Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Прорив. Корумпована демократія, держава-вигнанка Росія і найбагатша, найбільш руйнівна промисловість на земній кулі, Рейчел Меддоу 📚 - Українською

Читати книгу - "Прорив. Корумпована демократія, держава-вигнанка Росія і найбагатша, найбільш руйнівна промисловість на земній кулі, Рейчел Меддоу"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Прорив. Корумпована демократія, держава-вигнанка Росія і найбагатша, найбільш руйнівна промисловість на земній кулі" автора Рейчел Меддоу. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 8 9 10 ... 134
Перейти на сторінку:
дні, більш як через сто років, головні недержавні найбільш знані нами нафтові корпорації — «ЕкксонМобіл», «Шеврон», «Брітіш петролеум», «Марафон» — сягають своїм корінням у «Стандард ойл» і ведуть свої витоки безпосередньо від Рокфеллера. Нафтопромисловість пронизана ДНК «Стандард ойл» так само, як і визначальними рисами цієї компанії: схильністю трястися над кожною копійкою, прагненням ковтати й розростатися, недовірою і навіть ненавистю до державного регулювання, ледь окресленою схибленістю на відчутті свого вищого покликання і обережною повагою до інновацій. Про ці риси варто пам’ятати, оскільки вони сформували сучасний світ. Вони й надалі існують як портрет (чи, можливо, психологічний набір характеристик) найбагатшої, найвпливовішої і найбільш руйнівної промисловості у світі.

Приблизно через століття після призначеного судом розподілу «Стандард ойл» почала оновлюватися переважно завдяки технологічним інноваціям, і саме вони створили абсолютно інші багатства. Візьмемо, наприклад, родину Кохів, відому фінансуванням правих і політиків в усій країні. На сьогодні «Кох індастріз» — друга найбільша в США приватна корпорація, яка охоплює все: від торгівлі сировиною до великої рогатої худоби й целюлози, але своїм початковим чесно заробленим капіталом корпорація завдячує винаходу — відкриттю ще у 1920-ті нафтовим інженером Фредом Кохом кращого й дешевшого способу отримання бензину із сирої нафти.

Поміркуймо також і над історією наладчика з Техасу, який удосконалив роторне бурове долото, що докорінно змінило можливість пробурювати підземні породи. Він став зіркою нафтовидобутку. Долото Шарпа-Х’юза (яке рекламувалося як «Друг бурильника») зрештою зробило сина інженера, Говарда Х’юза-молодшого, на деякий час найбагатшою людиною світу.

Візьмемо також до уваги історію Роберта С. Керра, який побудував «Керр-Макджі» і заробив свої статки, довівши, що зможе занурити бурову установку в воду далеко від суші і видобувати нафту з морського дна. «Видовищна безодня Мексиканського відкриття» — розпинався заголовок у журналі «Нафта й газ» у 1947 році, коли Роберту С. Керру все вдалося. «Можливі родовища у сто мільйонів барелів — за десять миль у морі».

Більшість із нас, мирян, має лише приблизне уявлення про нафтогазове вчення. Наше найоптимальніше пальне зароджувалося мільйони років тому з живих організмів (усупереч логотипу «Сінклер Діно» нафта походить не від динозаврів). І потім упродовж часу — тривалого часу — уся ця прадавня органічна речовина, що була схована глибоко в геологічних шарах землі, замурована в розпечений і герметичний котел, дивовижним чином стушкувалася на печеню, яку ми, сучасні створіння, використовуємо як енергію для нашого повсякденного буття. Горючі корисні копалини! Їх масово уявляють як величезну всесвітню мережу підземних озер і печер, заповнених нафтою й газом. Підприємливі особи точно визначають, де саме розташований великий запас, встромляють у землю гігантські промислові соломинки, висмоктують його, а тоді переходять до наступного. І світ — освітлено. Вуаля.

