Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Лялечка, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Лялечка, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лялечка" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Перейти на сторінку:
йо­го.

- Невже? Звідки ви знаєте?


- А ось чи­тай­те…


І во­ни обоє на­хи­ля­ли­ся над га­зе­тою так, що чор­на грив­ка Раїси­на лос­ко­та­ла ли­си­ну о. Ва­си­леві.


Скоро знай­шов о. Ва­силь ро­бо­ту в школі. Батьки при­во­ди­ли дітей за­пи­су­ва­ти до шко­ли, і Раїса та­ким спо­со­бом знай­оми­ла­ся з се­ля­на­ми.


Тут о. Ва­силь був ду­же ко­рис­ним: він знав кож­но­го се­ля­ни­на, йо­го жит­тя, ха­рак­тер і дум­ки, знав йо­го жінку й діти, йо­го скарб тлінний і нетлінний. Пиш­но розсівшись у


класі, о. Ва­силь по­ряд­ку­вав:


- Сього мож­на прий­ня­ти… ма­ти йо­го бо­гомільна жінка, ніко­ли не про­пус­тить служ­би бо­жої… А! Й ти, Іва­не, привів до шко­ли хлоп­ця?.. Хо­чеш, щоб і син був та­кий ве­ли­ко­ро­зум­ник, як батько?.. Ні, сього не за­пи­суй­те, я йо­го знаю…


- Змилуйтеся, ба­тюш­ко, не гнівай­те­ся, я ж у то­му спа­шу не ви­нен…


Тут по­чи­на­ли­ся ра­хун­ки за спаш або за якесь пок­ра­де­не жи­то; о. Ва­силь сер­див­ся, пирс­кав, чер­вонів і нас­то­ював, щоб хлоп­ця не за­пи­су­ва­ли. Се сер­ди­ло Раїсу, та при лю­дях во­на ува­жа­ла нез­руч­ним на­га­ду­ва­ти по­пові свої пра­ва. Ко­ли ж Раїса довіда­лась, що се­ля­ни по­ча­ли пер­ше, ніж до неї, хо­ди­ти до по­па з про­хан­ням за своїх дітей, во­на обу­ри­лась і ви­яви­ла йо­му своє не­за­до­во­лен­ня. О. Ва­силь, од­нак, пот­ра­пив зас­по­коїти Раїсу; все вий­шло так, що во­на ще му­си­ла дя­ку­ва­ти йо­му. Та й як бу­ло не дя­ку­ва­ти або не слу­ха­ти йо­го! О. Ва­силь все знав і все міг. Тре­ба бу­ло по­ла­го­ди­ти дах у школі, бо протіка­ло, - о. Ва­силь за­раз зна­хо­див майстрів. Пот­ре­бу­ва­ла учи­телька дров на зи­му - о. Ва­силь дог­ля­дав, щоб при­ве­зе­но су­хих. Зду­ма­ла Раїса їха­ти в уп­ра­ву або в містеч­ко - о. Ва­силь ста­вав у при­годі кіньми і т.д. і т.д.


Раїса справді бу­ла вдяч­на йо­му за нез­чис­ленні дрібні ус­лу­ги та ра­ди, без яких во­на у чу­жо­му селі по­чу­ва­ла б се­бе да­ле­ко гірше.


Опріч то­го, він їй по­до­бав­ся. На її пог­ляд, він був гар­ний; од йо­го ви­со­ко­го чо­ла би­ла чесність і шля­хетність, сірі очі про­меніли щирістю, освічу­ва­ли ти­хим світлом ціле об­лич­чя. І він був не­щас­ний, ли­шив­шись так ра­но удівцем. Раїса чу­ла ча­сом у серці пев­ну ніжність, якесь ма­тернє по­чут­тя до сього зніве­че­но­го жит­тя, їй лег­ше бу­ло ви­ба­чи­ти о. Ва­си­леві, ніж ко­му іншо­му.


