Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Лялечка, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Лялечка, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лялечка" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Перейти на сторінку:
шко­лу вбігла два­над­ця­тилітня дівчин­ка з круг­леньким кла­по­ухим ви­доч­ком поміж підня­ти­ми до­го­ри пле­чи­ма. Її бистрі чорні очиці на­га­ду­ва­ли Фа­ню - і Раїса зра­зу до­га­да­ла­ся, що то Та­ся. По­га­но по­ши­та пер­ка­ле­ва су­кен­ка не ук­ри­ва­ла оцуп­ку­ва­тої фігу­ри, білі пан­чо­хи тісно об­хоп­лю­ва­ли грубі лит­ки, а жовті вуш­ка од ру­дих че­ре­виків теліпа­лись на­вер­ху, як сви­нячі ву­ха.

Тася прос­ко­чи­ла повз Раїсу і, не помітив­ши її, оббігла усі кла­си, сту­ка­ючи че­ре­ви­ка­ми та заг­ля­да­ючи у всі за­кут­ки, на­че во­на вер­ну­ла­ся до сво­го до­му і об­див­ля­лась, чи все га­разд. Врешті во­на нас­ко­чи­ла на Раїсу і за­со­ро­ми­лась. Але не на­дов­го. За кілька хви­лин во­на вже за­си­па­ла Раїсу без­лад­ни­ми пи­тан­ня­ми.


Чи є в неї сест­ра? А вишні в сад­ку вже дос­тиг­ли? Чи й у неї бу­ла та са­ма на­чальни­ця в школі? Які конфіту­ри Раїса лю­бить, бо во­на лю­бить всякі… і т. д. і т. д.


Тася швид­ко спри­яте­лю­ва­ла­ся з Раїсою, не ви­пус­ка­ла і ру­ки з своїх, тяг­ла до се­бе в гос­ти­ну. Раїса пішла.


В попівських гор­ни­цях во­ни ніко­го не зас­та­ли. Та о. Ва­силь ско­ро надійшов і ду­же зрадів Раїсі.


- Матусю!.. Ма­ту­сю!.. - гу­кав він у дру­гу ха­ту, ви­ти­ра­ючи впрілу ли­си­ну. - Гос­тя маємо…


Десь ізда­ле­ку по­чув­ся час­тий стукіт, на­че ко­за сту­ка­ла ра­ти­ця­ми по по­мості. Тро­хи зго­дом у две­рях по­ка­за­ла­ся чор­на ба­ба з ціпком у ру­ках, од яко­го по­хо­див той чуд­ний згук.


- «Матусю… ма­ту­сю…» - пе­ред­раж­ни­ла во­на си­на, - гість… а який то гість? Вчи­телька… мог­ла б дав­но вже прий­ти.


Вона знов пос­ту­ка­ла ціпком, пе­рей­шла, не звер­нув­ши ува­ги на Раїсу, ха­ту, сіла на стілець і за­мим­ри­ла:


- Матусю… ма­ту­сю… вчи­телька… вчи­телька…


Невважаючи на не­лас­ка­ве вітан­ня, Раїса од­ра­зу по­чу­ла сим­патію до сеї ста­росвітської фігу­ри в чорній міщанській одежі. Го­ло­ва в ма­туш­ки бу­ла пов’яза­на чор­ною хуст­кою, з якої виг­ля­да­ла замість об­лич­чя пе­че­на кар­топ­ля.


- Мати на всіх нас бур­чить отак…- про­хав ви­ба­чен­ня о. Ва­силь.


- «Бурчить… бур­чить…» - пов­то­ри­ла ста­ра по­па­дя, вста­ла, пе­рей­шла, пос­ту­ку­ючи, ха­ту, сіла на дру­гий стілець і за­мур­мотіла собі щось під ніс.


На неї оче­ви­дяч­ки не звер­та­ли ува­ги.