Однак правда криється в тому, що насправді немає величезних підземних озер і навіть калюж, заповнених соком юрського періоду, немає. Більша частина потрібних нам вуглеводнів розмазані шар за шаром у тому, що на вигляд майже як непроникна підземна порода, — у дуже крихітних щільних мікротріщинах. Видобуток горючих корисних копалин значно більше нагадує опускання соломинки у мочалку, ніж її занурення в пивний келих завбільшки з літр й повільне його осушування. Спробуйте якось обидва варіанти. Осушити літровий келих не так уже складно, еге ж? Висмоктування ж із мочалки потребує значно більших зусиль, навіть вдаючись до сили. Деякі речі потребують насильницьких методів. І саме усвідомлення потреби застосовувати практично методи насилля править за рушійну силу більшості успішних (так званих вигідних) інновацій у нафтовій промисловості. Значні технологічні досягнення втілили не доктори наук у білих лабораторних халатах. Новації в нафтогазовій промисловості рідко дотичні до квантової механіки або вищої математики. Нафтогазові інновації — це про м’язи. Звідси власне випливає, що революцію сланцевого газу на початку ХХІ століття уможливила пара інновацій, які переважно ґрунтувалися на суто грубій силі. І, як і варто чекати, стільки нахрапу й штовханини у промислових масштабах спроможні завдати на своєму шляху вражаючої шкоди.

РОЗДІЛ 2

Джин

Було це в серпні 1969 року, менше ніж через три тижні після того, як Нейл Армстронг залишив на Місяці перший слід. Американці призвичаїлися сприймати світ як свою мушлю: віднині, можливо, небо й зорі теж стали її частиною. А проєктом «Рулісон» у графстві Гарфілд, штат Колорадо, відділ зв’язків з громадськістю Комісії з атомної енергії США (КАЕ) засвідчив про початок ще одного зухвалого нового експерименту — іншого, профінансованого американськими платниками податків, світового новаторства. Прес-реліз КАЕ містив деталізований розклад: від інструкцій з реєстрації офіційних відвідувачів у готелі «Рамада» поблизу Гранд-Джанкшен, що починалася за дві доби до дня операції, до завершального обіду, під час якого «попередньо заплановано брифінг після детонації». Тридцяти шести родинам, які проживали в радіусі п’яти миль від місця вибуху рекомендували тимчасово евакуюватися; їм дозволять повернутися назад, щойно переконаються, що жодної небезпеки немає. Державне агентство з управління довкіллям і охорони дикої природи застерегло мисливців і рибалок «не ризикувати» в цій зоні. Комісія з атомної енергії після консультацій з місцевими посадовцями щодо розкладу щоденного руху на найближчих залізницях, розташованій неподалік автостраді І-70 і графіка шкільних автобусів визначила оптимальний для детонації час. Поза сумнівом, не обійдеться без проблем і головного болю і, можливо, незначних пошкоджень розташованого поблизу (а може навіть бути, що й не дуже поблизу) майна. Але якщо цей промисловий експеримент вдасться, це вирішило б ще одну проблему (ще один гарно продуманий американський тріумф) — усе завдяки науковим чарам.

Проблема, для вирішення якої розробили проєкт «Рулісон», особливо гостро стояла перед «Оустрал ойл компані», якій належали права на природний газ в надрах формації Мезаверде родовища Рулісон в штаті Колорадо — природний газ, який неможливо було видобути з-під землі. «Оустрал» володіла інформацією, що в цій місцині чимало газу, але він був замурований в непроникній сланцевій формації, а в 1969 році ніхто не знайшов дієвого способу, як зруйнувати щільну породу, щоб дістати з надр щедру винагороду. В «Оустрал» були переконані, що родовище Рулісон містить приблизно 8 трильйонів кубічних футів природного газу, а в розташованому поблизу басейні ще 100 трильйонів кубічних футів. За оцінками Бюро гірської справи США, у Скелястих горах міститься загалом 317 трильйонів кубічних футів природного газу, чого вистачить для енергозабезпечення усієї країни упродовж двадцяти років! Більшість із цих земель — державна власність. Якби хтось знайшов спосіб видобути увесь цей газ, ліцензійні платежі могли б збагатити державну скарбницю США щонайменше на 4 мільярди доларів, зазначали прихильники проєкту «Рулісон». І, здається, це було на часі. Щороку у світі зростала як кількість населення, так

1 ... 8 9 10 ... 134
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Прорив. Корумпована демократія, держава-вигнанка Росія і найбагатша, найбільш руйнівна промисловість на земній кулі, Рейчел Меддоу», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Прорив. Корумпована демократія, держава-вигнанка Росія і найбагатша, найбільш руйнівна промисловість на земній кулі, Рейчел Меддоу» жанру - 💛 Публіцистика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Прорив. Корумпована демократія, держава-вигнанка Росія і найбагатша, найбільш руйнівна промисловість на земній кулі, Рейчел Меддоу"