Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Ілон Маск 📚 - Українською

Читати книгу - "Ілон Маск"

2 191
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ілон Маск" автора Ешлі Венс. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💙 Бізнес-книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 55 56 57 ... 124
Перейти на сторінку:
що Маску було потрібно, не колись вивести на ринок хоч якісь із цих дивовижних речей, які він фінансував.

Хоча Маск добре грав свою роль перед громадськістю й пресою, він почав дуже непокоїтися про свій бізнес. Друга спроба SpaceX здійснити запуск зазнала невдачі, а звіти, які надходили від Tesla, ставали все гіршими. Маск вирушив у ці дві пригоди, маючи статки близько 200 мільйонів доларів, і вже прожував понад половину цих грошей без особливих видимих результатів. Із кожним піар-фіаско Tesla, спричиненим черговою затримкою, сяйво, яке йшло від Маска, пригасало. Серед людей у Кремнієвій долині пішли плітки, що Маск має проблеми з грошима. Репортери, які декілька місяців тому ще облещували Маска, тепер обернулися проти нього. «New York Times» помітила проблеми Tesla з трансмісією. Автомобільні вебсайти нудили, що Roadster, можливо, так і не дійде до клієнтів. Наприкінці 2007 року ситуація стала вкрай неприємною. Блоґ «Valleywag», присвячений пліткам про події в Кремнієвій долині, аж занадто зацікавився Маском. Оуен Томас, провідний автор цього блоґу, покопирсався в історіях Zip2 і PayPal і у своїх дописах особливо виділив ситуації, коли Маска знімали з посади генерального директора, щоб підважити його репутацію як підприємця. Після цього Томас підняв на прапор висновок, що Маск був генієм маніпуляцій, який несумлінно й безвідповідально обходився з грошима інших людей. «Те, що Маск реалізував хоч невеличку частку своїх дитячих фантазій, чудово, — писав Томас. — Але він ризикує руйнацією своїх мрій, відмовляючись узгодити їх із реальністю». «Valleywag» обдарував Tesla Roadster титулом найбільшого провалу 2007 року серед технологічних компаній.

Паралельно з ударами, що їх зазнали як його компанії, так і його публічний імідж, також погіршувалося Маскове родинне життя. Його трійнята — Кай, Деміен і Саксон — з'явилися на світ наприкінці 2006 року, приєднавшись до своїх братів Ґриффина і Ксав'єра. За словами Маска, Джастін після народження трійнят страждала на постнатальну депресію. «Навесні 2007 року в нашому шлюбі почалися справжні проблеми, — каже Маск. — Наш човен штормило». Блоґ Джастін підтверджує висловлені ним почуття. Вона описувала Маска, який став значно менш романтичним, і відчувала, що люди ставилися до неї як до «прикраси, яка висить на руці й аж ніяк не може сказати нічого цікавого», а не як до автора книжок і рівні її чоловікові. Під час однієї мандрівки на острів Сен-Бартельмі Маски якось були на спільній вечері з деякими заможними і впливовими парами. Коли Джастін висловила свої політичні погляди, один із чоловіків за столом підпустив жарт про те, яка вона безапеляційна у висловленні думок. «І. хихикнув у відповідь і поплескав мене по руці так, як плескають по руці дитину», — написала Джастін у своєму блозі. Із того часу Джастін наказала Маскові представляти її як письменницю, твори якої вже друкувалися, а не просто як його дружину й матір його дітей. Результат? «До кінця мандрівки І. робив це таким способом: "Джастін хоче, щоб я розповів вам, що вона написала декілька романів", — і люди дивилися на мене, типу, о, як мило, що аж ніяк не було схоже на те, чого я домагалася».

Із настанням 2008 року життя Маска ставало все буремнішим. У Tesla, по суті, довелося почати з нуля з більшістю компонентів Roadster-а; десятки людей зі SpaceX досі жили на Кваджалейні, очікуючи наступного запуску Falcon 1. Обидві справи висмоктували Маскові гроші зі швидкістю пилососа. Він почав розпродувати деяку дорогу йому власність, як-от McLaren, щоб згенерувати додаткові кошти. Маск зазвичай оберігав своїх працівників від інформації про серйозність його фінансової ситуації, завжди заохочуючи їх працювати якнайкраще. У той самий час усі значні покупки в обох компаніях відбувалися під його особистим наглядом. Маск також вчив працівників знаходити правильний баланс між витрачанням грошей і продуктивністю. Для багатьох у SpaceX це було новою ідеєю, бо вони звикли до традиційних аерокосмічних компаній, які мали гігантські багаторічні державні контракти і не знали щоденного тиску боротьби за виживання. «Ілон завжди по неділях був на роботі, і в нас було декілька розмов, в яких він виклав свою філософію, — каже Кевин Броґан, один із ранніх працівників SpaceX. — Він казав, що все, що ми робимо, треба співвідносити з нашою швидкістю спалювання коштів, а спалюємо ми по сто тисяч доларів на день. Це був такий дуже властивий підприємцям чи Кремнієвій долині спосіб мислення, який був чужим для інженерів аерокосмічної галузі в Лос-Анджелесі. Іноді він не давав нам купити запчастину за дві тисячі доларів, бо очікував, що ми знайдемо її дешевше або винайдемо щось, що буде дешевшим. В інших випадках він, і оком не змигнувши, орендував літак за 90 тисяч доларів, щоб доставити щось на Квадж, бо це економило цілий робочий день, а отже, вартувало того. Він створював і підтримував це відчуття терміновості, що він очікує за десять років мати щоденну виручку в десять мільйонів доларів і кожний день, коли ми занадто повільні в досягненні наших цілей, це зайвий день неотримання цих грошей».

Маск був поглинений справами Tesla і SpaceX із необхідності, і це, без сумніву, загострило напругу в його шлюбі. Маски мали команду няньок, які допомагали їм із їхніми п’ятьма дітьми, але Ілон не міг проводити багато часу вдома. Він працював сім днів на тиждень і доволі часто мусив частину тижня проводити в Лос-Анджелесі, а частину — у Сан-Франциско. Джастін потрібні були зміни. Миті задуми приносили їй відчуття нудоти, бо вона сприймала себе як жінку-трофей. Джастін прагнула знову бути партнеркою Ілона та знов відчути ту іскру з їхніх ранніх днів — до того, як життя стало таким сліпучо-яскравим і складним. Невідомо, наскільки Маск розкрив перед Джастін ситуацію зі своїм банківським рахунком, який усе зменшувався. Вона довго стверджувала, що Маск приховував від неї стан, в якому перебували фінанси родини. Але деякі з найближчих друзів Маска таки бачили окремі ознаки погіршення фінансового становища. У першій половині 2008 року Антоніо Ґрасіас, засновник та генеральний директор Vaor Equity, зустрівся з Маском за вечерею. Ґрасіас був інвестором Tesla і став одним із найближчих друзів та союзників Маска, і він бачив, як Маск мучився, міркуючи про майбутнє. Стосунки з Джастін уже стали складнішими, але вони все ще були разом, — розповідає Ґрасіас. — Під час цієї вечері Ілон сказав: "Я витрачу на ці компанії свій останній долар. Якщо нам треба буде переїхати в підвал будинку батьків Джастін, ми це зробимо"».

Варіант переїхати до

1 ... 55 56 57 ... 124
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ілон Маск», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ілон Маск"