Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Майдан. (Р)Еволюція духу 📚 - Українською

Читати книгу - "Майдан. (Р)Еволюція духу"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Майдан. (Р)Еволюція духу" автора Антон Дмитрович Мухарський. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 45 46 47 ... 101
Перейти на сторінку:
3. Франик

18 лютого в Києві закінчилося дивне вдаване перемир’я й відновилося смертельне протистояння. Силовики назвали це операцією «Бумеранг». Вони заманили великі юрби протестувальників, переважно мирних, учасників т. зв. «мирного наступу», не захищених навіть дерев’яними щитами й шоломами, серед них і жінок, на підступи до парламенту, а відтак контратакували великими силами і з різних напрямків. Уже пополудні вони підійшли впритул до Майдану, змітаючи на своєму шляху барикади і добиваючи поранених. І не просто добиваючи, а з особливою жорстокістю. Хто з нас не чув про обезголовлене тіло в Маріїнському парку? До шостої вечора Майдан було затиснуто в задушливе щільне кільце. Протягом найближчих годин мало статися найгірше — цілковитий його розгром.

О сьомій ми відкрили виставу хвилиною мовчання.

Штурм розпочався о восьмій з хвилинами. Ми саме виконува­ли останню строфу Антоничевого вірша «Сурми останнього дня». Останню строфу останнього дня. На всю залу ми були єдині, хто ще не знав: почалося. Коли невдовзі наше дійство закінчилося, публіка підвелась і зааплодувала з якимось особливим надривом. Ніби також востаннє. Периметр Майдану в цю мить уже горів. Це була остання надія його захисників — та непролазна димова завіса зі спалюваних автомобільних шин, деревини, ганчір’я та всього, що траплялося під руку. Той вогонь був розпачем.

А ще тієї ж ночі я бачив, як у моєму місті горить будівля есбеу. Вона ж будівля кагебе. Вона ж — якщо не помиляюся — будівля ґестапо. Я вирішив, що навіть заради цього видовища варто було дожити до такої розпачливої ночі.

Київський Майдан якимось дивом її вистояв.

4. Тернопіль

Наступного дня ми бусом переїздили у Тернопіль. Автомобільний міст на Дністрі в Нижневі контролював блокпост місцевої самооборони. У такі часи переконуєшся, що великі мости на великих річках є справді стратегічними. Нижнівські селяни, озброєні дрючками і, мабуть, вилами, стерегли, щоб жоден підрозділ силовиків не прорвався на Київ із західного напрямку. Вони лягли б під колеса, я не маю жодного сумніву.

Зате поруч із нами мчали до Києва все нові автобуси з повсталим народом. Уже вкотре за ті кілька місяців революції люди кидали все і зліталися захищати Майдан. Деякі з них наступного ж дня загинули — вперше і востаннє туди потрапивши.

У Тернополі ми почали репетицію, але мусили перервати. Нас про це попросили місцеві робітники сцени. Бульваром Шевченка, на якому розташовується театр, мала йти процесія з полоненими беркутами. Усі хотіли бачити це торжество повсталого народу над ненависною ментярнею. Так в обложених середньовічних містах водили коридорами ганьби вимазаних дьогтем і викачаних у пір’ї нападників. Я досі не знаю, чи тих тернопільських беркутів захопили в полон, а чи вони перейшли на бік народу добровільно. Мабуть, були й такі, й інші. Їх вели в колоні центральним бульваром міста, знезброєних і принижених. Їхні щити й шоломи стали трофеями. Їхній автобус був увесь обписаний революційними гаслами.

Після вистави нам знову аплодували стоячи. Того вечора свічка, запалена у фінальній сцені, навіть не здалася банальною.

Уночі після вистави ми сіли до потяга на Київ і розташувалися по своїх купе. Але так нікуди й не поїхали. Потяг не вирушав — годину, другу. Підтвердилися чутки про те, що залізничне сполучення Заходу України з Києвом заблоковане. Влада боїться, що Майдан буде поповнюватися все новими й новими повстанцями. Офіційною причиною зупиненого на невизначений час залізничного руху назвали «розмив колії на дільниці Тетерів — Коростень».

Ми так і позасинали в зупиненому потязі.

О восьмій ранку провідник казав нам виходити: йому щойно передали, що Києва не буде. Потяг простоїть до наступної ночі в Тернополі, а відтак повернеться у Чернівці. «Задушив би того бандита власними руками», — сказав провідник із виразним буковинським акцентом. Було цілком зрозуміло, хто мається на увазі.

Попри все ми мусили їхати далі. Добре, що наша київська вистава, квитки на яку було розпродано ще з десяток днів тому, мала відбутися щойно наступного вечора.

З вокзалу в Тернополі ми з усіма речами й контрабасом перебазувалися до арт-кнайпи «Коза». Цього ранку вона являла собою своєрідну суміш із революційного штабу, інформаційного центру та збірного мобілізаційного пункту. У ній формувалися дрібніші групи охочих пробиватися до Києва легковиками й бусами. Тим часом усі прикипіли до Інтернет-трансляції з Майдану на великому екрані.

В українській мові є вислів «падати, як сніп». Це знову нагадує про себе наша прастара селянська ментальність. «Як сніп» — те саме, що й «як підкошений». Уляна до когось телефонувала. Хлопці на Інститутський, за її словами, падали, як снопи. Ворожі снайпери, що методично обстрілювали їх звідкись із найвищих поверхів «України», відзначалися двома різними почерками: один потрапляв завжди у серце, другий завжди в шийну артерію. Кількість убитих на місці і смертельно поранених росла щохвилини. Багатьох було застрелено при спробі витягнути із зони обстрілу тіло товариша. Для того, щоб звалити тіло на себе, слід було відкласти щит убік і відкритися. Цих секунд снайперам вистачало.

20 лютого — день найщільнішої концентрації злочинів режиму.

Найтяжче було Юлі. Це волонтерка з Вінниці, всі місяці Майдану, всі його дні й ночі, вона пропрацювала в медичній службі. Того дня її зробили відповідальною за телефони. До неї приносили мобільники Загиблих, з них утворився довжелезний ряд — прямо перед її очима. Її завданням було відповідати на дзвінки до тих, кого вже не було. Юля з жахом дивилася на всі ті нокії й самсунґи, поки вони мовчали. Потім вони почали один за одним дзвонити. Найжахніше було бачити, як на

1 ... 45 46 47 ... 101
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Майдан. (Р)Еволюція духу», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Майдан. (Р)Еволюція духу"