Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Вибір, Едіт Єва Егер 📚 - Українською

Читати книгу - "Вибір, Едіт Єва Егер"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вибір" автора Едіт Єва Егер. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 60 61 62 ... 99
Перейти на сторінку:
— цього разу викладаю вступ до психології в старших класах та працюю шкільним консультантом. Але відчуття покликання, яке я мала на початку професійної діяльності, починає підточуватися через бюрократичність шкіл, через завелику кількість учнів у класах, завелике навантаження, неможливість ефективно працювати з ними. Я можу дати більше — я певна цього, хоч ще не знаю, що саме я маю робити.

Найзначніша та найважливіша робота, і в професійному, і в особистому плані, ще десь попереду, вона нечітка, невиявлена — ось чим я переймаюся найбільше. Мої друзі Лілі та Арпад перші називають роботу, що чекає на мене, хоч я ще не готова про це дізнатися і тим більше взяти це до уваги. Вони запросили мене приїхати до них у Мексику на вихідні. Впродовж багатьох років ми з Белою відпочивали в них разом; цього разу я їду сама. У неділю я збираюся повертатися додому, ми проводимо час за сніданком з кавою, фруктами та яєчнею, що її я приготувала з угорським перцем та цибулею.

— Ми хвилюємося за тебе, — каже Лілі, її голос ніжний та лагідний.

Я знаю, як їх вразило наше розлучення. Знаю, що вони вважають, ніби я припустилася помилки. Складно не вбачати осуд в їхній турботі. Я розповідаю їм про подружку Бели, що вона письменниця чи музикантка. Я ніяк не можу запам’ятати, вона для мене не особистість, а поняття. Життя Бели триває, він залишив мене позаду. Мої друзі вислуховують мене, вони співчувають. Потім вони переглядаються одне з одним, Арпад відкашлюється.

— Еді, — каже він, — вибач, може я лізу не в свою справу, і ти можеш мені сказати, щоб я зосередився на власних. Та мені цікаво, чи ти колись думала, що тобі б пішло на користь попрацювати зі своїм минулим?

Попрацювати з ним? Я прожила його, як ще я маю працювати з ним? Ось що я хочу відповісти. Я перервала свою обітницю мовчання. І ці розмови не змусили ні страх, ані репереживання залишити мене. Насправді мені здавалося, що розмови лише погіршили симптоми. Формально я не порушувала цієї теми ні з дітьми, ні з друзями, але я вже не боюся того, що вони можуть запитати в мене про минуле. Я намагалася скористатися можливостями поділитися власною історією. Нещодавно одна подруга зі студентських часів, яка продовжила навчатися на магістра, запросила мене на інтерв’ю для її наукової роботи на тему Голокосту, і я погодилася. Гадала, що мені полегшає, якщо я розповім всю історію. Та щойно я вийшла з дому, мене почало трусити. Я повернулася додому, мене знудило, точнісінько як десять років тому, коли Маріанна показала нам книгу з фотографіями в’язнів концентраційного табору.

— Минуле в минулому, — кажу я тепер Лілі та Арпадові.

Я ще не готова ні прислухатися, ні навіть збагнути пораду Арпада «попрацювати» з минулим. Проте, як і лист від Віктора Франкла, ця порада посіяла в мені насіння, що з часом пустило паростки та корені.

Однієї суботи я сиджу за столом на кухні, перевіряю екзаменаційні роботи моїх учнів, коли раптом телефонує Бела. Сьогодні його день з Одрі та Джоном. У голові здіймається страх.

— Що сталося? — кажу я.

— Нічого. Вони дивляться телевізор, — пауза, він налаштовує голос. — Давай повечеряємо, — нарешті каже він.

— З тобою?

— Зі мною.

— Я зайнята, — відповідаю.

Я і справді зайнята. У мене побачення з професором соціо­логії. Я вже дзвонила до Маріанни, питала порад. Що мені вбрати? Про що розмовляти? Що робити, якщо він запросить мене до себе додому? «Не спи з ним, — попереджає вона мене. — Принаймні не на першому побаченні».

— Едіт Іво Еґер, — благає мій колишній чоловік, — будь лас­ка, будь ласка, дозволь дітям залишитися на ніч у друзів та погоджуйся повечеряти зі мною.

— Що б то не було, ми можемо обговорити це по телефону чи коли ти привезеш дітей.

— Ні, — каже він. — Ні. Я не можу це обговорювати ні по телефону, ні на ґанку.

Я припускаю, що він хоче поговорити про дітей, та погоджуюся зустрітися в нашому улюбленому м’ясному ресторані, нашому старому місці для побачень.

— Я заїду за тобою, — каже він.

Бела приїздить вчасно, вбраний як на побачення, у темному костюмі з шовковою краваткою. Він нагинається поцілувати мене в щоку, і я не хочу відсторонюватися, я хочу відчувати аромат його одеколону, його чисто поголене підборіддя.

У ресторані за нашим звичайним столиком він бере мене за руки.

— Чи можливо, — питає він, — що нам ще є, що будувати разом?

Від цього питання голова йде обертом, наче ми вже кружляємо на танцювальному майданчику. Спробувати знову? Зійтися?

— А як щодо неї? — питаю я.

— Вона мила. Вона весела. Вона дуже приємна супутниця.

— Ну і?

— Дозволь закінчити, — сльози починають застилати йому очі та стікати обличчям. — Вона не мама моїх дітей. Вона не викрадала мене з в’язниці в Прешові. Вона ніколи не чула про Татри. Вона не може вимовити «курячий паприкаш» і тим паче його приготувати. Еді, вона не та жінка, яку я кохаю. Вона не ти.

Мені приємно від його слів, від охоплення нашим спільним минулим, але найбільше мене вражає готовність Бели піти на ризик. Я завжди відзначала це, скільки його знаю. Він чинив опір нацистам в лісі. Він ризикував життям через хвороби та кулі, аби зупинити те, що вважав неприйнятним. Я була змушена до ризику. Він же обрав ризик свідомо і обирає знову, тут, за столом, дозволяючи собі бути вразливим, знаючи, що може отримати від мене відмову. Я так звикла зважати лише на те, чого мені бракує в нашому шлюбі, та зовсім забувала враховувати його самого та все, що він мені дає. Я маю розірвати цей шлюб, інакше помру, думала я раніше. Можливо, місяці та роки, що я прожила без нього, допомогли мені подорослішати та усвідомити, що не може бути «ми», поки є «я». Тепер, коли в мене з’явилася можливість наповнити себе, я здатна зрозуміти, що порожнеча, яку я відчувала в шлюбі, була спричинена не неправильними взаєминами, що це

1 ... 60 61 62 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вибір, Едіт Єва Егер», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вибір, Едіт Єва Егер"