Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Лялечка, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Лялечка, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лялечка" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Перейти на сторінку:
по­чут­тя, на­че під твер­дою шка­ра­лу­щею ля­леч­ки у неї ви­рос­та­ють барвні кри­ла і на­би­ра­ють си­ли до льоту.

З по­ко­рою на­зи­ва­ла во­на се­бе уче­ни­цею о. Ва­си­ля. Во­на ма­ла пот­ре­бу раз у раз чу­ти й ба­чи­ти сво­го вчи­те­ля. Весь вільний час свій Раїса пе­ре­сид­жу­ва­ла в попівській гос­поді. Во­на навіть ра­ху­ва­ла день свій з тої хвилі, ко­ли мог­ла врешті бу­ти з о. Ва­си­лем. Реш­ту ж во­на охо­че вик­рес­лю­ва­ла зі сво­го жит­тя.


Коло різдвя­них свят о. Ва­силь тро­хи за­не­ду­жав. Раїса прис­вя­ти­ла хо­ро­му весь свій час, всі свої си­ли. Во­на з та­ким за­па­лом ви­пов­ня­ла обов'язки ми­ло­серд­ної сест­ри, що навіть до­ку­чи­ла о. Ва­си­леві.


Раз во­на про­ки­ну­лась се­ред ночі з яс­ною і страш­ною дум­кою: о. Ва­силь вми­рає. Во­на мог­ла б при­сяг­ти, що хтось їй за­раз ска­зав: «Уми­рає». Во­на бо­ялась ду­ма­ти про се - і ра­зом з тим уяв­ля­ла собі бліде об­лич­чя з зап­лю­ще­ни­ми очи­ма на руці чор­ної ма­туш­ки і розх­рис­тані, схвильовані пе­редс­мерт­ним відди­хом гру­ди.


Вона при­хап­цем на­ки­ну­ла на се­бе оде­жу і, мов загіпно­ти­зо­ва­на, вибігла зі шко­ли. Над­ворі сніг синів та грав вог­ня­ми, в мо­роз­но­му повітрі пред­ме­ти зда­ва­лись твердіши­ми, гостріши­ми. Навк­ру­ги бу­ло ти­хо й пус­то. Сніг рипів під Раїси­ни­ми но­га­ми (ка­лоші во­на за­бу­ла взу­ти), а во­на бігла і уяв­ля­ла собі світло у вікнах, грю­кан­ня две­ри­ма, охан­ня і ле­мент, а на ру­ках у чор­ної ма­туш­ки смер­тельно бліде об­лич­чя і напівмертві ус­та ви­мов­ля­ють її ім'я…


- Іду…- шеп­че Раїса, поспіша­ючи.


Вона біжить що­си­ли, хоч но­ги під нею трем­тять і вги­на­ються. Во­на не вірить, що добіжить, і по­си­лає на­пе­ред свою ду­шу. Во­на пев­на, що вар­то їй добігти - і ста­неться чу­до, він ожи­ве і оду­жає. Вся кров збігається до її сер­ця, і тільки од­но во­но жи­ве та го­то­ве на бо­ротьбу.


Раїса чує, що но­ги її не вит­ри­ма­ють, ось-ось підігнуться. Во­на до­бу­ває ос­танніх сил… до­дає но­гам жва­вості ру­ха­ми ціло­го тіла. Та ось врешті блим­ну­ло світло… В од­но­му вікні, в дру­го­му… і Раїса грудьми нас­ко­чи­ла на хвіртку у ви­со­ко­му бар­кані…


Хвіртка за­чи­не­на. Раїса при­па­ла ли­цем до шпа­ри. В ши­ро­ку роз­ко­ли­ну хвіртки гля­нув на неї білий і хо­лод­ний, як з кри­ги, дім з чор­ни­ми зас­па­ни­ми вікна­ми. Бу­ло ти­хо. Навіть пси спа­ли.


Раїса об­пер­лась пле­чем у хвіртку й зап­лю­щи­ла очі. Не радість, а вто­ма об­ня­ла її. На­че кров, що збіглась до сер­ця, па­рою взя­лась у мо­роз­но­му повітрі, в гру­дях ста­ло пус­то і сла­бо.


Коли Раїса одк­ри­ла очі, пе­ред нею в синьому сяйві біліли сніги, бли­ща­ла в'їждже­на до­ро­га, дріма­ли убогі ха­ти, не­мов білі гри­би на чор­них корінцях. Навіть сліди у гли­бо­ко­му снігу ба­чи­ла во­на ви­раз­но, зна­чить, се був не сон, а дійсність.


Їй ста­ло со­ром­но.


Схиливши го­ло­ву, во­на ти­хо поп­лен­та­лась на­зад.


«Коли б хто не по­ба­чив»,- ду­ма­ла во­на ози­ра­ючись. Во­на бо­ялась стріти свідків своєї нічної мандрівки.


Скрізь бу­ло без­люд­но й ти­хо. Тільки ко­ло церк­ви сто­рож так нес­подіва­но ляп­нув у ка­ла­та­ло, що Раїса ма­ло не впа­ла. На дру­гий день Раїса довіда­лась, що о. Ва­силь спокійно проспав цілу ніч і по­чу­ває се­бе сли­ве здо­ро­вим…


О. Ва­си­леві по­ча­ла до­ку­ча­ти без­пе­рес­тан­на опіка над йо­го осо­бою. Ко­ли він ви­хо­див із ха­ти, йо­го оде­жа підля­га­ла конт­ро­лю, на нього на­мо­ту­ва­ли стільки хус­ток, на­че він зби­равсь за три­дев’ять зе­мель, фу­фай­ки ж, спле­те­ної Paїcoю, він не мав пра­ва ски­да­ти цілу зи­му. Ко­жен ка­шель, навіть ду­же лег­кий, вик­ли­кав до­ко­ри в не­обе­реж­ності. Брак апе­ти­ту вів за со­бою усильні прип­ро­шу­ван­ня, а ве­ли­кий апе­тит - бла­ган­ня не об'їда­ти­ся. Се дра­ту­ва­ло о. Ва­си­ля.


