Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Ярино, вогнику мій 📚 - Українською

Читати книгу - "Ярино, вогнику мій"

234
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ярино, вогнику мій" автора Ярослава Дегтяренка. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 70 71 72 ... 112
Перейти на сторінку:
ковзав поглядом по красивих жіночих обличчях. Данило сильно змінився з літа 1652 року – зник веселий, глузливий вираз обличчя, а погляд його чорних очей утратив свою палкість, свій зігріваючий вогонь і був холоднішим, ніж навколишні сніги.

Після сварки з Яриною Данило більше не повертався у Тихий Яр чи на Січ, а перебрався жити до батьків. Проте життя втратило для нього всяку принадність, і тому він відправився шукати смерті спочатку в Молдавію і Валахію,[58] а коли знову назріла війна з поляками – під Жванець. Але смерть наче відреклася від нього. А в батьківському домі він не знаходив утіхи – для своєї рідні він, як і раніше, був чужим, друзів у нього тут не було, а батьки не могли заповнити порожнечу в його душі. Що йому робити в житті далі, чим зайнятися, Данило не знав і не уявляв. Тому він днями безцільно вештався містечком, як неприкаяний.

Часто Данило згадував Яринку, згадував, яким близьким було його щастя і як воно несподівано розсипалося на порох. Ці спогади висотували душу, позбавляли сну і спокою. Не раз він опановував себе та змушував не думати про Ярину, але його вистачало ненадовго. Минало трохи часу, і Данила знову терзали ці солодкі і болісні спогади. Ось і зараз перед його очима стояв далекий, залитий сонцем дніпровський берег і яскраві зелені очі його коханої, її важкі, руді коси, що пахли степовим полином і медом. Але помиритися з Яриною Данило не міг – він більше ніколи не зможе їй довіряти. А так сім’ю не побудуєш – двадцятивосьмирічний Данило вельми мудро вважав, що міцна сім’я будується не тільки на коханні, а й на взаємній повазі та довірі.

Прийшовши додому, Данило скинув теплу свитку і жупан та розлігся на лавці. Увійшла мати, поглянула на нього і гірко зітхнула. Мар’яна вже не знала, що й думати, бо бачила, що сина мучить якась гризота. Зазвичай Данило приїжджав у гості веселий і життєрадісний, а тепер із нього немов душу вийняли. Не раз жінка розпитувала, що сталося, але син або відмовчувався, або переводив розмову на інше. І сердешна мати мучилася разом із сином, але він ніби не помічав її переживань.

– Синку, а звідки у тебе цей образок? – запитала Мар’яна, побачивши у розрізі сорочки на грудях Данила золотий образок, що поблискував у променях сонця, які падали на нього.

Данило сів на лавці і, буркнувши: «Подарували», похмуро подивився на матір. Дуже часто йому хотілося викинути подарунок Ярини, але не піднімалася рука на образ Богородиці, тому й носив його, не знімаючи. Мар’яна помітила, що син знову не в собі, і присіла поруч, із тривогою дивлячись на нього.

– Синочку, та що ж з тобою таке? Ти ж сам не свій! Немов тебе невідома хвороба гризе або зурочив хто! Тут є одна шептуха, так, може, давай сходимо до неї?

– Та яка шептуха? – роздратовано вигукнув Данило. – Хоч до самого чорта мене відведи, усе одно я… – тут він затнувся й замовк, бо зрозумів, що навіть диявол не змусить його забути Ярину. Мар’яна деякий час уважно на нього дивилася, а потім узяла в руки образок, щоб подивитися ближче.

– Пречиста Діва, – промовила жінка. – Отже, подарувала тобі його дівчина! Та й не проста це дівка була – образок коштовний. Це через неї ти так мучишся?

– Як ти здогадалася, мамо? – здивувався Данило.

– Ти виріс далеко від мене і зараз не дуже-то до мене й тягнешся, синку. І хай там що, але ти, Данилочку, усе одно мій синочок. Я носила тебе під серцем, і воно болить за тебе! Я відчуваю, що тобі боляче і погано, що ти страждаєш, а ти мовчиш і нічого не розповідаєш мені, – відповіла Мар’яна. – Розкажи, синку, що ж це за дівчина така, що ти через неї позбувся спокою.

Від цих слів Данилові стало нестерпно соромно перед матір’ю за те, що він завжди був таким холодним, що ніколи не впускав її в свою душу, і йому захотілося, щоб мама обняла, вислухала і пожаліла. Уже не стримуючи своїх почуттів, він притулився обличчям до її плеча.

– Розкажи мені все, синку, – лагідно промовила Мар’яна, обіймаючи його. – Що мучить тебе?

Данило чесно розповів матері всю свою сумну історію кохання і, вперше виговорившись, відчув полегкість. Мар’яна, обдумуючи почуте, хмурилася – вчинок Яринки викликав у неї обурення, утім, як і в будь-якої іншої матері на її місці, сина якої зрадила наречена. Але потім жінка глянула на сина і мимоволі замислилася – а чи так усе насправді було, як він розповів їй?

Мар’яна любила Данила трохи більше, ніж інших своїх дітей – він народився слабеньким і хворобливим, і вона доклала всіх своїх сил, аби він вижив. А коли приїхав Степан і попросив віддати йому Данила на виховання, Мар’яна довго відмовлялася, але врешті-решт поступилася під подвійним тиском чоловіка і зятя, але часто плакала і тужила за хлопчиком.

А коли Данило з’явився до неї вже дорослим, то Мар’яна не могла на нього надивитися і натішитися – у її пам’яті був худенький і лагідний хлопчик, а приїхав симпатичний чоловік, але нахабний, зарозумілий, глузливий, тільки погляд його не змінився – був таким же полум’яним, як і в дитинстві. Проте приїзд дорослого Данила заподіяв Мар’яні ще гірший біль – не було у сина в ставленні до неї теплоти й довіри. І, спостерігаючи за ним у його рідкісні приїзди, жінка розуміла, що часто він чинить не зовсім порядно. Тому задумалася – а чи так уже винна Ярина перед її сином, як він розповідає?

– Звичайно, ця дівчина вчинила недобре, але й ти погарячкував, синку, – чому ти не розпитав про причини її вчинку? – запитала Мар’яна. – Може, вона не могла інакше? Знаєш що, Данилочку, збирайся і їдь до цієї дівчини і помирися з нею. Вона ж теж кохає тебе, чекає і сумує за тобою!

– Ти гадаєш, що Ярина досі чекає на мене? Адже вже майже півтора року минуло! Вона вже й забула мене, а може, й заміж вийшла! – з сумнівом вигукнув Данило. Він не очікував, що мати дасть йому таку пораду. Навпаки, думав, що вона розгнівається і порадить забути Ярину.

– Та бідна дівчина, мабуть, уже всі очі прогледіла, тебе чекаючи, а ти сидиш тут

1 ... 70 71 72 ... 112
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ярино, вогнику мій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ярино, вогнику мій"