Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Проект «Україна». Галерея національних героїв 📚 - Українською

Читати книгу - "Проект «Україна». Галерея національних героїв"

274
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Проект «Україна». Галерея національних героїв" автора Андрій Юрійович Хорошевський. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 58 59 60 ... 125
Перейти на сторінку:
в 1832 році на навчання до Петербурга, до «живописних справ цехового майстра» В. Ширяєва. До того, як потрапити в столицю, Шевченко якийсь час жив у Вільно разом зі своїм господарем, ад’ютантом литовського військового губернатора. Деякі дослідники вважають, що після цього він встиг побувати й у Варшаві, де навчався азам живопису у Жана Батіста Лампі-молодшого або у Яна Рустема. Цей період життя Шевченка – один з найзагадковіших, оскільки ні спогадів, ні свідчень про те, що відбувалося з ним протягом трьох років до появи в Петербурзі, немає.

У Петербурзі Тарас разом з учнями В. Ширяєва брав участь у розписах міських театрів. Незабаром після приїзду він подружився з учнем Академії мистецтв І. Сошенком. Ця людина дуже допомогла художнику-початківцю, познайомивши його з Є. Гребінкою і конференц-секретарем Академії мистецтв В. Григоровичем, з дозволу якого Шевченко почав відвідувати малювальні класи Товариства заохочення художників. 21 травня 1838 року Тарас був зарахований учнем Академії мистецтв. Він починає навчатися під керівництвом чудового художника Карла Брюллова – «Карла Великого», як називали його не тільки студенти, але і колеги. Шевченка ж в академії почали називати російським Рембрандтом, за існуючим тоді звичаєм давати найобдарованішим учням імена геніальних художників, з манерою яких роботи цих учнів мали найбільшу схожість. Один з улюблених студентів Брюллова, в живописі Шевченко досяг чималих успіхів – за картини «Хлопчик-жебрак, що дає хліб собаці» (1840), «Циганка-ворожка» (1841), «Катерина» (1842) він був нагороджений срібними медалями. Успішно працював він і в жанрі портрета (портрети М. Луніна, А. Лагоди та ін., автопортрети). В цей саме час прокинувся і поетичний талант Тарас а.

* * *

Шевченко почав писати, ще будучи кріпосним, – за його власними свідченням, в 1837 році. З перших поетичних проб відомими стали балада «Причинна» і «Чого мені тяжко, чого мені нудно…». Декілька своїх творів у 1838 році Шевченко віддав Є. Гребінці для публікації в українському альманаху «Ластівка». Але ще до виходу «Ластівки» (1841) 18 квітня 1840 року побачила світ перша, тоді зовсім невелика за об’ємом, збірка віршів Тараса Шевченка – «Кобзар». Традиційно вважається, що вихід «Кобзаря» – це подія в історії української літератури, за значущістю якій практично немає рівних. «Поява шевченківського «Кобзаря» в 1840 році в Петербурзі має вважатися епохальною датою в розвитку української літератури, – писав про це І. Франко, – другою після «Енеїди» Котляревського. Ця маленька книжечка відкрила немов нове світло поезії, вирвалася, як джерело чи стої, холодної води, засіяла невідомою досі в українському письменстві ясністю, простотою і поетичною грацією вислову».

Хоча перше видання «Кобзаря» складалося всього лише з восьми віршів («Думи мої, думи мої», «Перебендя», «Катерина», «Тарасова ніч», «Тополя» та ін.), багато хто побачив у них підтвердження того, що в українську літературу прийшов поет великого таланту. Враження, яке справив «Кобзар», посилилося, коли наступного року вийшов найбільший з творів Тараса Шевченка – історична поема «Гайдамаки». Проте далеко не всі зустріли нове творіння поета із захопленням. Один з найвпливовіших критиків того часу В. Бєлінський назвав Шевченка графоманом. «Поема наповнена викрутасами і замашками, властивими всім поганим піїтам… – писав він у рецензії. – Тут добре лаються, п’ють, б’ють, палять, ріжуть, ну зрозуміло, в антрактах кобзар (бо без кобзаря яка вже малоросійська поема!) співає свої натхненні пісні без особливого сенсу, а дівчина плаче, а буря гомонить…» Таким чином, ставлення до літературного таланту поета було неоднозначним. Негативну оцінку його творчості давав і російський поет А. Фет.

