Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Майдан. (Р)Еволюція духу 📚 - Українською

Читати книгу - "Майдан. (Р)Еволюція духу"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Майдан. (Р)Еволюція духу" автора Антон Дмитрович Мухарський. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 57 58 59 ... 101
Перейти на сторінку:
наприкінці 80-х років. Потім звернула увагу на інші свої вірші, написані тоді-таки, у 80-х, і з жахом виявила, що «Художник», з присвятою Івану Марчуку, на позір безневинний, має такі рядки: По Хрещатику йде чоловік… Боже, так ото — руки в кишенях – Кількасот чоловіків сю мить по Хрещатику йде. І якщо відкривати стрільбу по рухомих мішенях, То іще невідомо — котрий із них перш упаде!

Це було написано 20 лютого 1985 року. Рівно за 29 років до того… Звідки ця ідея, що на Хрещатику може початись стрільба по рухомих мішенях? — Значить, воно вже тоді «висіло в повітрі», тільки чекало свого дня, — робота митця якраз в тому і полягає, щоб на рівні цих прихованих смислів бачити світ (журналісти їх не артикулюють, вони мислять біжучою стрічкою новин). От було це — й десь відбилося. Письменник не те щоб події передбачає, він їх просто відчуває, коли вони ще в зародку, в повітрі, в проекції, і саме завдяки цьому завжди, за визначенням, «випереджає свій час».

Письменник — це такий сенситивний орган, бо література — як термометр, запханий під пахву суспільству. У Ніцше є така формула — про мислення «за 15 хвилин до того»... Про свою втому від позірностей, фальшивих жестів і фейків я в 90-му році була написала вірш «Естетика пози». Довга така діагностика удаваності, підробности як стилю життя — це вже тоді, значить, тисло на підсвідомість, вся ця потьомкінщина, коли не розбереш, де правда, а де брехня, інсценізація… І там у вірші був рядок: «Що лишається справжнім? Лиш кров». І ось тепер, після крові на Майдані, мені спалахнуло в свідомості, що, холера ясна, я ж написала це в 90-му році! Сказала — і сталось: у світі суцільних фейків «справжньою», здатною воднораз перевернути свідомість суспільства виявилась — лиш кров, і тою намагаються маніпулювати, позбавити її «духа трагедії». Тоді, коли це писано, СССР стояв перед перспективою розпаду. Однак розпад «без крові» виявився «піврозпадом» — і минуло 25 років, майже чверть століття, доки Союз, як система організації й управління людьми, нарешті дозрів до повного розпаду, — а в міжчассі, всі ці роки, він активно метастазував у глобальному масштабі. Це хвороба із столітнім циклом — бандитська «мафіозна держава» як явище зародилася тоді, коли стара Росія рухнула, прийшли більшовики, а з ними — накокаїнєнниє матроси, які за кілька поколінь трансформувалися до невпізнаваності, і нині їздять на мерсах і засідають у парламентах.

Очевидно, СССР доздихує тільки тепер, на есенційному рівні тільки тепер настає цій імперії кінець. Не на рівні ідеології комуністичної, як радісно був прийняв ту думку Захід у 1989-му, мовляв, кінець комунізму — й усе, «добро перемогло зло», Фукуяма оголосив «кінець історії»... А не в комунізмі була річ. Суть СССР — у «внутрішній партії», за Орвеллом кажучи, яка звідтоді розрослася в грандіозну, космічного масштабу пухлину ефесбешної «ке­рованої демократії». Бо те, що сьогодні відбувається в Україні — це не лише українська проблема, зараз увесь світ, не тільки Захід, має платити за невивчені уроки історії ХХ століття. І цю біду вселенську можна було розпізнати ще в кінці 80-х, я недаремно покладаюся на свої тодішні тексти.

ІІ

Те саме і з архетипами Майдану вийшло — я їх «зареєструвала» ще на тому, попередньому, «помаранчевому» Майдані, в 2005 ро­ці в оповіданні «Альбом для Густава». Помаранчева революція тоді продемонструвала мобілізацію всіх тих національних архетипів, про які сьогодні, на матеріалі зими 2013-1014-го, вже написано так багато. Однак тоді це була мобілізація — на коротку дистанцію. В 2004-му ці архетипи згорнулися, бо, на жаль, напоролися на патерналістський стереотип свідомості: нібито варто тільки поміняти у владі bad guys на good guys, і все стане на свої місця. Тепер відбулася повторна мобілізація тих ж архетипів колективного несвідомого, але вони вже не просто вийшли на яв, а збурили суспільство. Минуло 10 років, аж поки суспільна свідомість засвоїла на побутовому рівні, що країні потрібна «не зміна облич при владі, а зміна системи», і — найголовніше — інструментарій для зміни цієї системи. Інструментів не знайдено досі, тож я говоритиму в режимі все-таки Present Perfect Соntinious, бо це все в теперішньому недоконаному часі відбувається, і Майдан ще не закінчився. І досі триває пошук потрібних механізмів контролю за владою, і механізмів самоуправління, бо стало очевидним уже на масовому рівні, що так, ми успадкували ту стару радянську систему і весь цей політичний клас управлінський, і ті самі вибори — в країні з аутичним політикумом.

Український політикум є замкненим аутичним клубом, який всередину себе «чужих» не пускає — і це видно було цієї зими на Майдані. Тоді, коли виявився «преділ, іже не прейдеши» — між партійним штабом і громадським сектором Майдану. І посил громадському сектору від штабу, який керував сценою, звучав, якщо по суті, так: ви там нарізайте бутерброди й самоорганізовуйтесь як самі знаєте, але зась — до тієї сфери, де приймаються рішення. (І ви все одно туди допущені не будете — це стало зрозуміло людям і було сформульовано у виступах громадських активістів ще під час мирного етапу Майдану). Говорячи в шевельовських термінах, це сфера «по-візантійському» закрита, відділена від суспільства стіною охорони, яка контролює «сцену» і диктує вам: що вам можна, а що ні.

Але відрадно вже те, що сьогодні в Україні йде мобілізація інтелектуальних сил, з’являється розуміння: як в XIX столітті, коли створювався проект модерної України, мусить бути культур­ний фронт. І справді, добре, що вміємо при потребі ставати «Січ­чю», — але, як запитує, за аналогією, польський культуролог Анджей Менцвель, де наша «Громада», де «Просвіта»? Де інтелектуальна самоорганізація — така сама

1 ... 57 58 59 ... 101
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Майдан. (Р)Еволюція духу», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Майдан. (Р)Еволюція духу"