По від'їзді Тасі Раїса умо­ви­лась сто­лу­ва­ти­ся у ста­рої ма­туш­ки. Щод­ня утрьох во­ни діли­ли хліб-сіль. Се збли­жу­ва­ло їх, не­мов рідни­ло. Раїса навіть де в чо­му впли­ва­ла на ду­хов­но­го от­ця. Во­на по­волі змен­шу­ва­ла зви­чай­ну порцію ча­рок, яку о. Ва­силь за­жи­вав при обіді, і врешті о. Ва­силь зовсім за­ли­шив пи­ти. Ко­ли він роз­повідав їй, як він ба­га­то міг ви­пи­ти та скільки ча­сом ви­пи­вав, сер­це її спов­ня­лось гордістю, що оце во­на змог­ла своїм впли­вом ви­ко­ре­ни­ти та­ку зас­тарілу й згуб­ну звич­ку.


Довгі осінні ве­чо­ри во­ни про­во­ди­ли ра­зом за круг­лим сто­лом попівської їдальні, при світлі тьмя­ної лам­пи. Під бур­ко­тан­ня ста­рої ма­туш­ки ве­лись без­ко­нечні бесіди про Тасю, зга­ду­ва­лось у най­дрібніших под­ро­би­цях її ди­тинст­во, її ви­гад­ки, сло­веч­ка. Во­ни ук­ла­да­ли план її ви­хо­ван­ня, мріяли про її до­лю. Ат­мос­фе­ра в їдальні ста­ва­ла теплішою, ріднішою. Осінній хо­лод­ний мо­рок, що об­ля­гав дім і бив у вікна дрібним до­щем, одділяв їх од ціло­го світу. Во­ни по­чу­ва­ли се­бе на без­люд­но­му ост­рові і че­рез те ще ближ­чи­ми од­не од­но­му.


Часом во­ни чи­та­ли довгі і скучні ро­ма­ни без кінце­вих кар­ток, ви­тяг­нені в ко­морі з пок­ри­тої пи­лом за­валі. Чи­та­ла Раїса. О. Ва­силь хо­див пе­ре­хильцем по хаті, зак­лав­ши ру­ки в ки­шені підряс­ни­ка та схи­лив­ши в за­думі го­ло­ву, а по стінах ла­зи­ла тінь куд­ла­то­го вед­ме­дя.


Стара по­па­дя дріма­ла. Інко­ли спро­сон­ня во­на чіпля­лась до яко­гось сло­ва, бур­ча­ла, сту­ка­ла ціпком та роз­хо­ди­лась так, що Раїса му­си­ла зу­пи­ня­тись. Її вга­мо­ву­ва­ли - і знов то­чив­ся по хаті рівний го­лос, брав штур­мом ха­ту осінній дощ і ла­зи­ла по стінах вед­ме­жа тінь.


Та справжніми свят­ни­ми ве­чо­ра­ми бу­ли ті, ко­ли о. Ва­силь чи­тав на­пи­сані їм для неділі про­повіді. Він при­су­вав до се­бе ближ­че чад­ну лам­пу, зак­ла­дав за ву­ха не­покірні ко­си і обер­тав­ся в дес­по­та. Най­мен­ший шум, най­мен­ша, хоч би й пох­вальна, ува­га ста­рої ма­туш­ки прос­то йо­го роз­лю­чу­ва­ли. Він чи­тав свій твір, і ясні очі йо­го ме­та­ли іскри, а вібру­ючий го­лос, злег­ка гуг­ня­вий, ви­ки­дав цілі сто­си енергійних слів. З лег­ким рум'янцем на що­ках, з гли­бо­кою зморш­кою поміж брів - о. Ва­силь гро­мив своїх па­рафіян, як ста­ро­завітний про­рок. Крадіжка, нес­лух­няність, п'янство, бай­дужність, вбивст­во душі і тіла гус­тою хма­рою на­ви­са­ли над го­ло­ва­ми, а на стрічу тій хмарі йшла ще чорніша, ще грізніша хма­ра страш­них обіця­нок пе­кельної ка­ри, і пах­ла сіркою, і ди­ха­ла по­лум'ям. А се­ред сих чор­них хмар, як білий не­вин­ний го­луб, здійма­лась у ви­сочінь ог­ряд­на пос­тать натх­нен­но­го про­повідни­ка і вби­ра­ла в се­бе за­ча­ро­вані пог­ля­ди обох жінок.