Се прос­то якась змо­ва про­ти нього. Чо­го їй тре­ба від нього, тій старій панні?


- Ви мені в рот ди­ви­те­ся, а самі нічо­го не їсте, ско­ро з вас мощі бу­дуть…


Грубий тон і розд­ра­ту­ван­ня о. Ва­си­ля об­ра­жа­ли Раїсу. Во­на покірно зно­си­ла йо­го дес­по­тизм, нічо­го не ска­за­ла йо­му, ко­ли він прог­нав Те­тя­ну та най­няв на її місце, ко­го сам схотів, хоч но­вий сто­рож вічно стир­чав у попівській пе­карні і нічо­го не ро­бив у школі. Во­на навіть не про­тес­ту­ва­ла, ко­ли о. Ва­силь виг­нав зі шко­ли двох най­кра­щих шко­лярів че­рез якісь свої ра­хун­ки з їх батька­ми. Але та зне­ва­га до най­кра­що­го її по­чут­тя боліла Раїсу.


О. Ва­силь не помічав то­го. Од­нак Раїса ба­чи­ла, що він ухи­ляється од давніх бесід та су­пе­ре­чок, які так по­до­ба­лись Раїсі.


Вечори во­ни про­во­ди­ли ра­зом, хоч то вже бу­ли не давні ве­чо­ри.


Після чаю ста­ра ма­туш­ка при­мо­щу­ва­лась під гру­бою, ста­ви­ла пе­ред со­бою ре­ше­то з пір'ям і скуб­ла, злег­ка дріма­ючи. Раїса про­тя­гу­ва­ла ру­ку до книж­ки і несміли­во пи­та­ла:


- Може, по­чи­таємо?


- Е, не хо­чу, до­ку­чи­ло… Що там у тих ро­ма­нах… Не знаю, для ко­го во­ни пи­шуться… Хіба для ста­рих паннів, щоб кров розгріва­ти.


З си­ми сло­ва­ми о. Ва­силь ки­дав скісний пог­ляд на Раїсу і позіхав. Він ча­ла­пав по хаті, позіхав, ну­див­ся або сідав на ка­на­пу… і знов позіхав, з сма­ком і з кря­кан­ням.


Матушка за пір'ям вто­ру­ва­ла.


- Ти б пішов спа­ти, а то ще­ле­пи роз­де­реш…- ра­ди­ла во­на йо­му.


- А справді, піду… чо­гось сон наліг на ме­не, - позіхав о. Ва­силь і йшов спа­ти, нев­ва­жа­ючи на те, що бу­ло ще ра­но і що Раїса сиділа в сто­ловій.


Часом він за­би­рав­ся до пи­сан­ня цер­ков­них кни­жок, не­мов не помічав Раїси.


Інколи ж йо­го прос­то ґедзь на­па­дав - і тоді він ста­вав нес­тер­пу­чим: пус­кав Раїсі шпильки, глу­зу­вав із її ек­зальтації, осміював навіть її по­вер­ховність, спе­ре­чав­ся про­ти то­го, що сам раніш обс­то­ював. Ста­ра ма­туш­ка му­си­ла бра­ти під обо­ро­ну збен­те­же­ну й зас­му­че­ну Раїсу, сва­ри­лась на си­на і сту­ка­ла ціпком, щоб пе­рер­ва­ти неп­риємну роз­мо­ву.


З приїздом на різдво Тасі відно­си­ни поп­ра­ви­ли­ся, о. Ва­силь знов став ми­лим і ве­се­лим, а Раїса по­чу­ва­ла се­бе доб­ре, не­мов ви­ки­ну­ла з пам'яті усе неп­риємне.


Та зго­да бу­ла не­дов­гою. Та­ся швид­ко поїха­ла, і о. Ва­силь за­ну­дивсь. Він блу­кав по ха­тах мля­вою хо­дою, спус­тив­ши го­ло­ву, і не знав, що з со­бою ро­би­ти.


Врешті од­но­го ве­чо­ра підійшов до ша­фи, вий­няв пляш­ку з горілкою і на­лив собі чар­ку. Раїса ви­ди­ви­лась на нього ве­ли­ки­ми пе­ре­ля­ка­ни­ми очи­ма. О. Ва­силь по­хо­див, по­хо­див і знов на­лив чар­ку. Раїса з жа­хом ди­ви­лась на нього. Та ко­ли він зго­дом на­лив тре­тю чар­ку, во­на рап­том зня­лась, мовч­ки поп­ро­ща­лась з о. Ва­си­лем і вий­шла з ха­ти.


Не роз­дя­га­ючись, не світя­чи світла, Раїса впа­ла на ка­нап­ку у своїй світличці. Во­на ле­жа­ла та­ка ти­ха, приг­ноб­ле­на, роз­топ­та­на і ро­зуміла лиш од­но, що во­на оди­но­ка. Оди­но­ке, са­мотнє, за­нед­ба­не всіма сер­це схо­ди­ло кров'ю у темній сос­новій до­мо­вині.


Надворі вив пес. Упер­то, жалібно тяг­ла­ся но­та скар­ги у тем­ряві. Отак во­на мог­ла

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лялечка, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лялечка, Коцюбинський"