Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Новели, Черемшина Марко 📚 - Українською

Читати книгу - "Новели, Черемшина Марко"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Новели" автора Черемшина Марко. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 90 91 92 ... 102
Перейти на сторінку:
ЛНВ, 1923, кн. 5, с. 6-18.

В ІЛ, ф. XII, зберігаються чорновий (№ 29, 22 арк. великого формату, без дати) і чистовий (№ 30, 24 арк. великого формату, списаних синім чорнилом, без дати) автографи, а також другий примірник машинописної копії (№ 11, 16 арк. великого формату з авторськими правками, без дати). Перший примірник машинописної копії зберігся в архіві ЛНВ (ІЛ, ф. 78, № 622). У чорновому автографі оповідання має кілька варіантів заголовка - «За Єленку млоденьку», «Гріх», «Єленка», «Молода молодому». Вгорі на першій сторінці є короткий план оповідання: «Дід жениться, приходить син Штефан, і зачинається борба Єленки з вітцем, а відтак Єленка убиває старого».

Подається за першодруком.

 

ЗАРІКАЙСЯ МІД-ГОРІВКУ ПИТИ!...

 

Вперше надруковано в «Календарі «Громада» на рік 1924», Львів, 1923, с. 83-86.

В ІЛ, ф. XII, зберігається чорновий автограф (№ 119, 5 арк. великого формату, списаних з обох боків синім і фіолетовим чорнилом) та перший (№ 32) і другий (№ 12) примірники машинописної копії (4 арк. великого формату, без дати).

У чорновому автографі понад десять варіантів назв оповідання: «Зарікайся їсти й пити», «Удовичка молоденька», «Удовиччин заклін», «Як удовичка нічку зночувала», «Семої нічки», «Першої нічки», «Голос життя», «Вдовичине бануванєчко», «Вдовиччин смуток», «Любість», «Доки банувала», «Не зарікайся любити другого». У чернетці є також присвята Миколі Кошакові - приятелеві письменника.

Подається за першодруком.

 

МАРІЧКУ ГОЛОВКА БОЛИТЬ

 

Вперше надруковано в ЛНВ, 1926, кн. 4, с. 290-297.

В ІЛ зберігаються автографи оповідання: чорновий (ф. XII, № 40, 13 арк. великого формату) і чистовий (ф. 78, № 624, 15 арк. великого формату, списаних фіолетовим чорнилом, без дати). Збереглися також дві машинописні копії оповідання: перший примірник (ІЛ, ф. XII, № 16; 12 арк. великого формату, без дати, з правками автора) і другий примірник (ЦНБ АН УРСР, I, 2369), за яким оповідання було надруковане в журналі «Життя й революція», 1927, № 7-8, с. 75-80. У першодруках і автографах оповідання має присвяту «Товаришови Іванови Будзови Костиновому присвячую». У першому примірнику машинопису присвяти нема. У другому примірнику машинописної копії автор закреслив назву і власноручно написав нову: «Марічка занедужала». У чорновому автографі первісний варіант назви «З розуму ізвела». На першій сторінці зверху у лівому кутку запис: «Зобразити, як боровся, заки дався покусити. Описати Дуциху, яка файна».

Подається за першодруком.

Різночитання:

с. 218, рядок 35 - «чи гринджолами спускатися» - у першодруку нема.

с. 220, рядок 11 - «прутом» - у першодруку і «Житті й революції» нема.

с. 220, рядок 26-27 - «мій побратим любий» - у першодруку і «Житті й революції» нема.

с. 221, рядок 3 - «на свою дитину та й на свою» - у машинописних копіях нема.

с. 221, рядок 45 - «клуби» замість «бедра» - тільки у першодруку.

 

ПАРУБОЦЬКА СПРАВА

 

Вперше надруковано в ЛНВ, 1925, кн. 9, с. 1-6.