Проте були у таланту Шевченка і поклонники. Один із них – поет і перекладач В. Жуковський, якому на знак особливої прихильності і глибокої вдячності Шевченко присвятив знамениту поему «Катерина». У долі Тараса Шевченка В. Жуковський, так само як і К. Брюллов, зіграв значну роль.

З їх безпосередньою допомогою молодий Шевченко зміг позбутися від кріпосної залежності. От як писав про це сам поет: «Змовившись заздалегідь з моїм поміщиком, Жуковський просив Брюллова написати з нього портрет, з метою розіграти його в приватній лотереї. Великий Брюллов негайно погодився, і портрет у нього був готовий. Жуковський, за допомогою графа Вієльгорського, влаштував лотерею в 2500 рублів, і цією ціною була куплена моя свобода, 22 квітня 1838 р.».

Вже вільною людиною, студентом Академії мистецтв, автором «Кобзаря», в 1843 році Шевченко приїхав в Україну, здійснивши свою давню мрію. Майже рік він подорожував по містах і селах, відвідував рідних, знайомився з численними представниками української інтелігенції і освіченими поміщиками (М. Максимовичем, П. Кулішем, князем М. Рєпніним і його дочкою – письменницею В. Рєпніною та ін.). У подорожі Шевченко багато малював. Підсумком цієї поїздки став створений ним альбом офортів «Живописна Україна», який художник задумав як періодичне видання. Єдиний випуск цього альбому вийшов у 1844 році в Петербурзі.

У тому самому році Тарас Григорович закінчив Академію мистецтв зі званням «некласного вільного художника» і через деякий час знову виїхав в Україну. Він знову подорожує, відвідуючи Полтаву, Чернігівщину, Київщину й ін. За дорученням Київської археографічної комісії записує народні пісні, малює архітектурні й історичні пам’ятники, портрети і пейзажі. Повернувшись до Петербурга, Шевченко під враженням від подорожі багато пише. З жовтня по грудень 1845 року він переживає надзвичайний творчий підйом, створюючи один твір за іншим – «Єретик», «Сліпий», «Кавказ», «І мертвим, і живим…», «Холодний яр», «Як умру, то поховайте…» («Заповіт») та ін. У 1846 році поет створює балади «Лілея» і «Русалка». Він планує нове видання «Кобзаря», куди повинні були увійти твори 1843—1847 років. Друзі і шанувальники почали збір коштів на видання, проте плани їх не здійснилися, оскільки в 1847 році Шевченко був арештований у справі про Кирило-Мефодіївське братство.

* * *

З групою опозиційно настроєних інтелігентів, з яких і складалося це таємне товариство, Тарас Григорович зійшовся ще в період роботи художником у Тимчасовій комісії з розбору стародавніх актів у Києві. У цьому гуртку схвально сприймалися його «волелюбні поезії», зокрема написана ще в Петербурзі поема «Сон», де в карикатурному вигляді зображався не тільки Микола І, але й імператриця Олександра Федорівна:

Цариця небога

Мов опеньок засушений,

Тонка, довгонога,

Та ще, на лихо, сердешне,

Хита головою.

Так оце-то та богиня!

Деякі біографи вважають, що саме цей твір зіграв фатальну роль у житті Шевченка. При розгромі Кирило-Мефодіївського братства екземпляри тексту поеми разом з іншими його творами були виявлені у багатьох членів організації і представлені імператорові. Автор був покараний Миколою I з усією суворістю тодішніх законів і «за написання обурливих і надзвичайно зухвалих віршів» засуджений до заслання рядовим

1 ... 58 59 60 ... 125
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проект «Україна». Галерея національних героїв», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Проект «Україна». Галерея національних героїв"