Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Вибрані твори 📚 - Українською

Читати книгу - "Вибрані твори"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вибрані твори" автора Олена Іванівна Теліга. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Поезія / 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 163 164 165 ... 192
Перейти на сторінку:
Вітрами й сонцем Бог мій шлях намітив, Та там, де треба — я тверда й сувора. О, краю мій, моїх ясних привітів Не діставав від мене жодний ворог.

Гармонійно поєднати обов’язок і радість життя — це одна з головних проблем людини. Не можна зрадити одного задля другого. Але як це зробити? Олена Теліга дала своє рішення для жінки. У своїй статті «Якими нас прагнете?» Олена Теліга говорить про три типи жінок. Перший тип — жінка-рабиня, що дбає тільки за інтерес власної родини і більше нічим не цікавиться, може задля свого затишку зрадити націю, ба навіть не навчить дітей рідної української мови і пісні. Другий тип — жінка-вакханка, це ще вужчий, ще більш безплідний егоїзм. Третій тип — жінка-товаришка чи жінка бойова амазонка. Вона має мало жіночності і, викликаючи пошану, не може викликати любов і ніжність до себе. Ідеал жін-ки-рабині проповідувався фашистами. Олена Теліга пише:

Фашистські погляди неможливо живцем переносити на наш ґрунт. Бо українська жінка не сміє замкнутися у своєму теремі і відірватися від цілого многобарвного світу...

Відкидає Олена Теліга і тип жінки-товариша чи жін-ки-амазонки, що буває переважно в дисциплінованих догматичних партіях. Як каже Теліга, це не жінки, а «мужчини в спідницях, позбавлені всякої жіночості», вони «ніколи не стануть джерелом натхнення мужчин». Замість тих трьох негативних типів жінок, Олена Теліга висуває український ідеал жінки: це жінка, що гармонійно поєднує в собі любов і характер, обов’язок і радість, чуттєву ніжність і самодисципліну, інтереси родини й інтереси нації. Олена Теліга пише: «У всіх випадках роль жінки величезна. Але не роль Халіджі при Мохаммеді, про яку Леся Українка писала, що вона носила в собі «щось вічне»...» Вона вміє поєднувати у собі любов мужа, приязнь і відданість інших. Вміє окрашувати безпросвітній не раз трагізм життя жіночою грацією і безжурним гумором. Вона вміє любити своїх дітей, але вміє й виховати їх так, щоб вони любили свою батьківщину...

Олена Теліга пише в тій же статті, що українські письменники досі не зуміли зловити цей новий тип повноцінної жінки. «Коли ж зрозуміють, нарешті, наші автори, — питає Олена Теліга, — що лише велика любов і ніжність є правдивими сестрами крицевості, непохитності і сили». Вона вказує на англосакський ідеал муж-чини-джентльмена, що шанує жінку і в суспільному житті, і в літературі, як-от у творах Редіарда Кіплінґа.

На думку Теліги, новий тип української жінки, який має своїх попередниць у козацькій і княжій добі, появляється і в сучасній Україні. «Такий тип, — пише Теліга, — вже народився на Україні і непереможно, силоміць починає вдиратися до її літератури. Бурхливо вдерлася до неї блискуча Аглая з «Вальдшнепів» Хвильового, дівчина, яка, покликана до кипучої діяльності, цікавиться цілим широким світом і, збагнувши всі його жорстокі вимоги, прагне дати нове серце, сповнене любов’ю до батьківщини, мужчині, який такого серця не має». У вірші «Мужчинам» Олена Теліга окреслює відносини між лицарем мужчиною і жінкою, як джерелом сили:

Не зірвуться слова, гартовані, як криця, І у руці перо не зміниться на спис. Бо ми лише жінки. У нас душа — криниця, З якої ви п’єте: змагайся і кріпись! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Ще сальви не було, не заревли гармати, Та ви вже на ногах. І ми в останній раз Все, що дає життя іскристе і багате, Мов медоносний сік збираємо для вас. Гойдайте ж кличний дзвін! Крешіть огонь із кремнів! Ми ж, радістю життя вас напоївши вщерть, Без металевих слів і без зідхань даремних По ваших же слідах підемо хоч на смерть!

Такі жінки, як показані тут, творять підставу нації, вони уможливлюють вимріяний і майже недосяжний синтез сталі і ніжності. Олена Теліга здобула цей синтез шляхом самодисципліни, характерної і в її стилі, що зумів узяти себе в карби класичного ямбу:

А в мене дні — бунтують і кричать, Підвладні власним, не чужим законам,
1 ... 163 164 165 ... 192
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вибрані твори», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вибрані твори"