В ІЛ, ф. XII, зберігаються два автографи: чорновий (№ 131, 21 арк. різного формату, писаний олівцем і чорнилом, без дати) і чистовий (№ 43, 12 арк. великого формату, списаних чорним чорнилом, без дати), а також неповний другий примірник машинописної копії (№ 44, з третього по дев’ятий аркуш, сторінки великого формату).

У чорновому автографі є варіанти назв: «Федусь (Любас)», «Любасова любість». У лівому кутку на першій сторінці незакінчений запис: «Циганка ловить рибу гола і зрубає єго і бесіда за Чере...»

Подається за першодруком.

 

 

ПОСВЯТИ ВАСИЛЕВІ СТЕФАНИКУ

 

З Василем Стефаником Марко Черемшина був зв’язаний протягом багатьох років міцною і щирою дружбою. Він взяв активну участь у відзначенні ювілею В. Стефаника у 1926 р.- 30-річчя літературної діяльності і 55 років від дня народження. Ювілей мав відбутися в травні, але з різних причин його було перенесено на 26 грудня. На запрошення ювілейного комітету, а також на прохання деяких редакцій Марко Черемшина написав до ювілею свого побратима низку творів, які складають окремий цикл. Вперше в такий цикл вони були об’єднані у виданні 1937 р. (т. 2, с. 217-238). Марко Черемшина ретельно готувався до написання творів, присвячених В. Стефаникові, пильно перечитував його новели, робив з них численні виписки.

В. Стефаник присвятив Маркові Черемшині новелу «Нитка», а також згадку «Іван Семанюк» (вперше у скороченому вигляді надруковано у «Літературній Україні», 1971, 11 травня).

 

ДОБРИЙ ВЕЧІР, ПАНЕ-БРАТЕ!..

(Етюд, відчитаний на літературному вечорі в честь товариша Василя Стефаника)

 

Вперше надруковано в ЛНВ, 1927, кн. 2, с. 99-104.

В ІЛ, ф. XII, зберігаються два автографи: чорновий (№ 151, 10 арк. великого формату, без дати) і чистовий (№ 63, 12 арк., без дати), а також перший примірник машинописної копії (№ 63, 10 арк. великого формату, без дати, з правками автора). У чистовому автографі твір має назву «Поет розпуки. (З нагоди вечора в честь товариша Василя Стефаника)». У машинописному примірнику автор закреслив цю назву і замінив її тією, під якою вона друкується й зараз. У чорновому автографі є кілька варіантів заголовка: «Отроєний поет», «Отрута», «Приходить осінь», «Приходить зима», «Приходить весна», «Приходить літо».

Подається за першодруком.

 

ЖЕЛАННЯ

 

Вперше надруковано у львівській газ. «Громадський голос», 1926, 25 грудня.

Автограф зберігається в ІЛ, ф. XII, № 5.

Подається за першодруком.

 

ЙОГО КРОВ

 

Вперше надруковано у журн. «Світ», 1926, № 23-24, с. 6-7. Етюд написано до ювілею В. Стефаника для журналу «Світ». Спочатку письменник мав намір опублікувати у цьому журналі етюд «Добрий вечір», пане-брате!..», та потім подав замість нього етюд «Його кров».

В ІЛ, ф. XII, № 2, зберігається чорновий автограф - 6 арк. великого формату, списаних чорним і фіолетовим чорнилом. Варіанти заголовка: «З дна розпуки», «На дні розпуки», «Його мужики».

Подається за першодруком.

 

ПІД ОСІНЬ

 

Вперше надруковано в журн. «Світ», 1927, № 1, с. 8.

Чистовий автограф зберігається в ІЛ, ф. XII, № 54.

Подається за першодруком.

 

СТЕФАНИКОВІ МУЖИКИ

 

Вперше надруковано у виданні 1937 р., т. 2, с. 237-238.

В ІЛ, ф. XII, № 61, зберігається чорновий автограф - 1 арк. великого

1 ... 90 91 92 ... 102
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Новели, Черемшина Марко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Новели, Черемшина Марко"