором!»

Я як ізгадаю тепер про літературну роботу, мене кидає в жар і в холод, мені чомусь страшно! Я певен, що це не тому, що зазнав я тяжкої катастрофи. Не в літературі ж річ! Не літератори ж самі… Ні, я гадаю, що великих вона мені страждань коштувала, великих мук, не вважаючи на таку зверхню «легкость моего литературного поведения». Дуже вона для мене вистраждана, література моя. І тепер мені, оддалік дивлячись, страшно! І тепер, коли мене просять щось написати тут для «местной прессы», – я з таким страхом за це берусь, що уявити ти собі не можеш. Мені тяжче, ніж я возив би вугілля, чи пиляв дрова. І от, коли в мене прокидається цікавість до культурних справ, то може це одужання? Будемо чекати далі…

Отак з думками моїми, та з думками про тебе та про дітей я й живу. З ними я обнімаюся, з ними я милуюся, вони мене на світі держать, вони ще в мені людину підтримують.

Ну, а ти ж як? Чому так мало пишеш? Ти ж знаєш, що найменша дрібниця з життя твого для мене на тиждень радості… Ну, й пиши! Ну, й давай мені радості! Знаєш, як у «Гандзі» один персонаж каже:

«Покохай мене, хіба ж це така важка робота?»

Так ти, той… «покохай»!

Я дивлюсь іноді на себе в дзеркало й регочусь. Ну, добре! Ну, закінчу я «строк», ну, вийду – так яким же ж я старим пердуном (пардон!) вийду! Божжже-ж мій! Та то нічого, що я тілом старим буду («что делать? что делать?») – Ні, як «душа» в мене зморшками візьметься, як замість сміху з грудей якийся пердорий вириватиметься, замість думок – клоччя, замість блиску в очах – бздюшані вогники?! Що тоді? На дідька я такий комусь потрібний? Га? Та побіжиш ти від мене тоді, куди очі бачать, а Муркетка буде підсміюватись:

– Ну, взе дядько Павлушка – навоняв!

Ой, господи, господи!

Нічого собі патрета намалював!

Ну, бувайте здорові, любі Ви мої. Побалакав – і легше мені зробилося.

Пишіть, не забувайте. І піддержуйте, щоб я на такого «патрета» не вийшов. Грошей пришли. І їсти. І конвертів. І зубного порошку.

Цілую кріпко! Привіт усім, усім.

Ваш Па[вло].

А приїдеш? Чи ні? Я ж виглядаю, виходжу на Печору й виглядаю!

П.

Лист Остапа Вишні до Маслюченко В. О.

31 травня 1936 р.

31. V.36 р., рудник.

Моя дорога! От уже й кінець травня, а я як дістав од тебе останню листівку від 26 березня, – більш, як 2 місяці тому, – так і по сі пори. Вчора привезли пошту. Є мені – газети, що ти їх посилаєш, а листів нема та й нема. Невже не пишеш? Я вже не знаю, чим і пояснювати це все. Сказать би – пошта?! Так газети ж проскакують! Ну, ще посилка б затрималась, бо ми маємо відомості, що посилки десь застряли в Тр[оїцько]-Печорському. Є навіть декому «извещение» про те, що прийшли посилки, а посилок на «нашій» пошті в Подчерьї – нема. А листи приходять. А мені нема та й нема. Голова пухне, різні всілякі думки, безкінечний сум і туга.

Газети я вчора дістав квітневі. Власне, їх привезено вчора, а дали мені їх сьогодні. Я ще не роздивився добре за які числа. У всякім разі – за середину квітня. За 14 квітня зиркнув на одну. Не може бути, щоб ти не писала на цей період… Чому ж нема? Я написав тобі, щоб ти заадресовувала листи через Кедровий, бо був такий наказ. Страшенно жалкую й прошу тебе писати на стару адресу, просто на рудник Тр[оїцько]-Печорського району, бо «наказ» той уже призводить до того, що листи і пропадають і затримуються на місяць і більше. Пиши, голубко, на стару адресу.

Листа цього передаю через Марусю Рославцеву, що їде додому. Вона була в нас тут санітаркою в лазареті й лікувала мене, як я тут хворів. Обіцяє зайти до тебе в Архангельську. Я її прошу зробити це. Як зайде – розкаже, як тут живемо. Як не зайде – попрошу цього листа кинути там, аж у самому Архангельську в поштову скриньку. Їде М[аруся] на Донбас, хоч сама не з Донбаса, а їде вона до чоловіка, що його набула вона тут у лагері і який звільнився в березні м[іся]ці.

Почастуй її й допоможи там порадою, як їй далі подорожувати.

Життя моє сіре. Відповіді на мою заяву про побачення ще нема. Проїхав зас[тупник] Я[кова] Мойс[ейовича] повз нас

1 ... 162 163 164 ... 293
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Остап Вишня. Невеселе життя, Сергій Анастасійович Гальченко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Остап Вишня. Невеселе життя, Сергій Анастасійович Гальченко"