- Я їм по­ка­жу, я їх до­пе­чу!.. - стра­хав о. Ва­силь неп­ри­сутніх па­рафіян.


Правда, все се бу­ло гар­не і сильне, та де­які місця не вдо­вольня­ли Раїсу. Їй зда­ва­ло­ся, що одні дум­ки тре­ба бу­ло по­яс­ни­ти, роз­ви­ти, другі зовсім ви­ки­ну­ти; до то­го але­горії не завж­ди бу­ли яс­ни­ми і кон­сек­вент­ни­ми. О. Ва­силь не до­пус­кав жод­ної кри­ти­ки. Як на­пи­сав, так на­пи­сав.


- Ні сло­ва зміни! - роз­па­лю­вавсь він.


Однак Раїса сто­яла на своєму, до­во­ди­ла. По­чи­на­лась пал­ка су­пе­реч­ка, в якій ча­сом не­обе­реж­не сло­во з уст о. Ва­си­ля об­ра­жа­ло Раїсу. Кінча­ло­ся на то­му, що Раїса бра­ла олівець і ро­би­ла в ру­ко­писі встав­ки та поп­рав­ки, з яки­ми о. Ва­си­леві та­ки до­во­ди­лось згод­жу­ва­ти­ся.


У неділю Раїса раніше бігла до церк­ви, з не­терп­ляч­кою че­ка­ла про­повіді. Во­на уваж­но поміча­ла, який вплив зро­бить про­повідь на па­рафіян особ­ли­во в тих місцях, що бу­ли змо­дифіко­вані нею, і їй зда­ва­ло­ся, що ба­би з більшим по­чут­тям ся­ка­ють но­си, а об­лич­чя чо­ловіків на­би­ра­ють ро­зумнішо­го ви­ра­зу.


Проповідь зда­ва­лась Раїсі ве­лич­ною, а о. Ва­силь гідним, здо­бу­то­го тріумфу. Проміння тої сла­ви ося­ва­ли і її, бідну вчи­тельку, бо й во­на час­ти­ною сво­го «я» впли­ва­ла на ма­си. Се її підно­си­ло у влас­ник очах.


Потроху й не­помітно Раїса прив'яза­лась до о. Ва­си­ля.


Особливо відчу­ва­ла во­на се у ті дні, ко­ли о. Ва­силь їздив до бла­го­чин­но­го або на з'їзди попівські і Раїса ве­чо­ра­ми ли­ша­лась вдо­ма. Во­на ну­ди­лась, сно­ви­га­ла по своїх чис­тих ха­тин­ках, не зна­хо­ди­ла собі місця. Шко­ла ви­да­ва­лась їй тоді сос­но­вою до­мо­ви­ною. Не зна­ючи, що з со­бою ро­би­ти, ку­ди се­бе подіти, Раїса бігла до ста­рої ма­туш­ки. Цілий вечір уд­вох во­ни роз­мов­ля­ли про ви­сокі ду­шевні прик­ме­ти о. Ва­си­ля й про те, яке то не­щас­тя ли­ши­тись удівцем у мо­ло­до­му віці.


В див­но­му наст­рої вер­та­лась во­на од ма­туш­ки і дов­го не мог­ла зас­ну­ти. Ле­жа­чи на сво­му вузько­му келійно­му ліжку в

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лялечка, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лялечка, Коцюбинський"