Тим ча­сом Раїсі вид­ко бу­ло, як у другій хаті Та­ся присіла пе­ред груб­кою, за­пус­ти­ла в неї ру­ки, щось дов­го пор­па­лась там і ви­тяг­ла врешті звідти слоїчок із конфіту­ра­ми. Зняв­ши обе­реж­но папір, во­на за­пус­ти­ла все­ре­ди­ну па­лець, об­ма­за­ний в попіл, і швид­ко су­ну­ла в рот. Во­на з та­кою на­со­ло­дою ли­за­ла конфіту­ри, що чорні оч­ка бли­ща­ли в неї, як у звірка, а нас­тов­бур­чені ву­ха чер­воніли, як свіжо нам'яті.


О. Ва­силь хва­лив­ся своїм ха­зяй­ст­вом. Він по­ка­зав влас­но­руч­но по­сад­жені яб­луні, дав їм доб­ру ре­ко­мен­дацію, поз­най­омив її з за­па­хом стайні, з бо­ло­том корівни­ка і скли­кав для неї усе куд­ку­да­ка­юче, ге­га­юче і кря­ка­юче пер­на­те царст­во. Зо всіх звірків, які ото­ча­ли Раїсу на ве­ли­ко­му дворі попівської гос­по­ди, най­більше жва­вим і ціка­вим бу­ла Та­ся, оцуп­ку­ва­та фігур­ка якої шми­га­ла поміж те­ля­та­ми або ври­ва­лась се­ред нес­ка­зан­но­го ґвал­ту в гу­ся­че ста­до.


Пили чай на ве­ранді при ти­хо­му за­ході сон­ця. Ве­ли­ка й бла­го­душ­на фігу­ра о. Ва­си­ля, без­пе­рес­тан­не бур­чан­ня ста­рої ма­туш­ки, що на­га­ду­ва­ло дзюр­чан­ня во­ди з-під рин­ви, жвавість мо­ло­дої кізоч­ки у Тасі, ся прос­та роз­мо­ва й обс­та­но­ва навіва­ли на ду­шу спокій. В од­чи­нені у ха­ту двері ди­ви­лись із порт­ретів архієреї над ста­рин­ни­ми чер­во­ни­ми меб­ля­ми і збільшу­ва­ли не­ве­лич­ке то­ва­рист­во, в яко­му Раїса не по­чу­ва­ла се­бе оди­но­кою.



Лід ру­шив, знай­омість зав'яза­ла­ся.


Раїса ра­да бу­ла, ко­ли Та­ся ча­сом із са­мо­го ран­ку забіга­ла до неї і тяг­ла її в ліс або в по­ле. Ча­сом во­ни бра­ли з со­бою о. Ва­си­ля. Він му­сив з ни­ми шу­ка­ти гри­би, на­си­лу зги­на­ючи свою си­ту пос­тать у біло­му підряс­ни­ку. Ко­ли він втом­лю­вав­ся, а довгі ко­си мокріли од по­ту, во­ни поз­во­ля­ли йо­му спо­чи­ти. По­то­му час­то прибіга­ли ди­ви­ти­ся, як він ле­жав на траві та пах­кав папірос­кою. Во­ни но­си­ли йо­му виз­би­рані гу­би.


Стару ма­туш­ку Раїса швид­ко підби­ла: во­на ва­ри­ла їй конфіту­ри, по­ма­га­ла в пе­карні, дог­ля­да­ла робітниць. Ста­ра бу­ла ду­же ра­да і ви­яв­ля­ла се бур­чан­ням, як і на всіх до­машніх.


Всі чет­ве­ро скла­да­ли не­мов ро­ди­ну.


Особливо ве­се­ли­ми бу­ли у них недільні обіди. За­раз після служ­би бо­жої Та­ся тяг­ла Раїсу до се­бе, і та му­си­ла йти до кухні, щоб зго­ту­вать для ма­ленької ла­су­хи яку ле­гумінку. Роз­пе­че­на ко­ло вог­ню, з за­су­ка­ни­ми ру­ка­ва­ми, вліта­ла во­на у сто­ло­ву, гриміла по­су­дою, по­ма­га­ла най­мичці нак­ри­ва­ти стіл і про­га­ня­ла о. Ва­си­ля, що ва­ляв­ся з га­зе­тою на ка­напі.


- Ідіть до се­бе, ви нам за­ва­жаєте! - ве­се­ло кри­ча­ла во­на йо­му.


За обідом ви­хо­ди­ла з о. Ва­си­лем, як зви­чай­но, су­пе­реч­ка. Ра­ху­ва­ли, скільки о. Ва­силь ви­пив ча­рок.


- Ви вже п'ять ви­пи­ли!.. - з обу­рен­ням гу­ка­ла Раїса.- Вам се шко­дить, а ви п'єте та п'єте!..


- Яка з вас вчи­телька: до п'яти по­ра­ху­ва­ти не годні; я ви­пив чо­ти­ри, а не п'ять…


- Ні, п'ять… Я вам за­бо­ро­няю більше пи­ти - чуєте!..


- Овва!


- «Овва!» - драж­ни­лась Раїса і швид­ко ха­па­ла з сто­ла пляш­ку.


О. Ва­силь бо­ро­нив свої пра­ва і йшов війною на Раїсу, обер­та­ючись рап­том зі слу­ги бо­жо­го в слу­гу Мар­са. [6] За сто­лом здіймав­ся стра­шен­ний за­ко­лот: Та­ся ви­ща­ла, як заріза­не по­ро­ся, ста­ра по­па­дя бур­ча­ла, пе­ре­хо­ди­ла з місця на місце та нев­до­во­ле­но сту­ка­ла ціпком, аж по­су­да дзвеніла.


Кінчалось зви­чай­но тріумфом слабішої сто­ро­ни, та в грунті за­до­во­лені бу­ли всі, хоч апе­тит Та­син так за­гост­рю­вав­ся од бо­ротьби, що з со­лод­ко­го сли­ве ніко­му нічо­го не лишалося.


Разом во­ни їзди­ли на сіно­жать, у по­ле, на пасіку. О. Ва­силь зви­кав до вчи­тельки. Він ча­сом по­си­лав її дог­ля­да­ти са­пальниць на бу­ря­ках або при­ру­чав од­вез­ти по­лу­день ко­са­рям. За си­ми приємни­ми, звич­ни­ми роз­рив­ка­ми Раїсі не­помітно збігав час, тим більш не­помітно, що во­на по­чу­ва­ла се­бе в сім'ї о. Ва­си­ля, як у рідній. В кінці літа Та­сю од­ве­зе­но до шко­ли, і всім ста­ло сум­но. За­те о. Ва­силь мав при­чи­ну частіше навіду­ва­тись до шко­ли, щоб по­го­во­ри­ти з Раїсою про свою улюб­ле­ни­цю. Опріч то­го, він при­но­сив з со­бою «Епар­хи­альные ве­до­мос­ти», які йо­му ліньки бу­ло чи­та­ти са­мо­му, і во­ни чи­та­ли уд­вох. О. Ва­силь на­сам­пе­ред роз­гор­тав одділ хроніки. Там сто­яли все знай­омі наз­ви­ща, опи­су­ва­лись всякі ви­пад­ки й зміни в житті місце­во­го ду­хо­венст­ва. Спо­чат­ку Раїса ціка­ви­лась сим із ввічли­вості, щоб не об­ра­зи­ти о. Ва­си­ля, а по­то­му втяг­ла­ся і пе­рей­ня­ла­ся інте­ре­са­ми ко­лишніх, ще за часів бур­си, своїх знай­омих. Лу­ча­ло­ся, що, ко­ли при­во­зи­ли пош­ту, а о. Ва­си­ля не бу­ло вдо­ма, Раїса пер­ша пе­ре­чи­ту­ва­ла но­вин­ки і не­терп­ля­че че­ка­ла о. Ва­си­ля, щоб поділи­ти­ся з ним ти­ми но­вин­ка­ми.


- Чи ви чу­ли, що о. Ар­кадія пе­ре­ве­де­но на дру­гу па­рафію, а о. Фе­ог­ност дістав на­бед­ре­ни­ка? - стріча­ла во­на

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лялечка, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лялечка, Коцюбинський"